Luka w VAT "istotnie" wzrosła. Minister finansów o dwucyfrowym poziomie

Szef resortu finansów Andrzej Domański poinformował, że w roku 2023 luka w VAT wzrosła do 15,8 proc. Wpływy z VAT to ważna część dochodów budżetu państwa, zatem poprawa szczelności systemu jest sprawą kluczową z punktu widzenia ambitnych założeń w tegorocznej ustawie budżetowej. Polska liczy bowiem na to, że "ściągnie" z VAT ponad 316 mld zł w 2024 roku.

- Nasz szacunek dotyczący luki VAT w 2023 r. to jest 15,8 proc. - powiedział Andrzej Domański.

Minister finansów chce uszczelniać system, ale myśli też o firmach

Luka w VAT to różnica między oczekiwanymi a faktycznie uzyskanymi przez budżet państwa dochodami z tego podatku. Bardziej obrazowo rzecz ujmując - to kwota pieniędzy, która mogłaby wpłynąć do budżetu, ale nie wpłynęła, bo na skutek "dziur w systemie" skarbówka nie była w stanie zebrać części należności.

- Jest dla dla mnie niezwykle istotne, aby dalej uszczelniać system podatkowy, ale oczywiście także ułatwiać życie polskim przedsiębiorcom. Wiemy, że luka VAT w 2023 roku znowu istotnie wzrosła. Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać. Jednakże wartością nadrzędną musi być dla mnie - i jest - dbanie o stabilność prowadzenia obrotu gospodarczego w naszym kraju - stwierdził minister finansów.

Reklama

W kwietniu 2023 r., czyli w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy, Ministerstwo Finansów w analizie na potrzeby aktualizacji programu konwergencji (APK) wysyłanej do Brukseli podało, że w 2022 r. luka w VAT wyniosła 4,9 proc. Jako że wpływy z VAT w 2022 r. wyniosły 230 mld zł, to luka wyniosła około 11,3 mld zł - tyle właśnie stracił budżet państwa.

Luka w VAT: Po latach spadków nagle odbicie

W tej samej analizie MF szacowało, że luka w VAT wyniosła:

  • w 2019 r. - 11,2 proc. potencjalnych wpływów, 
  • w 2020 r. - 9,3 proc. potencjalnych wpływów,
  • w 2021 r. - 3,1 proc. potencjalnych wpływów (późniejsze dane KE, z października 2023, wskazują na poziom 3,3 proc.). 

Widać więc, że o ile w 2020 r. nastąpił spadek poniżej dwucyfrowego poziomu, a trend spadkowy był kontynuowany w 2021 r., to już w 2022 r. nastąpiło niepożądane odbicie. 

Rząd Zjednoczonej Prawicy przez wiele lat konsekwentnie powoływał się na dokonane przez siebie uszczelnienie systemu poboru VAT i redukcję luki w VAT jako na czynnik, który zapewnił budżetowi dodatkowe wpływy i pozwolił na realizację różnych programów socjalnych, m.in. wypłaty świadczenia 500 plus czy 13. i 14. emerytury. 

W tegorocznym budżecie państwa wpływy z VAT zaplanowano na 316,4 mld zł. To bardzo istotna "część składowa" strony dochodowej budżetu, minister Domański będzie więc zapewne dokładał wszelkich starań, by poprawić szczelność systemu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: VAT | luka | Andrzej Domański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »