GUS podał dobre dane o produkcji!

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rdr, po wzroście o 8,1 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 13,0 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 7,1 proc., a mdm wzrosła o 1,9 proc.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34)

działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 20,5 proc., metali - o 18,9 proc., wyrobów z metali - o 16,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,8 proc., wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych - o 10,3 proc. oraz artykułów spożywczych - o 9,7 proc.. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 18,2 proc., maszyn i urządzeń - o 10,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 6,0proc. oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,2 proc..

Reklama

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,0 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. wyższa o 18,1 proc. niż przed rokiem i o 18,3 proc. w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 17,8 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 4,1proc. w porównaniu z sierpniem br.

Zarówno w porównaniu z wrześniem ub. roku, jak i sierpniem br. wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa. W stosunku do września ub. roku w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi produkcja wzrosła o 32,0 proc., w przedsiębiorstwach, w których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 20,7 proc., a w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków o 9,5 proc..

W porównaniu z sierpniem br. wzrost produkcji odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 23,5 proc., w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 17,5 proc., a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 10,9proc.. W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja budowlano-montażowa była o 18,2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

OPINIA

Ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak o środowych danych GUS,

"Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej może sytuować się na poziomach zbliżonych do odczytu wrześniowego lub nieco niższych. Oceniamy, że osłabienie złotego obserwowane w drugim półroczu nie zrekompensuje w pełni spadku popytu na towary oferowane przez eksporterów (...). W tym kontekście warto przypomnieć ostatni odczyt indeksu PMI (wskaźnik obrazujący aktywność w sektorze przemysłowym przygotowywany przez bank HSBC i Markit Economics - PAP), który pokazał najszybszy spadek liczby nowych zamówień otrzymywanych przez polskich producentów z rynków eksportowych od czerwca 2009 roku.

Szacujemy, że na koniec roku tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie równe około 4 proc. Brak perspektyw istotnego przyspieszenia wzrostu produkcji w średnim okresie oraz związane z tym faktem malejące wykorzystanie mocy wytwórczych będzie negatywnie wpływać na aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw oraz na popyt na pracę."

Ekonomista banku BPH Jakub Jaworowski

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej po raz kolejny zaskoczyło pozytywnie, głównie za sprawą (...) dynamicznego wzrostu w sektorach eksportowych. Silnie wzrosła m.in. produkcja motoryzacyjna, która niemal w całości trafia na rynki zagraniczne.

Okazuje się, że spowolnienie w strefie euro nie przełożyło się jeszcze na polską gospodarkę, tak silnie jak oczekiwano. W trzecim kwartale wzrost w sektorze przemysłowym nieznacznie przyspieszył do około 6 proc. rok do roku z ok. 5,8 proc. w drugim kwartale 2011 roku. Uwzględniając dane GUS oraz inne publikowane w ostatnim czasie informacje miesięczne, rewidujemy prognozę tempa wzrostu PKB w trzecim kwartale z 3,6 proc. rdr, do 3,8 proc. rdr. Nasza prognoza na cały 2011 r. pozostaje bez zmian na poziomie 4 proc. rdr.

Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej dane GUS są kolejnym argumentem za utrzymywaniem obecnej linii polityki monetarnej, polegającej na obserwowaniu sytuacji i utrzymywaniu restrykcyjnego nastawienia. Inflacja ciągle pozostaje znacząco powyżej celu NBP, a aktywność gospodarcza nie osłabia się znacząco.

Prognozy

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 5,2 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem wzrosła o 9,3 proc.

Wyniki produkcji przemysłowej w lipcu i sierpniu:

                                   IX 2011         VIII 2011
                                      IX'10  VIII'11   VIII'10  VII'11
.             
ogółem                                 7,7   13,0         8,1   4,3       
górnictwo i kopalnictwo               -3,7    2,1        -0,6   1,0      
przetwórstwo przemysłowe               8,7   14,1         9,3   4,5       
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię 
elektryczną, gaz i wodę                0,8    4,8        -2,3   3,9      
dostawa wody; gosp. ściekami i odpadami,
rekultywacja                           6,3    3,4         6,2   0,5       
produkcja budowlana                   18,1   18,3        10,8   1,5      
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RDR | produkcje | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »