Morawiecki: Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj inwestycji

- Inwestycje stanowią jeden z motorów napędowych gospodarki. To one determinują wydajność i konkurencyjność gospodarki - powiedział w Świdniku premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił też nowy program inwestycyjny dla samorządów, tzw. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pilotaż ruszy jeszcze w czerwcu.

Program Inwestycji Strategicznych prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że program jest gotowy pod względem legislacyjnym do uruchomienia. - Czekamy na uchwałę Rady Ministrów. Program nie wymaga żadnych dodatkowych zmian ustawowo-legislacyjnych. Cała oś programu będzie dostępna od przyszłego tygodnia - dodała.

Szansa na odbudowę

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki wymieniał największe problemy gospodarcze III RP. - Na początku całego procesu transformacji w dużym stopniu pozbyliśmy się własnego przemysłu. Doszło do daleko idącej liberalizacji, otwarcia gospodarki, deregulacji, wpuszczenia kapitału zagranicznego. Doszło do przejęcia polskiej gospodarki przez innych. Bezrobocie było zmorą III RP. I jednocześnie brak strategicznych inwestycji, brak zdolności do kumulacji i mobilizacji kapitału wewnętrznego - powiedział szef rządu.

Reklama

Zauważył także, że nowa polityka gospodarcza rządu (Polski Ład) jest odpowiedzią na czasy odbicia gospodarczego po pandemii. - Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i dużych projektów, które będą służyć wszystkim - dodał. Podkreślił także, że po 1989 r. brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę. - Dzisiaj z odwagą prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować deficyty III RP - zapowiedział.

Morawiecki podkreślił, że "inwestycje stanowią jeden z motorów napędowych gospodarki". - To one determinują wydajność i konkurencyjność gospodarki - dodał. W ramach ogłoszonego dzisiaj programu, kierowanego do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, realizowane będą inwestycje infrastrukturalne, społeczne, kulturalne, ale też związane z transformacją energetyczną ("zielona energia", ciepłownictwo) czy czystym powietrzem.

Szef rządu zauważył także, że program inwestycyjny Polskiego Ładu przyczyni się do powstania setek tysięcy nowych miejsc pracy. - Mówimy tu o programach przekraczających może nawet 100 mld zł, gdy łączne roczne wydatki inwestycyjne samorządów to 50 mld zł. Program zbudowany jest wokół głównych osi - inwestycji infrastrukturalnych, podnoszących efektywność, w tym energetyczną, ciepłowniczą, wodno-kanalizacyjną, ale też inwestycji społecznych, które przekładają się na większą mobilność pracy - podkreślił Morawiecki i zapowiedział, że "Polska już w najbliższej dekadzie osiągnie przynajmniej średni poziom PKB na mieszkańca UE".

- Jestem przekonany, że nowe inwestycje w wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w rozwoju gospodarczym w III RP było niewłaściwe. Polski ład ze swoim komponentem inwestycyjnym jest niejako kręgosłupem całego programu PiS. Z taką strategią ruszamy już dzisiaj w Polskę - dodał szef rządu.

Jak to ma działać?

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomi jeszcze w czerwcu. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.

- Program inwestycji w ramach Polskiego Ładu daje nadzieje dla wszystkich, nawet najmniejszych społeczeństw. Dzisiaj startujemy z programem inwestycji publicznych od najmniejszych JST po te największe. Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które będą przynosić największą efektywność, podwyższą jakość życia społeczeństw lokalnych - wyjaśniła Daszyńska-Muzyczka.

Proces składania wniosków będzie się odbywał w pełni elektronicznie - w specjalnie przygotowanej aplikacji programu. Nie będzie też limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że będzie można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi. To samorządy będą decydować jakie inwestycje wskazać do realizacji i finansowania.

- Będą priorytety określone: podnoszenie produktywności, zwiększanie efektowności ekonomicznej JST, tworzenie nowych szans inwestycyjnych - wyjaśniła Daszyńska-Muzyczka. Pod uwagę będzie brane także - jako jeden z priorytetów dla wyboru inwestycji - kryterium dochodowe na mieszkańca. - Będzie wyższy priorytet dla gmin, które miały niższe dochody - nie było ich stać na to, żeby realizować kluczowe inwestycje dla danej społeczności - wyjaśniła Daszyńska-Muzyczka.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania.

Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Stopa inwestycji na koniec 2020 r. (prywatnych i publicznych) spadła do 17,1 proc., co jest jednym z najniższych odczytów w historii.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »