Decyzje dotyczące wspólnej waluty w rękach Komitetu ds. Euro
Strategiczne decyzje związane z przygotowaniem Polski do przystąpienia do strefy euro będą w rękach Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro - zdecydowała we wtorek Rada Ministrów.
Rząd wydał rozporządzenie w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.
"Działalność tych instytucji zapewni skuteczne i płynne wprowadzenie Polski do strefy euro. Konieczność ich powołania wynika ze złożonego i wielopłaszczyznowego charakteru procesu przystępowania do strefy euro, a także doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziły lub przygotowują się do przyjęcia wspólnej waluty" - napisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
- To kamień milowy w procesie przygotowań Polski do przystąpienia do strefy euro - ocenił cytowany w komunikacie resortu finansów pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro, wiceminister finansów Ludwik Kotecki.
- Rozporządzenie pozwoli na realizację kolejnych etapów przygotowań. W pierwszej kolejności zostaną opublikowane Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro - zapowiedział Kotecki. Podkreślił rolę Rady Polityki Pieniężnej w opracowaniu nowej struktury oraz współpracę MF i NBP w procesie przygotowań do przyjęcia euro. - Rola NBP w strukturze jest znacznie większa niż banków centralnych z innych krajów UE, w których powołano podobne struktury - uważa Ludwik Kotecki.
Zgodnie z rozporządzeniem, Komitet będzie działac przy Radzie Ministrów. W jego skład wejdą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską; pełnomocnik zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. wprowadzenia euro; przewodniczący Komitetu Rady Ministrów oraz członkowie kierownictwa urzędów, których przedstawiciele będą pełnili funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących zespołów roboczych.
Jak poinformowało CIR, Komitet będzie opracowywał i przedstawiał rządowi propozycje działań lub wniosków mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro. Komitet będzie także współpracować z pełnomocnikiem rządu przy inicjowaniu i monitorowaniu działań organów administracji rządowej podejmowanych w celu przygotowania naszego kraju do wejścia do strefy euro.
W skład Rady Koordynacyjnej wejdą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską, pełnomocnik zarządu NBP ds. wprowadzenia euro i przewodniczący zespołów roboczych. Rada ma wspólnie z pełnomocnikiem rządu monitorować ewentualne zagrożenia towarzyszące procesowi wprowadzania euro przez Polskę. Do jej obowiązków będzie także należała m.in. koordynacja prac Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych oraz przygotowań i realizacji Narodowego Planu Wprowadzenia EURO (NPWE).
Zespoły będą organami opiniodawczo-doradczymi Rady Koordynacyjnej. Do ich zadań będzie należeć m.in. przygotowywanie zaleceń, ekspertyz i opinii oraz wkładu do NPWE. Zadania poszczególnych zespołów będą dotyczyć zagadnień: makroekonomicznych; dostosowań prawnych; administracji publicznej; sektora finansowego i stabilności finansowej; wprowadzenia banknotów i monet euro; przedsiębiorstw niefinansowych; ochrony konsumentów; strategii komunikacyjnej. Pracom zespołu będzie przewodniczył przedstawiciel instytucji o dominującej roli w danym zespole.
MF poinformowało, że w proces przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty będzie zaangażowanych ponad 30 instytucji, zarówno należących do administracji publicznej, jak i spoza sektora rządowego.
Rozporządzenie wejdzie w życie po siedmiu dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czytaj również:
Polacy się kłócą, Bułgarzy działają