Rynki europejskie odbiły po spadku wywołanym kryzysem egipskim

Wczoraj większość rynków europejskich, łącznie z tymi najważniejszymi, osłabły, gdyż inwestorzy obawiali skutków ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Reuters donosi, że w związku z tym, że region dostarcza trzecią część światowej produkcji ropy naftowej, inwestorzy obawiali się o podaż surowca, co miało wpływ na ceny.

Wczoraj większość rynków europejskich, łącznie z tymi najważniejszymi, osłabły, gdyż inwestorzy obawiali skutków ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Reuters donosi, że w związku z tym, że region dostarcza trzecią część światowej produkcji ropy naftowej, inwestorzy obawiali się o podaż surowca, co miało wpływ na ceny.

Jednak, dziś sytuacja wygląda nieco lepiej, a dobre wyniki spółek oraz bardziej optymistyczne perspektywy gospodarcze podniosły wyceny spółek w Europie. Indeks FTSE100 zyskiwał rano 41 pkt. względem wczorajszego zamknięcia, a indeks FTSE250 rósł o 0,45 proc. Reuters podał również, że indeks FTSEurofirst300 zyskał dziś na wartości 0,6 proc. Komentując wczorajszą sesję Sean Power z City Index stwierdził: "Pozytywny początek roku został zachwiany za sprawą wydarzeń w Tunezji, a później w Egipcie i teraz inwestorzy potrzebują większego bezpieczeństwa, by powrócić na rynek z równym zapałem".

Reklama

Honda i rosnące ceny ropy wsparły indeks Nikkei

Indeks Nikkei miał wsparcie w dobrych wynikach finansowych spółek oraz w rosnącej cenie ropy naftowej. Reuters donosi, że Nikkei zakończył dzisiejszy dzień wzrostem wartości dzięki spółkom związanym z rynkiem ropy naftowej oraz dzięki dobrymi wynikom. Jedną ze spółek, które pomogły indeksowi była Honda, choć ogłosiła ona, że wynik w III kw. jej roku finansowego wyniósł 995 mln dolarów, czyli spadł względem poprzedniego roku o 40 proc. Także na poziomie przychodów spółka odnotowała spadek o 5,8 proc., za co odpowiadała niższa sprzedaż w Japonii i Europie.

Poprawiła się za to sprzedaż w Ameryce Północnej i to pomogło indeksowi. W wypowiedzi dla Reutersa Masayuki Kubota z Daiwa SB Investments powiedział:

"Ludzie kupują papiery Hondy, gdyż ma ona potencjał wzrostu w najbliższym roku za sprawą wysokiego poziomu eksportu do USA, który wg prognoz ma wzrosnąć o 15 proc.".

Wycena Centamin Egypt rośnie pomimo wydarzeń w Egipcie

Polityczne niepokoje w Egipcie nie wpłynęły na wycenę spółki Centamin Egypt, która jest składnikiem indeksu FTSE250. W swoim raporcie za IV kw.

spółka wydobywcza stwierdziła, działalność podstawowa oraz bezpieczeństwo pracowników nie są zagrożone. Dodała, że wydarzenia i ich skutek nie zmieni planów inwestycyjnych spółki. Ten optymizm i dobre wyniki finansowe pomogło we wzroście wyceny o ponad 4 proc.

Cena spółki może rosnąć, gdyż poinformowała ona o rekordowej produkcji złota, która w ubiegłym kwartale wyniosła 53189 uncji w kopalni Sukari. Wynik na poziomie operacyjnym wyniósł w trakcie trzech miesięcy 18,4 mln dolarów, a inwestorom może się spodobać, że spółka nie posiada pozycji zabezpieczających oraz jest wolna od długu. Szef spółki Josef El-Raghy powiedział: "Dwa z rzędu rekordowe miesiące wielkości produkcji (listopad i grudzień) pokazują możliwość utrzymania wysokiego poziomu produkcji w roku 2011 na bazie aktualnych operacji".

City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »