Ropa odbija

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Zwyżki notowań ropy też na giełdzie w Londynie - podają maklerzy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Zwyżki notowań ropy też na giełdzie w Londynie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 32,34 USD, po zwyżce o 15 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 41 centów do 32,59 USD za baryłkę.

Prezes Bank of Montreal, William Downe, ocenia, że zanim ceny ropy się ustabilizują, to mogą minąć nawet 3 lata. Dodaje, że raczej nie ma co oczekiwać szybkiego odbicia się notowań tego surowca. W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,66 USD do 32,19 USD za baryłkę.

Reklama

W ciągu dwóch sesji w ub. tygodniu (czwartek, piątek) ropa na NYMEX zdrożała o 21 proc. Był to największy dwudniowy wzrost notowań WTI od 7 lat. W całym ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o 9,4 proc.

W Europie na giełdach wahania indeksów. Tanieją spółki naftowe i wydobywcze - wskazują maklerzy. Walory spółki surowcowej BHP Billiton tracą w poniedziałek 0,9 proc.

Spadają też notowania spółek naftowych, bo ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje w poniedziałek o ponad 1 proc., do 31,80 USD za baryłkę.

Za to w ubiegłym tygodniu rynki "dostały wsparcie" od prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Prezes EBC Mario Draghi zasygnalizował w czwartek, że bank może zwiększyć stymulowanie gospodarki strefy euro. Inwestorzy liczą też na to, że bank Centralny Chin podejmie dalsze działania, aby wesprzeć swoją gospodarkę, która zanotowała w 2015 r. najwolniejsze tempo wzrostu od 25 lat.

Podobne oczekiwania dotyczą polityki monetarnej Banku Japonii - wskazują ekonomiści.

"Inwestorzy liczą, że nie tylko EBC, ale też bank centralny Japonii rozszerzy swoje działania stymulujące gospodarkę" - mówi Shoji Hirakawa, główny strateg ds. rynków akcji w Okasan Securities Co. w Tokio.

Bank Japonii poda swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej w piątek.

Rynki uspokoiły się też po komentarzach, jakie napłynęły ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie oceniono, że chociaż chińska gospodarka słabnie, to nie będzie w niej kataklizmu. Tak uważa m.in. Joseph Stiglitz, laureat Nobla z ekonomii, a także Tidjane Thiam, prezes Credit Suisse Group.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »