Soboń: KPO będzie mieć kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki

KPO będzie mieć kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki; szacujemy, że inwestycje i zmiany wynikające z KPO przyniosą dodatkowe 0,6 pkt. proc. wzrostowi gospodarczemu w przyszłym roku i punkt procentowy w latach 2024-25 - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

W środę Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest konieczne dla uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

O KPO Soboń był pytany w piątek w Programie 1 Polskiego Radia.

- Chcemy zrealizować program zarówno w części dotacyjnej, jak i pożyczkowej. To jest program wieloletni i to jest program, który z punktu widzenia polskiej gospodarki będzie miał kluczowe znaczenie w roku przyszłym i w roku 2024-25, bo wtedy będziemy wydatkować - zakładam, że w roku przyszłym ponad 30 mld złotych, natomiast w kolejnych latach 40-50 mld złotych rocznie - powiedział Soboń.

Reklama

0,6 pkt proc. dodatkowego wzrostu w przyszłym roku

- Ma to o tyle znaczenie, że szacujemy, że przy tym spowolnieniu gospodarczym, które nam się szykuje w związku z bardziej restrykcyjną polityką monetarną i z wysoką inflacją, wzrost gospodarczy wypływający z samych inwestycji i zmian, które KPO ze sobą niesie - bo to jest oczywiście duży program inwestycyjny w pierwszej kolejności - szacujemy na 0,6 pkt proc. dodatkowego wzrostu w roku przyszłym i punkt procentowy w latach 2024-25.

Soboń tłumaczył, że w tym sensie jest to neutralne "ponieważ my na te inwestycje, które chcemy uruchamiać już w tym roku stworzymy prefinansowanie tak, aby można było już wystartować z naszym programem odbudowy".

W czwartek w Warszawie gościła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim, a później z prezydentem Andrzejem Dudą. Późnym popołudniem wszyscy troje spotkali się z mediami w Warszawie. Według premiera, zgodnie z KPO, unijne środki zostaną w dużym stopniu przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną. Szefowa KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). 

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Artur Soboń | KPO | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »