Znów spory wokół biopaliw

Po raz kolejny słychać protesty przeciwko rządowemu pomysłowi ustawy biopaliwowej. Przedstawiony kilka dni temu projekt miał być pozbawiony wad, które skłoniły prezydenta do zawetowania poprzedniej wersji ustawy. Chodziło wtedy między innymi o procentową zawartość biokomponentów i specjalne oznaczenia dla dystrybutorów z biododatkami.

Nowe propozycje rządu przewidują, że bioetanol będzie stanowił 3,5 procent sprzedawanych benzyn, czyli o jeden procent mniej niż zakładała poprzednia ustawa. Ale na stacjach benzynowych nadal nie będzie osobnych dystrybutorów na "zielone" paliwo.

Już na pierwszy rzut oka widać, że w porównaniu z zawetowaną ustawą w nowym projekcie poprawek jest niewiele. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Cezary Banasiński zwraca uwagę, że ilość biokomponentów została co prawda obniżona, ale znów mowa jest o minimalnej zawartości, więc na stacjach równie dobrze może być sprzedawane biopaliwo 3,5- procentowe jak i 4,5 procentowe.

Reklama

Jak zwraca uwagę profesor Andrzej Kulczycki z Centralnego Laboratorium Naftowego próg 4 procent zostanie przekroczony zaledwie trzy miesiące po wejściu ustawy w życie, czyli bardzo szybko. Unia Europejska planuje wprowadzać 2-procentowe biopaliwa dopiero za dwa lata. To nie jedyny stary-nowy problem. "Stara ta przyjęta przez Sejm ustawa zawetowana przez prezydenta zakładała brak wyboru przez konsumentów i to jest druga kwestia. Ta nowa czyni to samo".

Wychodzi na to, że niestety dla kierowców i środowiska biopaliwa znów wprowadzane są w kontrowersyjny sposób. Rząd zamiast rzeczywiście poprawić wadliwy projekt ustawy, po prostu wziął na przeczekanie i wrócił do starych pomysłów.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: biopaliwo | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »