Apel Towarzystwa Ekonomistów Polskich

Gospodarka potrzebuje płynności i zapanowania nad rosnącymi cenami żywności, a nie obniżania stóp procentowych - ocenia Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Według Rady obniżenie stóp procentowych może zadziałać na gospodarkę przeciwskutecznie.

Jak podkreśliła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP), to co jest dzisiaj potrzebne przedsiębiorstwom, to zapewnienie gotówkowej płynności finansowej. - Nawet jeżeli banki komercyjne obniżą firmom koszt kredytu, to będzie to "dużo za mało" w stosunku do ich płynnościowych potrzeb. Szczególnie w grupie firm mniejszych. Tu potrzebne jest zawieszanie i odsuwanie spłat kredytów i odsetek w czasie, uwalnianie środków trzymanych na kontach VAT-owskich, odsuwanie w czasie płatności zobowiązań wobec FUS i urzędów skarbowych, wsparcie z Funduszu Pracy przedsiębiorstw w wypłatach wynagrodzeń i wiele, wiele innych działań z obszaru polityki gospodarczej - wymieniała.

Reklama

W jej ocenie obniżenie stóp procentowych wcale nie oznacza obniżenia kosztów kredytu. - Rośnie bowiem ryzyko niespłacalności kredytów i banki, będące dysponentami depozytów swoich klientów, muszą ten wzrost ryzyka wziąć pod uwagę w wycenie kosztu pieniądza dla przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych - wskazała.

Według Rady TEP, ryzyko niewypłacalności części firm, które są kredytobiorcami, będzie się "niestety" materializowało. A to oznacza zmniejszenie zdolności banków do dostarczania kapitału gospodarce. - Obniżenie stóp procentowych może zatem zadziałać na gospodarkę przeciwskutecznie - oceniła Starczewska-Krzysztoszek.

Zdaniem ekonomistki, z punktu widzenia gospodarstw domowych obniżenie stóp procentowych też nie będzie miało oczekiwanej przez prezesa NBP skuteczności - zmniejszenia ich obciążeń finansowych. Jak wskazała, koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie, ale także opłaty, prowizje, czy ubezpieczenie, którego cena może silnie wzrosnąć w wyniku wzrostu ryzyka niespłacalności kredytów.

- W efekcie koszt kredytu będzie wyższy, mimo obniżenia przez RPP stóp procentowych. Poza tym wiele gospodarstw domowych, szczególnie tych o niższych dochodach, zadłuża się nie w systemie bankowym, a w firmach pożyczkowych, gdzie RRSO jest znacznie wyższe niż w bankach komercyjnych - zaznaczyła.

Dodała, że najważniejsze z punktu widzenia gospodarstw domowych jest utrzymanie zatrudnienia, a tym samym utrzymanie dochodów. - To na tym trzeba skupić uwagę i uruchomić w ramach polityki gospodarczej działania zapewniające utrzymanie jak najwyższego poziomu zatrudnienia. I zapewnić możliwość otrzymywania przez pracowników wynagrodzeń - wskazała ekspertka TEP.

Jego zdaniem RPP powinna już teraz wesprzeć gospodarkę. Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że dotychczas potwierdzono w Polsce 150 przypadków koronawirusa, ok. 800 osób jest hospitalizowanych, a 8 tys. poddanych kwarantannie.

Po ostatnim posiedzieniu RPP w komunikacie poinformowała: 

m.in., że RPP zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP. Uwzględnia dane i informacje opublikowane do 18 lutego br. "Zgodnie z marcową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,1-4,2 proc. w 2020 r. (wobec 2,1-3,6 proc. w projekcji z listopada 2019 r.), 1,7-3,6 proc. w 2021 r. (wobec 1,6-3,6 proc.) oraz 1,3-3,4 proc. w 2022 r.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,5-3,9 proc. w 2020 r. (wobec 2,7-4,4 proc. w projekcji z listopada 2019 r.), 2,1-3,9 proc. w 2021 r. (wobec 2,3-4,2 proc.) oraz 1,8-3,7 proc. w 2022 r." - napisano.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »