Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z oczekiwaniami analityków pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa jest na poziomie 0,05 proc. To najniższy poziom stóp w historii strefy euro.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. Ostatni raz EBC dokonał zmiany stóp procentowych we wrześniu ubiegłego roku.

Przypominamy, że główne stawki procentowe obowiązujące w strefie euro obecnie wynoszą:

* Stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi obecnie 0,05 proc.

* Stopa oprocentowania depozytów -0,2 proc.

* Stopa kredytu refinansowego 0,3 proc.

O godz. 14.30 planowana jest konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego.

- - - - -

Europejski Bank Centralny nie wprowadził w czwartek zmian do programu luzowania ilościowego - poinformował prezes EBC Mario Draghi. Jednocześnie Draghi oświadczył, że EBC przeanalizuje program skupu aktywów pod kontem zmian na grudniowym posiedzeniu.

Reklama

Draghi w trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu EBC oświadczył, że program QE w strefie euro będzie trwał do września 2016 r. lub dłużej, jeśli będzie to konieczne.

Prezes EBC oświadczył również, że w ocenie banku centralnego w strefie euro istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji na froncie wzrostu gospodarczego oraz inflacji.

Rada Prezesów EBC pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego po raz ostatni, o 10 pkt. bazowych, na posiedzeniu we wrześniu 2014 r. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,2 proc. Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

_ _ _ _ _ _

Przed decyzją EBC informowaliśmy: Draghi będzie chciał uciąć spekulacje

Czy możemy więc spodziewać się zmian w programie QE już dzisiaj?

Jedynie 2 proc. ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów oczekuję zmian w programie luzowania ilościowego podczas dzisiejszej konferencji, jednak szanse znacznie zwiększają się gdy spojrzymy w przyszłość. Prawdopodobieństwo zmian na grudzień to już 50 proc., a z każdym kolejnym miesiącem szanse wzrastają. Możemy zatem powiedzieć, że rozszerzenie programu QE w strefie euro jest kwestią czasu i na to też wskazują kontrakty FRA na przyszłą rynkową stopę procentową, które również sugerują jej spadek w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Na rynku walutowym zmienność pozostaje niska w związku z dzisiejszym wydarzeniem.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami słabości polskiego złotego na szerokim rynku, który wyraźnie traci w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu, które odbędą się już w ten weekend. Kurs EUR/PLN przekroczył już poziom 4,28, a USD/PLN zbliża się do 3,80.

Po wczorajszym tąpnięciu na giełdzie w Szanghaju, podczas którego indeks Shanghai Composite spadł o ponad 3 proc., zaliczając największą jednodniową stratę od ponad miesiąca, dzisiejsza sesja przebiegała w znacznie lepszych nastrojach. Inwestorzy odrabiali wczorajsze spadki i dzisiaj Shanghai Composite kończy notowania z wynikiem +1,45 proc. Na europejskich giełdach kolejny dzień z rzędu dominują kupujący - niemiecki indeks DAX w pierwszej godzinie notowań wzrasta o 0,16 proc., podobnie jak włoski FTSE MIB. Jednak w tym przypadku do rozstrzygnięć może dojść o godzinie 14:30, gdy dowiemy się czy EBC zdecydował się na dokonanie zmian w programie luzowania ilościowego. Nasz rodzimy indeks WIG20 rozpoczyna notowania od delikatnych spadków w wysokości 0,1 proc., jednak cały czas utrzymuje się powyżej poziomu 2100 punktów.

Robert Pietrzak, młodszy analityk rynków finansowych, HFT Brokers Dom Maklerski

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | banki centralne | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »