Ostatni atak podwyżek

Wzrost akcyzy na oleje będzie ostatnią podwyżką podatków tego resortu finansów - obiecuje wiceminister Neneman. Rozporządzenie zwiększające akcyzę na gaz i oleje opałowe ma zostać podpisane na początku przyszłego tygodnia, natomiast podwyżki akcyzy na energię elektryczną szybko nie będzie.

Takie mają być najbliższe decyzje Ministerstwa Finansów (MF) w sprawach zmian podatkowych.

Ostatni wzrost

- Rozporzadzenie wejdzie w życie w okolicach połowy czerwca. To będzie ostatnia podwyżka podatków w tej kadencji ministerstwa finansów i zapewne obecnego rządu - twierdzi Jarosław Neneman, wiceminister finansów. A co z zapowiadanym podniesieniem akcyzy na energię elektryczną?

- Na razie pozostanie w sferze planów. Projekt trafi do Sejmu nie wcześniej niż za jakieś pół roku - informuje "PB" wiceminister Neneman. Taka perspektywa niewątpliwie oznacza rezygnację MF z planu podniesienia akcyzy na prąd (projekt zakłada wzrost o około 11 proc.). To doskonała informacja dla dystrybutorów energii elektrycznej, gdyż to na nich miał spaść obowiązek akcyzowy. To również dobra wiadomość dla wszystkich odbiorców prądu, ponieważ z tego powodu nie dojdzie do wzrostu cen energii elektrycznej.

Reklama

Sejm się kończy

Włodzimierz Cimoszewicz, marszałek Sejmu, skłania się ku temu, aby lipiec był ostatnim miesiącem prac Sejmu. Jeżeli tak się stanie, to obecny parlament raczej nie zdąży już przyjąć żadnych istotnych dla podatników zmian. To dobrze i źle. Źle, bo zapewne nie zdąży uchwalić projektu ustawy o pakiecie osłonowym dla dotkniętych podwyżką akcyzy na gaz i oleje opałowe.

Odpowiedzialność za to jednak spadnie na resort finansów, który zbyt późno skieruje (jeżeli w ogóle) projekt do Sejmu. Wiceminister Neneman poinformował nas, że prace nad pakietem "nabiorą należytego tempa" dopiero po wejściu podwyżki. Kiedy się skończą? Nie wiadomo.

O ujednolicaniu stawek VAT przez ten rząd z góry możemy zapomnieć. Projektu jak nie było tak nie ma. Na szczęście parlament zapewne nie zdąży już uchwalić także projektu wprowadzenia 50 proc. stawki PIT (Samoobrona). Pewnie przepadnie też nowelizacja kodeksu karnego skarbowego (zaostrzenie kar) i nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej (dokonywanie zakupu kontrolowanego przez fiskusa). Z drugiej strony - niestety - nie ma co liczyć na uchwalenie ustawy o odpowiedzialności urzędników.

Jarosław Królak

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: ministerstwa | gaz | oleje | atak | podwyżka podatków | wiceminister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »