Tego nie mogą od nas wymagać w umowie o kredyt

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi stały monitoring wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców. Dotyczy to również sektora finansowego. Na podstawie informacji o zapisach zamieszczanych przez banki w umowach o kredyty konsumenckie UOKIK wystąpił do sądu o uznanie kolejnych klauzul za niedozwolone.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi stały monitoring wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców. Dotyczy to również sektora finansowego. Na podstawie informacji o zapisach zamieszczanych przez banki w umowach o kredyty konsumenckie UOKIK wystąpił do sądu o uznanie kolejnych klauzul za niedozwolone.

Zgodnie z art. 2 i 3 ustawy o kredycie konsumenckim, kredyt konsumencki to pożyczka udzielona konsumentowi przez przedsiębiorcę w zakresie działalności przedsiębiorcy na kwotę nie wyższą niż 80 tys. zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.

Art. 11 ustawy przyznaje konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. W tym czasie kredytobiorca nie musi ani spłacać kredytu, ani płacić oprocentowania. Jeśli termin odstąpienia od umowy zostanie zachowany, wszelkie koszty kredytu poniesione przez kredytobiorcę na rzecz kredytodawcy powinny zostać zwrócone.

Reklama

W związku z licznymi skargami konsumenckimi Urząd zakwestionował m.in. klauzule przewidujące:

  • brak zwrotu składki ubezpieczeniowej w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu;
  • brak zwrotu kosztów umowy pożyczki zawartej w domu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

Zdaniem UOKiK, przedsiębiorca, pobierając opłaty poniesione z tytułu składki ubezpieczeniowej oraz z tytułu skorzystania z usługi udzielenia pożyczki w domu w razie wcześniejszej spłaty kredytu, czerpie nieuzasadnione korzyści za okres, w trakcie którego jego usługi nie są wykorzystywane. Szczególnie w przypadku składki ubezpieczeniowej wcześniejsza spłata kredytu powoduje, iż ryzyko związane z kredytem ustaje. Tym samym po stronie konsumenta powstaje prawo do żądania zwrotu składki proporcjonalnie do okresu obowiązywania długości okresu ubezpieczenia.

Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa UOKiK, zakwestionowane postanowienia zostaną wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie w obrocie z konsumentami będzie zabronione. Poprawi to sytuację osób korzystających z kredytu konsumenckiego i ograniczy praktyki prowadzące do uzyskiwania nieuzasadnionych korzyści przez banki.

Rejestr niedozwolonych klauzul umownych prowadzony jest przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie art. 47945 Kodeksu postępowania cywilnego. Rejestr jest jawny - został udostępniony na stronie internetowej Urzędu www.uokik.gov.pl.

Maciej Szulikowski, Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 20.07.2001 r. o kredycie konsumenckim - Dz.U. Nr 100, poz. 1081 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.
Ergo
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | bank | składki | kredyt | kredyty konsumenckie | wymagać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »