Inflacja w maju wyniosła rdr 2,9 proc. vs odczyt flash 2,9 proc. i po 3,4 proc. w kwietniu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. wzrosły rok do roku o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w maju ceny rok do roku wzrosły o 2,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadły o 0,2 proc.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za maj i kwiecień 2020 r.:

Rybacki z ING: W lipcu inflacja najprawdopodobniej poniżej 2,5 proc. rdr

Spadek inflacji CPI w maju do 2,9 proc. rdr to głównie efekt niższej dynamiki cen żywności oraz paliw - uważa Jakub Rybacki z banku ING. Ekonomista spodziewa się, że już w lipcu inflacja spadnie poniżej 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

Rybacki zwrócił uwagę, że ostateczny szacunek potwierdził spadek inflacji CPI w maju z 3,4 proc. do 2,9 proc. rok do roku. - Był to głównie efekt niższej dynamiki cen żywności oraz paliw - ocenił. Dodał, że spodziewa się niewielkiego wzrostu inflacji bazowej o 0,1 pp do 3,7 proc. rdr.

Jak zaznaczył, wzrost inflacji bazowej wywołany był zmianami w dwóch grupach - produktach i usługach zdrowotnych oraz kategorii pozostałe, która grupuje usługi związane z higieną oraz finansami i ubezpieczeniami. - Najmocniej wskaźnik CPI podwyższały usługi stomatologiczne (0,04 pp) oraz fryzjerskie i pielęgnacyjne (0,03 pp) - wskazał.

Według ekonomisty, są to najprawdopodobniej krótkotrwałe wahania związane z większą liczbą klientów po okresie zamrożenia aktywności. - Bardziej trwałą zmianą może być wzrost opłat za usługi bankowe i instytucji finansowych - to najprawdopodobniej efekt uboczny obniżek stóp procentowych - ocenił. Dodał, że jego łączny wpływ na indeks jest mały.

Bieżące dane, jak zaznaczył Rybacki, nadal opierają się na szacunkach zmian cen w kategoriach usług sportowych i rekreacyjnych oraz turystyki zorganizowanej - w kraju i za granicą. - Odmrożenie aktywności w czerwcu najprawdopodobniej obniży ceny w tych kategoriach - zaznaczył.

Bank spodziewa się dalszych spadków CPI w kolejnych miesiącach. - Najprawdopodobniej już w lipcu inflacja znajdzie się poniżej celu NBP (2,5 proc. rdr) - wskazał Rybacki. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Polska
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »