System kaucyjny coraz bliżej. Sejm może zająć się ustawą jeszcze przed wakacjami

Wiceminister klimatu i środowiska poinformowała w poniedziałek, że chciałaby, aby projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego trafił pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami. Obecnie trwają konsultacje społeczne, które zakończą się w maju.

Wiceminister środowiska Anita Sowińska mówiła podczas poniedziałkowego spotkania z mediami o projekcie nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym, który 30 kwietnia br. został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Poinformowała, że projekt jest obecnie na etapie konsultacji ze stroną społeczną. Zaznaczyła, że konsultacje te zakończą się w maju, dlatego projekt nie trafi do Sejmu w tym miesiącu.

System kaucyjny nadchodzi wielkimi krokami

- Przed wakacjami chciałabym, żeby ta ustawa została procedowana w Sejmie i w Senacie. Robię wszystko, co możliwe, żeby tak się właśnie stało - powiedziała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.

Reklama

Zaznaczyła, że resort czeka na uwagi strony społecznej. - Musimy zobaczyć, ile tych zgłoszeń będzie. Odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe. Wiele zależy od tego, jakie to będą uwagi (...) i czy oczywiście Marszałek Sejmu przyjmie to w trybie pilnym - powiedziała Sowińska. Przyznała, że dokładny termin rozpoczęcia procedowania projektu zależy też m.in. od liczby uwag.

Dodała, że trwają także prace nad projektem edukacyjnym, aby informacje o systemie kaucyjnym dotarły do szerszej publiczności. - Żeby każdy konsument, każda konsumentka wiedzieli jak, co, gdzie mają oddać i w jakiej formie. Pracujemy również nad nowym logotypem systemu kaucyjnego  - wskazała Sowińska.

Jakie zmiany wprowadzi system kaucyjny?

Zgodnie z obecnym kształtem przepisów system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie wprowadzony w życie od początku 2026 r., a opakowań po pozostałych napojach od początku 2025 r 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kaucja | system kaucyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »