Branża budowlana w niełasce inwestorów

Kolejna porcja bardzo słabych danych gospodarczych napłynęła ze Stanów Zjednoczonych, a mimo to tamtejszy rynek akcji trzyma się bardzo mocno. Wczoraj rozczarowały kwietniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury, które spadły o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem, czyli najbardziej od lata 2010 r.

Kolejna porcja bardzo słabych danych gospodarczych napłynęła ze Stanów Zjednoczonych, a mimo to tamtejszy rynek akcji trzyma się bardzo mocno. Wczoraj rozczarowały kwietniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury, które spadły o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem, czyli najbardziej od lata 2010 r.

Bardzo osłabił się też indeks aktywności przemysłu obliczany przez regionalny oddział Rezerwy Federalnej z Filadelfi. Dotyczył sytuacji w tym miesiącu i był to kolejny tak słaby odczyt po wskaźniku z regionu Nowego Jorku.

Dużo większe wrażenie te wiadomości zrobiły na europejskich parkietach, na których pod koniec czwartkowych notowań zredukowana została duża część wcześniejszych zwyżek. Na naszym rynku coraz bardziej widoczne jest preferowanie przez inwestorów defensywnych spółek, na przykład z sektora energetycznego, kosztem tych powiązanych z rynkiem surowców.

Reklama

W dalszym ciągu słabością wykazują się też małe firmy. Szczególny problem mają te z sektora budowlanego oraz deweloperzy. Można przypuszczać, że w ich przypadku rolę odgrywają nie tylko słabe wyniki finansowe. Istnieje ryzyko, że fundusze inwestycyjne skupiające się na inwestycjach w tych sektorach za sprawą bardzo słabych wyników notują odpływy kapitału i w efekcie są zmuszone sprzedawać akcje. Symptomatyczne jest w tym względzie to, że Allianz 2012 zdecydował o zmianie polityki inwestycyjnej funduszu, wycofując się z inwestowania w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości, a przestawiając się na aktywną alokację.

Rynki nieruchomości

W I kwartale spadł w Stanach Zjednoczonych odsetek kredytów hipotecznych, które przestały być obsługiwane i tym samym względem domów na zakup, których zostały zaciągnięte, wdrożono procedury przejęcia od właścicieli. Wyniósł 4,52% wobec 4,64% kwartał wcześniej. W przypadku kredytów o najwyższej jakości było odnotowano spadek z 3,67% do 3,52%. Natomiast podniósł się odsetek kredytów, z 8,25% do 8,32%, które obsługiwane są z miesięcznym lub większym opóźnieniem. Największe problemy z niewypłacalnością kredytobiorców odnotowano na Florydzie, gdzie dotyczyło to 14% przypadków.

Rozczarowała kwietniowa sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. W ujęciu rocznym właściciela znalazło 5,05 mln nieruchomości. 37% ze wszystkich transakcji dotyczyło domów przejętych od dłużników, którzy przestali regulować zobowiązania. Choć w porównaniu z marcem ceny nieco się poprawiły, to w ujęciu rocznym ich zniżka przyspieszyła do 5%.

Od dewelopera

Bouygues Immobilier zajmie się zarządzaniem sprzedażą i planowaniem marketingu inwestycji Avangarden innego dewelopera - spółki Terra Ventero. Osiedle zlokalizowane jest w miasteczku Wilanów u zbiegu ulic Sarmackiej i Osi Królewskiej. Tworzą je czteropiętrowe budynki mieszczące, w których znajduje się ponad 150 lokali o podwyższonym standardzie, z czego ponad 60 zostało sprzedane. Powierzchnie mieszkań zaczynają się od 43 m kw. w przypadku kawalerek, a kończą na 234 m kw., w przypadku największych lokali 5-pokojowych. Średnia cena to ok. 8150 zł za metr. Autorem projektów jest pracownia architektoniczna―Jems Architekci.

Zespół Analiz Home Broker

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: branża budowlana | rynek akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »