Co z rozdziałem pieniędzy dla województw?

Wstrzymywanie podpisania kontraktów wojewódzkich przez nową minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską jest bardzo niepokojące - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie Izabela Kloc (PiS). Dodała, że w tej sprawie "na stagnację nie można sobie pozwolić".

Wstrzymywanie podpisania kontraktów  wojewódzkich przez nową minister rozwoju regionalnego Elżbietę  Bieńkowską jest bardzo niepokojące - powiedziała na  konferencji prasowej w Warszawie Izabela Kloc (PiS). Dodała, że w  tej sprawie "na stagnację nie można sobie pozwolić".

Kloc mówiła, że nasz kraj otrzyma z funduszy UE na rozwój 67 mld euro.
- W tej chwili jesteśmy na etapie rozpoczęcia wdrażania projektów i programów, których większość została już przyjęta przez Komisję Europejską - zaznaczyła. Ewentualne zmiany w tej kwestii, to według posłanki "kolejne pół roku zmarnowania szans".

Według Kloc, nie jest właściwe wstrzymywanie podpisania kontraktów, bo ewentualne zmiany można w nich jeszcze przeprowadzić za pomocą dołączanych aneksów.

Krzysztof Tchórzewski (PiS) dodał podczas konferencji, że wstrzymanie wysłania do województw podpisanych już kontraktów, to zła sytuacja, gdyż "samorządy przygotowały się już na wykorzystanie określonych środków", a podział funduszy "był bardzo długo i wnikliwie negocjowany z poszczególnymi samorządami województw".

Reklama

Tchórzewski uważa, że budzi to niepokój władz samorządowych, które nie wiedzą, czy "będą jakieś zmiany i jak daleko one pójdą", tym bardziej, że - jego zdaniem - obecne działania minister Bieńkowskiej nie są uzasadniane.

W ocenie posła PiS, od samorządowców, szczególnie z województw wschodnich napływają sygnały o ograniczeniu przeznaczonych dla tych terenów środków. Na pytanie dziennikarzy, co to za informacje i skąd one płyną, Tchórzewski odpowiedział, że "to są tylko ogólne sygnały, ale (...) dotyczą największego niepokoju na poziomie samorządu gminnego".

W latach 2007-13 Polska będzie największym spośród wszystkich krajów członkowskich beneficjentem unijnych funduszy. W ciągu tych siedmiu lat może otrzymać 67 mld euro z całej puli 347,4 mld euro na politykę spójności w budżecie UE na lata 2007-13. Polska zamierza wydać te środki w ramach 21 programów operacyjnych, na które składa się 5 programów narodowych i 16 regionalnych - dla każdego z województw.

Kontrakt wojewódzki jest umową o dofinansowanie programu operacyjnego środkami pochodzącymi z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych, zawieraną przez ministra ds. rozwoju regionalnego z zarządem województwa, w zakresie i na warunkach określonych przez Radę Ministrów.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Prawo i Sprawiedliwość | minister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »