Limit płatności coraz bliżej. Europarlament jest "za"

Limit płatności gotówką coraz bliżej. Przepisy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski. Jeśli zostaną zatwierdzone przez Radę, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty stanie się faktem.

Europosłowie chcą, żeby płatności gotówką były dozwolone tylko do określonej kwoty. Przepisy mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Ale ich wejście w życie wpłynie także na osoby, które z tym procederem nie mają nic wspólnego. 

- Parlament Europejski (PE) przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu - podano w środę w oficjalnym komunikacie. O unijnej propozycji nowych przepisów pisaliśmy między innymi tutaj.

Reklama

Ma być limit płatności gotówką

Jedną z regulacji będzie limit transakcji, jakie będzie można przeprowadzić w gotówce. Będzie to 10 tys. euro - czyli równowartość obecnie ok. 43 tys. złotych. Co ważne, limit nie będzie dotyczył "płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym". W praktyce oznacza to, że gotówką nie zapłacimy już np. za większą usługę remontową. Przepisy obejmą też transakcje pomiędzy firmami. 

To nie koniec nowych regulacji. Jeśli przepisy zostaną przyjęte, to wejdzie w życie obowiązek legitymowania osób płacących gotówką powyżej 3 tys. euro za wybrane zakupy. W grupie przedsiębiorców, którzy będą musieli "sprawdzać" swoich klientów, znajdą się firmy sprzedające biżuterię, kamienie szlachetne, samochody, samoloty, jachty i dzieła sztuki.

Do tego nowe obowiązki będą nałożone na kluby piłkarskie. Od 2029 roku, te z nich, które są zaangażowane w transakcje o wysokiej wartości - np. ze sponsorami - będą musiały weryfikować tożsamość swoich klientów, monitorować i zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje. 

We Frankfurcie powstanie unijny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). - Zadaniem Agencji AMLA będzie bezpośredni nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi, interweniowanie w przypadku błędów w nadzorze, występowanie jako centralny ośrodek dla organów nadzoru i mediacja w sporach między nimi. AMLA będzie również nadzorować wdrażanie ukierunkowanych sankcji finansowych - podaje PE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gotówka | płatności | limity płatności gotówkowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »