Kolejne godziny w notowaniach tej pary walutowej prawdopodobnie nie przynios± prze³omu. Powinna ona kontynuowaæ dotychczasow± konsolidacjê. Na wiêkszy spadek kursu EUR/PLN nie pozwala obecnie blisko¶æ bardzo istotnego wsparcia 3,8600. Z drugiej strony korektê wzrostow± uniemo¿liwia kontynuacja zwy¿ki na ¶wiatowych gie³dach, która tworzy presjê aprecjacyjn± na rynku z³otego.
Nieco inaczej ni¿ w przypadku EUR/PLN przedstawia siê sytuacja USD/PLN. W notowaniach drugiej z wymienionych par walutowych za spraw± spadaj±cej warto¶ci euro wzglêdem dolara nasili³a siê presja wzrostowa. Je¶li zni¿ka kursu EUR/USD bêdzie kontynuowana, para USD/PLN w d³u¿szym terminie mo¿e zmierzaæ w kierunku psychologicznej bariery 3,0000. Najbli¿szy istotny opór w notowaniach dolara wzglêdem z³otego to szczyt z poniedzia³ku usytuowany w pobli¿u 2,9150.
Dzisiaj z Polski poznali¶my dane na temat sprzeda¿y detalicznej i stopy bezrobocia w lutym. Pierwszy z wymienionych wska¼ników wypad³ zdecydowanie gorzej od prognoz. Sprzeda¿ wzros³a zaledwie o 0,1% r/r, podczas gdy inwestorzy oczekiwali zwy¿ki o 3,9%. Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami odnotowa³a wzrost do poziomu 13,0% z 12,7% w styczniu. Wspomniane dane nie wywo³a³y wiêkszej reakcji z³otego. W najbli¿szym godzinach polska waluta pozostawaæ bêdzie pod wp³ywem nastrojów inwestycyjnych panuj±cych na ¶wiecie, o których w pewnym stopniu mog± decydowaæ przedstawiane dzisiaj z najwiêkszych gospodarek dane makro.
Pocz±tek dzisiejszej sesji w notowaniach EUR/USD przyniós³ istotne zmiany. Kurs EUR/USD wybi³ siê do³em z ponad miesiêcznego kana³u konsolidacji 1,3450-1,3800. Wybicie to przemawia za dalszym dynamicznym spadkiem kursu EUR/USD. W d³u¿szej perspektywie kurs tej pary walutowej mo¿e zmierzaæ nawet w kierunku poziomu 1,3000. Za dalsz± zni¿k± warto¶ci euro wzglêdem amerykañskiej waluty przemawia ponadto fakt, i¿ indeks dolara zdo³a³ dzisiaj pokonaæ lutowe maksima, otwieraj±c sobie tym samym drogê do dalszego silnego wzrostu.
Notowaniom euro wci±¿ ci±¿y "sprawa grecka". Wed³ug przedstawicieli Francji i Niemiec udzielenie jakiejkolwiek pomocy dla Grecji wymaga³oby wsparcia Miêdzynarodowego Funduszu Walutowego. Inwestorzy negatywnie odbieraj± tego typu opinie, gdy¿ pomoc MFW mog³aby ¶wiadczyæ o tym, i¿ strefa euro nie jest w stanie sama poradziæ sobie z w³asnymi problemami. Z uwagi na rozpoczynaj±cy siê jutro unijny szczyt, "sprawa grecka" w najbli¿szych dniach pozostawaæ bêdzie na pierwszym planie.
O godz. 10.00 z Niemiec zosta³ przedstawiony marcowy odczyt indeksu Ifo. Okaza³ siê on zdecydowanie lepszy od prognoz - wzrós³ do 98,1 pkt, przy prognozie na poziomie 95,8 pkt. Optymizmem powinna napawaæ zwy¿ka obu czê¶ci sk³adowych indeksu - tj. oceny obecnej sytuacji w niemieckiej gospodarce oraz oceny jej perspektyw. Lepsze od oczekiwañ okaza³y siê równie¿ wstêpne szacunki marcowych odczytów indeksów PMI dla sektora przemys³owego i sektora us³ug strefy euro. Publikacja tych danych nie zdo³a³a jednak trwale zatrzymaæ zni¿ki kursu EUR/USD, co ¶wiadczy o du¿ej sile trendu spadkowego w notowaniach tej pary walutowej.
Dzisiaj z najwiêkszych gospodarek poznamy jeszcze kilka interesuj±cych wska¼ników, jednak prawdopodobnie nie bêd± one mia³y zbyt du¿ego wp³ywu na warto¶æ euro wzglêdem dolara (mog± natomiast oddzia³ywaæ na nastroje inwestycyjne na rynkach). Zostan± przedstawione m.in. odczyty dynamiki nowych zamówieñ w przemy¶le z Eurolandu oraz zamówieñ na dobra trwa³ego u¿ytku z USA. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy równie¿ sprzeda¿ nowych domów.
Tomasz Regulski
Twój komentarz mo¿e byæ pierwszy
Piszesz jako Go¶æ