TVP pozywa redaktorów naczelnych portali wPolityce.pl i wSumie.pl

Telewizja Polska złożyła pozew przeciw naczelnym portali wPolityce.pl i wSumie.pl, Markowi Pyzie i Dorocie Łosiewicz oraz wydawcy obu portali spółce Fratria. Sprawa dotyczy tekstu o Andrzeju Turskim. Fratria na razie nie chce komentować decyzji TVP.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe TVP, chodzi o tekst opublikowany przez oba portale 5 grudnia 2013 roku pod tytułem: "wSumie.pl ujawnia prawdziwe powody odejścia Turskiego z Panoramy. Wystąpił pijany na wizji?". W oświadczeniu TVP podkreślono, że portale "nie spróbowały nawet zweryfikować tej informacji w TVP, a także zwlekały i w efekcie nie opublikowały w całości przesłanego im przez rzecznika prasowego TVP sprostowania".

TVP żąda zamieszczenia na obu portalach oświadczeń obojga pozwanych, że "przepraszają Telewizję Polską S.A. za rozpowszechnienie (...) nieprawdziwych, godzących w dobre imię Telewizji Polskiej, informacji o prowadzeniu przez Andrzeja Turskiego w dniu 30 listopada 2013 r. audycji informacyjnej +Panorama+ będąc pod wpływem alkoholu".

Reklama

Telewizja chce także, by "obydwoje z ubolewaniem oświadczyli, że +zawarte w artykule informacje były nierzetelne i niepoparte faktami+ i przyznali, że nie mieli żadnych podstaw do formułowania tezy o pozostawaniu Andrzeja Turskiego pod wpływem alkoholu w trakcie prowadzenia +Panoramy+ 30 listopada 2013 r.".

Jeśli tego nie uczynią, TVP chce, by oświadczenia zostały opublikowane na koszt pozwanych w "Gazecie Wyborczej".

Michał Karnowski, członek zarządu spółki Fratria, wydawcy portali wPolityce.pl i wSumie.pl, powiedział PAP, że na razie nie będzie komentował decyzji TVP. - Dopóki pan Andrzej Turski jest w szpitalu, nie będziemy komentować tej sprawy, bo przestrzegamy zasady, że jeśli ktoś jest chory, to kończy to dyskusję na ten temat. Jak otrzymamy pozew, to nasi prawnicy mu się przyjrzą - powiedział Karnowski.

Andrzej Turski na początku grudnia zrezygnował z prowadzenia "Panoramy" w TVP2, tłumacząc się zmęczeniem i wiekiem. - Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie - mówił w rozmowie z Press.pl. Kilka dni później dziennikarz w ciężkim stanie trafił do szpitala. Turski od lat zmaga się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.

- - - - -

Telewizja Polska może zwolnić trzy miejsca

Stacja o. Tadeusza Rydzyka otrzymała miejsce na multipleksie pierwszym wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Fokus TV oraz filmowym Stopklatka TV. Koncesje przyznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w wyniku ostatniego konkursu na zagospodarowanie cyfrowej telewizji naziemnej.

Ostatnie cztery kanały otrzymały miejsca na multipleksie pierwszym, który tymczasowo zajmuje telewizja publiczna. Telewizja Polska została zobowiązana do przeniesienia swoich programów z MUX 1 na MUX 3, gdy zasięg tego ostatniego dotrze do 95 proc. ludności, nie później jednak niż do 27 kwietnia 2014 r.

- Oczywiście, nas każdy krótszy termin satysfakcjonuje, natomiast Telewizja Polska postawiła jeden warunek, wszystkie cztery podmioty, które otrzymały koncesje, wejdą na multipleks jednocześnie. To jest warunek nie do spełnienia - powiedziała PAP dyrektor finansowa nadawcy TV Trwam, fundacji Lux Veritatis, Lidia Kochanowicz.

TVP poinformowała o wcześniejszym terminie i warunku zwolnienia miejsc na MUX 1 na wtorkowej rozprawie administracyjnej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Według Kochanowicz byli na niej obecni przedstawiciele dwóch innych nadawców; reprezentant Fokus TV (nadawcą programu jest spółka TV Spectrum w całości należąca do grupy ZPR) nie planuje rozpoczęcia nadawania przed kwietniem 2014 r. Pod koniec lutego mogłaby wystartować Stopklatka TV (jej nadawcą jest spółka Kino Polska TV).

Rakowiecki powiedział PAP, że nowy program Telewizji Polskiej z ofertą dla dzieci rozpocznie nadawanie - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - w kwietniu.

W staraniach o rozpoczęcie nadawania w ramach cyfrowej telewizji naziemnej fundację Lux Veritatis wspierali w Sejmie posłowie PiS, domagając się natychmiastowego zwolnienia miejsca dla TV Trwam. Podnosili, że zasięg multipleksu trzeciego osiągnął 99,5 proc. już w lipcu br., a więc Telewizja Polska zajmuje MUX 1 nielegalnie. Ponadto parlamentarzyści PiS zwracali uwagę, że nadawca TV Trwam, fundacja Lux Veritatis zapłaciła za koncesję, a nie może rozpocząć nadawania.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »