PKP Intercity podwyższą ceny biletów

Jak poinformowały PKP Intercity w komunikacie, od 11 stycznia podnosi ceny biletów. Przejazdy pociągami z kategorii Express InterCity Premium (EIP) wzrosną o 17,8 proc., pociągami Express InterCity (EIC) o 17,4 proc., a Twoich Linii Kolejowych (TLK) o 11,8 proc. Podwyżki uzasadniono m.in. znaczącymi zmianami cen energii elektrycznej.

Jak przekazał przewoźnik kolejowy, zmiana cen biletów wynika z konieczności ich dostosowania do rosnących kosztów prowadzenia działalności, a także do oferty cenowej konkurencji.

Od 11 stycznia br. nowy cennik biletów

Zaznaczono, że w porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii zwiększyła się o 62,18 proc., co przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię. Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Spółka zwróciła też uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokie stopy procentowe. To druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014.

Reklama

"Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc." - podano, dodając, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku.

Podkreślono, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

Przejazdy droższe nawet o blisko 18 proc.

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosną średnio o 17,8 proc. dla pociągów z kategorii Express InterCity Premium (EIP), o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC) oraz o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). Średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Dodano, że po raz pierwszy od 2016 roku zmieniają się również ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

Spółka przekazała zarazem, że wydłuża okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. do północy z czwartku na piątek, aby zwiększyć ich atrakcyjność.

W 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało blisko 59 mln osób. Strategia rozwoju i inwestycji spółki przewiduje inwestycje w tabor i przyjazne środowisku stacje postojowe na poziomie 27 mld zł do 2030 r. Obecnie PKP Intercity mają zakontraktowane umowy o wartości 7 mld zł brutto m.in w nowoczesny tabor.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: transport kolejowy | PKP Intercity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »