Hiszpania: Ponad milion zarażonych w ciągu 14 dni

W Hiszpanii przybywa chorych na COVID-19. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od czwartku, 30 grudnia, zachorowały tam 372.766 osób, a w ciągu 14 dni ich liczba wzrosła o ponad milion. Zapadalność na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 2,295,8 osób (dla porównania, w Polsce wynosi 17,4). Co drugi chory jest bezobjawowy. Spada też śmiertelność, co zdaniem ekspertów może świadczyć o słabnięciu pandemii.

W większości regionów, z powodu wzrostu zachorowań na przyjęcie przez lekarza pierwszego kontaktu trzeba czekać kilka dni. W Katalonii, gdzie wczoraj liczba chorych wzrosła o prawie 30 tysięcy osób, Departament Zdrowia zdecydował, że ci, u których test antygenowy zostanie przeprowadzony w domu i da wynik pozytywny, mogą powiadomić aptekę bez konieczności udawania się do niej osobiście lub dzwonienia do ośrodka zdrowia. Aby zachować zgodność z protokołem, zarażona osoba może skontaktować się z tą apteką, w której kupiła test a farmaceuta przekaże jej dane dalej. "Z apteki zostanie wypełniony formularz zgłoszeniowy, który zostanie skierowany do dokumentacji medycznej" - informuje Departament Zdrowia Katalonii. 

Reklama

Testy w domach

Lekarze apelują o masowe wykonywanie testów w domach, bo co drugie nowe zakażenie w Hiszpanii jest przechodzone bezobjawowo. Zdaniem ekspertów, przyczyną tego zjawiska może być wysoki poziom szczepień - pełny ich proces przeszło 89 proc. społeczeństwa - a także mniej groźne objawy Omikrona, ostatniego wariantu COVID-19. Niektórzy wskazują, że łagodniejsze niż wcześniej objawy zakażenia albo ich całkowity brak mogą świadczyć o słabnięciu pandemii. Za tym, ich zdaniem, może też przemawiać niewielka liczba zgonów. W ciągu ostatniego tygodnia, na Półwyspie Iberyjskim COVID-19 był przyczyną śmierci w sumie 249 osób - niespełna 0,23 procenta dziennych 2295,8 zachorowań.  

Ryzyko obejmuje wszystkich

Z danym Ministerstwa Zdrowia wynika, że ryzyko zarażenia obejmuje wszystkie grupy wiekowe. Ostatnio dołączyły do nich osoby powyżej 80. roku życia, u których liczba zachorowań przekroczyła już 500 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. W grupie od 20 do 40 lat odnotowano ponad 3000 przypadków, a w grupie 40-80 lat ponad 2 500 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

W ciągu jednego miesiąca Omikron czterokrotnie zwiększył liczbę zakażeń w służbie zdrowia. W ostatnim tygodniu roku wśród lekarzy i pielęgniarek zdiagnozowano 3952 zachorowań na COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Obszar o najwyższym wskaźniku zarażenia w Hiszpanii, Nawarra, zmusił pracowników służby zdrowia do zawieszenia urlopów a w Kraju Basków, gdzie na oddziałach intensywnej terapii zabrakło już miejsc, o pomoc w opiece i prowadzeniu dyżurów poproszono ochotników. Aby nie doprowadzić do blokady systemu, rząd nie wyklucza skrócenia kwarantanny dla osób zaszczepionych, z dziewięciu do siedmiu albo pięciu dni. Pomysł ten poparły m.in. Andaluzja i Madryt. Administracja Kastylii La Manchy wyraziła opinię, że osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo powinny być izolowane nie dłużej niż trzy dni.  

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pandemia koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »