GUS opublikował szybki odczyt inflacji w lipcu 2022 r.

Inflacja wyniosła 15,5 proc. r/r w lipcu wg wstępnych danych - podał GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 15,4 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2022 r.:

Inflacja zbiera siły przed dalszym wzrostem 

Po kilku miesiącach silnego wzrostu, inflacja po raz pierwszy wyhamowała. Szybki szacunek GUS wskazuje, że w lipcu inflacja wyniosła 15,5 proc. czyli dokładnie tyle samo co w czerwcu. 

Reklama

To jednak nie oznacza zmiany trendu, a inflacja może dalej rosnąć. Szybki szacunek GUS wskazuje, że inflacja w lipcu wyniosła tyle samo co w czerwcu, czyli 15,5 proc. r/r. To pierwszy miesiąc bez wzrostu inflacji od lutego. Nie jest to duże zaskoczenie, bo część analityków przewidywała spadek inflacji w lipcu. Za wyhamowanie wzrostu inflacji opowiadają m.in. spadki cen benzyny. Wzrastały natomiast ceny innych nośników energii, w tym węgla. Wzrost w lipcu po raz kolejny odnotował także ceny żywności. Obecny odczyt nie oznacza, że mamy już za sobą szczyt inflacji. Ten jest jeszcze przed nami, a najwyższy poziom osiągnie ona w I kwartale 2023 roku i może przekroczyć nawet 20 proc. Ostateczna jego wysokość zależy w dużej mierze od czynników zewnętrznych, z których najważniejszym pozostają ceny energii na świecie. Na ten moment, jest to też obszar największej niepewności związanej z prognozowaniem inflacji.

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce

Opinie analityków Banku Millennium

"Stabilizacji inflacji sprzyjała zniżka cen ropy naftowej, która przełożyła się na spadki cen paliw na stacjach benzynowych. Według szacunków GUS ceny paliw spadły o 2,6 proc. mdm, choć dane wysokiej częstotliwości z portali branżowych wskazują na nieco silniejszą zniżkę. Biorąc pod uwagę, że silniejsze spadki cen nastąpiły w drugiej połowie miesiąca, a GUS zbiera dane w połowie miesiąca, to finalny odczyt inflacji może uwzględniać silniejszy spadek cen paliw.

Inflacja utrzymuje się na wysokich poziomach choć lipcowe dane wskazują na wyhamowanie miesięcznych wzrostów cen. Dotyczy to nie tylko cen żywności i energii, ale także inflacji bazowej, która według naszych szacunków ustabilizowała się na poziomie 9,1-9,2 proc. rdr. Oznaczałoby to, iż miesięczny wzrost inflacji bazowej, mierzonej jako indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniósł ok. 0,4 proc. mdm, tj. najmniej tym roku. Jest to spójne z wynikami badań koniunktury wskazującymi na spadki komponentów spodziewanych cen w handlu detalicznym, przemyśle oraz budownictwie. Może to sugerować, że w obliczu wyhamowywania popytu konsumpcyjnego przedsiębiorcy mają coraz mniejsze możliwości przerzucania wysokich kosztów produkcji na ceny detaliczne.

Inflacja pozostaje bardzo wysoka, choć lipcowy odczyt inflacji, a także kształtowanie się cen surowców na rynkach międzynarodowych wskazują na coraz bliższy szczyt inflacji, który osiągnięty zostanie na poziomie niewiele wyższym niż lipcowy odczyt.

Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się cen energii oraz opału. W szczególności cen gazu, które w ostatnich tygodniach silnie wzrosły na skutek ograniczenia dostaw błękitnego paliw do Europy przez Rosję. Z tego też powodu utrzymuje się wysoka niepewność co do ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach, choć z rosnącym przekonaniem można powiedzieć, że zbliżamy się do szczytu inflacyjnego. Ograniczeniu presji cenowej sprzyjać natomiast będą możliwe zniżki cen paliw, jako efekt coraz silniejszych sygnałów hamowania globalnego wzrostu gospodarczego.

Wyhamowanie wzrostu inflacji, w połączeniu z coraz wyraźniejszymi sygnałami hamowania gospodarki, wspierają oczekiwania na spowolnienie tempa zacieśniania monetarnego. O ile uważamy, że cykl podwyżek zbliża się do końca, to w naszej ocenie prawdopodobna wydaje się podwyżka stóp procentowych we wrześniu. Argumentami za tym jest wciąż wysoka inflacja, ciasny rynek pracy, słaby złoty, a polityka fiskalna jest wciąż ekspansywna (zapowiedź wypłaty dodatku węglowego). Dodatkowo wprowadzone wakacje kredytowe neutralizują częściowo skutki dokonanych podwyżek stóp procentowych. W takich uwarunkowaniach, w szczególności wzrostu ekspansji fiskalnej przed wyborami parlamentarnymi, inflacja może pozostawać na wysokich poziomach przez dłuższy czas".

Monika Kurek, Bank Pocztowy

"W sierpniu, o ile nie zaczną ponownie rosnąć ceny paliw na stacjach, jest szansa na dalszą stabilizację wskaźnika CPI w ujęciu rocznym. Wiele wskazuje jednak na to, że od września inflacja zacznie ponownie przyspieszać, a największy wpływ na to mogą mieć rosnące ceny żywności oraz surowców energetycznych. Na ten moment przesądzone wydaje się utrzymanie co najmniej do końca br. tarcz antyinflacyjnych, natomiast niewiadomą są decyzje URE w sprawie cen energii dla gospodarstw domowych (operatorzy złożyli wnioski o podwyżki cen jeszcze w tym roku).

Niestety, jak wskazują wyliczenia, pomimo stabilizacji rocznego wskaźnika CPI, ponownie przyspieszyła w lipcu inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) i wyniosła ok. 9,3 proc. rdr.

W sierpniu nie ma posiedzenia RPP w sprawie stóp procentowych, natomiast we wrześniu Rada może powstrzymać się - w mojej ocenie - od kolejnej podwyżki stóp, jeśli wskaźnik CPI utrzymałby poziom 15,5 proc. rdr jeszcze jeden, kolejny miesiąc. Cykl zacieśniania polityki pieniężnej jednak moim zdaniem jeszcze się nie zakończył i stopa referencyjna w październiku-listopadzie br. może wzrosnąć do 7,0 proc."

ING Bank Śląski

 "Zgodnie z oczekiwaniami lipiec przyniósł spadek cen paliw (-2,6 proc. rdr), do czego przyczyniła się letnia promocja głównego gracza na krajowym rynku paliwowym, która wymusiła podobne ruchy cenowe ze strony konkurencji. Gdyby ceny paliw pozostały na czerwcowym poziomie, to inflacja w lipcu wzrosłaby do 15,7 proc. rdr.

W oparciu o opublikowane dziś dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była w lipcu zbliżona do sierpniowego poziomu i wyniosła ok. 9,2 proc. rdr.

Pomimo stabilizacji w lipcu, inflacja jest daleka od opanowania. Cel inflacyjny pozostaje odległy (2,5 proc.), realne stopy procentowe są wciąż głęboko ujemne, a polityka fiskalna w znacznym stopniu osłabia skalę zacieśnienia polityki pieniężnej. Presję inflacyjną może w nadchodzących kwartałach ograniczać pogorszenie koniunktury w Polsce i na świecie. W odwrotnym kierunku będzie oddziaływać kryzys energetyczny i wzrost cen regulowanych. Przyszły rok to także znaczący wzrost płacy minimalnej (13,5 proc.) i wysoka waloryzacja rent i emerytur, co podtrzyma presję płacową.

Oznacza to, że w 2023 ceny konsumpcyjne mogą nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy się, że jesienią tego roku RPP będzie nadal podnosić stopy procentowe, chociaż w mniejszej skali (25 pb.). Będą temu towarzyszyć deklaracje gotowości do zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Tym mocniejsze im słabsza będzie koniunktura w Polsce i na świecie"   

 POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY

 "Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 9,2 proc. Spodziewamy się, że szczyt inflacji nastąpi w wakacje. W sierpniu wynik będzie zbliżony do obecnego 15,5 proc. Wzrost cen żywności w sierpniu może sięgnąć ok. 16 proc. Jednocześnie wyhamowuje inflacja bazowa. Dalsze spadki cen ropy będą ograniczone - kontrakty terminowe wskazują na spadek cen ropy Brent do 98 dol. za baryłkę pod koniec roku.

Wyraźnego i systematycznego spadku inflacji oczekujemy od jesieni. Będzie to efekt spowolnienia aktywności gospodarczej w Polsce i strefie euro". 

PKO BP

Inflacja do września oscylować wokół 15 proc., a do końca roku nieznacznie obniży się do ok. 13,5 proc. - prognozuje bank PKO BP. Dodano, że lipcowe dane dot. inflacji wspierają scenariusz szybkiego końca cyklu podwyżek stóp NBP i maksymalnie jednej podwyżki o 50 pb we wrześniu.

Biuro analiz banku PKO BP podkreśliło, że inflacja w lipcu pozostała na poziomie z czerwca. "W lipcu czynniki dezinflacyjne i proinflacyjne zrównoważyły się - ceny paliw spadły przy wzrostach cen żywności, energii i bazowej części koszyka. Według naszych szacunków impet inflacji bazowej (procent mdm po odsezonowaniu) drugi miesiąc z rzędu hamuje" - wskazano.

Jak zauważyli analitycy, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu wzrosły o 0,6 proc. mdm, czyli "nieco słabiej" od ich szacunków. "Nadal jest to zmiana silniejsza od wzorca sezonowego, wg którego ceny żywności w lipcu i sierpniu spadają. Podbić ceny mogła m.in. panika cukrowa, o skali której dowiemy się wraz z publikacją pełnych danych. Pomimo hamowania w ujęciu miesięcznym, dynamika roczna cen żywności przyspieszyła do 15,3 proc. rdr z 14,2 proc. rdr w czerwcu" - wyjaśniono.

PKO BP dodało, że według wstępnych danych paliwa w lipcu staniały o 2,6 proc. mdm. "Oznacza to, że GUS nie uwzględnił promocji zastosowanych na niektórych sieciach stacji paliw (-30gr)" - odnotowali eksperci, dodając, że "biorąc pod uwagi spadki cen paliw pod koniec lipca, nie jest wykluczone, że spadek cen paliw w finalnym odczycie okaże się głębszy".

Analitycy dodali, że ceny nośników energii wzrosły "tylko" o 1,3 proc. mdm. "Na pewne wyhamowanie zmian w tej kategorii wskazywały cenniki węgla. Ceny w pozostałych kategoriach w tej grupie, tj. gaz, elektryczność, ciepło, centralne ogrzewanie są w dużej mierze ustalane administracyjnie i zmieniane są relatywnie rzadko. Znaczących podwyżek można się w tej kategorii spodziewać wraz z nowymi taryfami publikowanymi przez URE (zapewne na przełomie roku)" - zwrócono uwagę.

Inflacja bazowa według analityków PKO BP w lipcu pozostała na poziomie z czerwca, tj. 9,1-9,2 proc. rdr. "W ujęciu mdm obserwujemy prawdopodobnie drugi miesiąc hamowania (...). Współgra to ze scenariuszem wygasania możliwości przerzucania wyższych kosztów firm na konsumentów i spowolnienia popytu przy wysokim stanie zapasów. Procesy te wymuszają ograniczenie skali podwyżek cen kosztem niższych marż" - wskazali.

Analitycy PKO BP zakładają, że inflacja weszła w fazę "płaskowyżu" i będzie ona do września oscylować wokół 15 proc. rdr, a do końca roku nieznacznie obniży się do ok. 13,5 proc. rdr.

"Wysokość inflacji na początku przyszłego roku zależeć będzie od momentu wygaszenia Tarcz Antyinflacyjnych i skali podwyżek cen energii. Lipcowe dane wspierają scenariusz szybkiego końca cyklu podwyżek stóp NBP (max. jedna podwyżka o 50pb we wrześniu)" - podsumowano.

WIG20

2 574,96 +12,13 0,47% akt.: 17.05.2024, 17:15
  • Otwarcie 2 559,34
  • Max (czas) 2 576,62(17.05.2024 16:36)
  • Min (czas) 2 537,37(17.05.2024 10:34)
  • Wartość odniesienia 2 562,83
  • Suma obrotów 1 302 213 143
  • Liczba akt. instr. 20/20
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: mWIG40TRsh mWIG40TRlv WIG20TRsht

EUR/PLN

4,2616 -0,0019 -0,05% akt.: 20.05.2024, 02:46
  • Kurs kupna 4,2598
  • Kurs sprzedaży 4,2633
  • Max 4,2614
  • Min 4,2621
  • Kurs średni 4,2616
  • Kurs odniesienia 4,2635
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

USD/PLN

3,9185 -0,0040 -0,10% akt.: 20.05.2024, 02:46
  • Kurs kupna 3,9167
  • Kurs sprzedaży 3,9202
  • Max 3,9202
  • Min 3,9191
  • Kurs średni 3,9185
  • Kurs odniesienia 3,9225
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

CHF/PLN

4,3102 -0,0037 -0,09% akt.: 20.05.2024, 02:46
  • Kurs kupna 4,3081
  • Kurs sprzedaży 4,3122
  • Max 4,3127
  • Min 4,3108
  • Kurs średni 4,3102
  • Kurs odniesienia 4,3139
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »