UOKiK chce zająć się transakcją przejęcia Tesco przez sieć Netto. Powiadomił już Komisję Europejską

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl ujawnił, że urząd zgłosił do Komisji Europejskiej deklarację gotowości przejęcia postępowania ws. transakcji przejęcia przez Salling Group – właściciela sieci Netto – polskich aktywów sieci Tesco.

Największa obecnie transakcja na rynku detalicznym - przejęcie ponad 300 sklepów Tesco przez Salling Group, właściciela sieci Netto - jako sprawa dotycząca podmiotów międzynarodowych jest badana przez Komisję Europejską, do której prerogatyw należy wydanie decyzji. Jak ujawnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, kierowany przez niego urząd chciałby przejąć to postępowanie i wystąpił w tej sprawie do KE.

- Tego typu duże transakcje, mające miejsce na rynku krajowym, trafiają do Komisji Europejskiej jako organu właściwego do podjęcia decyzji o zgodzie, zgodzie warunkowej bądź odmowie zgody na dokonanie koncentracji, właśnie po to, by zapewnić skuteczną ochronę konkurencji na rynku Unii Europejskiej. Naturalnie w przypadku tego typu transakcji krajowy nadzorca może wystąpić o przejęcie postępowania. Zgłosiliśmy do KE chęć przejęcia, by zbadać w jaki sposób ta transakcja wpłynie lokalnie na konkurencję na rynku. Czekamy obecnie na decyzję Komisji Europejskiej, nie mogę więc jeszcze poinformować, czy postępowanie będzie prowadzone przez Komisję czy przez UOKiK.

Reklama

Prezes UOKiK podkreślił, że tego rodzaju procesy koncentracyjne muszą przejawiać szczególne zainteresowanie urzędu, ponieważ konkurencja podmiotów na poziomie lokalnym sprzyja ochronie praw konsumenta.

- Musimy zadbać o to, by była to zdrowa konkurencja, bo w przypadku jej braku, przekroczenia pewnych udziałów w rynku, podmioty mogą dążyć do tego, by stosować wyższe marże niż na obszarach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Dlatego musimy zapewnić różnorodność i wystarczającą konkurencję również na rynkach lokalnych. Jesteśmy gotowi, by przeprowadzić to postępowanie jak zawsze rzetelnie i w trosce o zapewnienie ochrony konkurencji na rynku krajowym - zapewnił.

Wobec postępującej konsolidacji rynku detalicznego takich transakcji może być coraz więcej i mogą mieć rosnącą skalę. Jak zapewnia prezes Chróstny, UOKiK dysponuje wystarczającymi zasobami i potencjałem, by sprostać rosnącym wyzwaniom.

- Gotowi jesteśmy elastycznie dostosowywać mechanizmy analityczne do kolejnych wyzwań. Jeśli okaże się, że dotychczasowe zasoby w jakimś stopniu byłyby niewystarczające, to zwiększymy je. Priorytetem dla mnie jest ochrona konkurencji i konsumentów - efektywnie, skutecznie i na najwyższym poziomie. To jest mój cel i szczególna, indywidualna, odpowiedzialność jako prezesa UOKiK - podkreślił Tomasz Chróstny.

Warto przypomieć, że władze sieci Netto spodziewają się że uzyskają od UOKiK zgodę na przejęcie sieci ponad 300 sklepów Tesco w  Polsce przed końcem 2020 r. Termin wydaje się dość racjonalny, chociażby ze względu na to, że sieci sklepów obu operatorów nie nakładają się, ale raczej uzupełniają na polskim rynku. A tym samym nie konkurują ze sobą bezpośrednio na poszczególnych lokalnych rynkach.

Łukasz Stępniak, Konrad Kaszuba

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: fuzje spółek | Tesco | Netto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »