Spada tempo rozwoju niemieckiego budownictwa

Po tym, jak pierwsza sesja tego tygodnia upłynęła na warszawskim parkiecie w wakacyjnych nastrojach, zarówno jeśli chodzi o zmienność notowań, jak aktywność inwestorów, umacniać się może przekonanie, że jest on zupełnie niewrażliwy na pogarszające się nastroje na światowych rynkach.

Po tym, jak pierwsza sesja tego tygodnia upłynęła na warszawskim parkiecie w wakacyjnych nastrojach, zarówno jeśli chodzi o zmienność notowań, jak aktywność inwestorów, umacniać się może przekonanie, że jest on zupełnie niewrażliwy na pogarszające się nastroje na światowych rynkach.

Trzeba jednak przyznać, że w bardzo podobny sposób na osłabienie koniunktury na amerykańskiej i niemieckiej giełdzie, reagowały w ostatnich dniach także inne rynki wschodzące. Podobnie było też z dobrze opierającymi się pogorszeniu nastrojów surowcami. To mogło dziwić w sytuacji, gdy przyczyną gorszej atmosfery na giełdach były doniesienia świadczące o słabnięciu koniunktury gospodarczej.

To wszystko może się w kolejnych dniach zacząć zmieniać. Sygnały płynące z amerykańskiej giełdy są coraz mniej korzystne. Wczoraj S&P 500 potwierdził przełamanie silnego wsparcia, jakie stanowił kwietniowy dołek. To nie pozostawia złudzeń, że w kolejnych dniach presja spadkowa będzie się utrzymywać. Surowce też traciły, choć nie tak bardzo, jak akcje.

Reklama

Coraz bardziej realny w takich warunkach staje się powrót zniżek na rynek surowców. Dotychczas udało mu się odrobić jedynie 38,2% z majowego spadku. Tym samym korektę zwyżkową trzeba ocenić jako słabą. Potrzeba niewiele, by sygnały sprzedaży zaczęły się odnawiać. Byłyby one bardzo niekorzystne dla naszej giełdy, szczególnie wciąż bardzo mocno trzymającego się KGHM. Pomaga on i dziś bardzo dużo naszemu parkietowi, który przed południem zyskuje.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Inwestorzy na warszawskim parkiecie wykazują wciąż wyczekującą postawę, ale pogarszający się klimat na głównych giełdach coraz bardziej skłania do działania

Dla losów naszego parkietu bardzo istotne będą notowania towarów w kolejnych dniach

Rynki nieruchomości

W maju ceny domów w Wielkiej Brytanii podniosły się według wyliczeń Halifax o 0,1%. Uśredniając ceny z ostatnich miesięcy mieliśmy zniżkę o 1,2% w porównaniu z 3 wcześniejszymi miesiącami i o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. Przyczyn słabości brytyjskiego rynku upatruje się przede wszystkim w marnej kondycji konsumentów, której szkodzą cięcia budżetowe, wysoka inflacja i wyższe podatki.

Drugi kolejny miesiąc obniżyło się w maju tempo rozwoju niemieckiego budownictwa. Największy regres nastąpił w zakresie nowych zamówień. Ogólny indeks aktywności budownictwa spadła z 55,8 pkt do 53,7 pkt w minionym miesiącu. Najbardziej rozwijał się segment komercyjny, choć i tu odnotowano spadek tempa rozwoju. Podobnie było jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. Natomiast w przypadku segmentu infrastrukturalnego doszło już nie tylko do osłabienia tempa wzrostu koniunktury, ale do jej spadku (pierwszy raz w tym roku).

Od dewelopera

Bouygues Immobilier Polska z okazji 10-lecia obecności na polskim rynku nieruchomości zaoferował rabaty na nieruchomości. Oferta jest ważna od 6 do 30 czerwca i dotyczy 91 mieszkań i 9 domów. Rabaty sięgają 10%. Dostępne metraże mieszkań to od 24 do 116 m kw., a domów od 174 do ponad 200 m kw.

Wszystkie lokale mieszkalne objęte promocją znajdują się w dwóch inwestycjach, Villa Parc na Ochocie oraz Villa Arte zlokalizowanej na Woli przy ul. Jana Kazimierza 49, w którym każdy budynek ma inną nazwę: Villa Arte, Bell'Arte i Carré Arte. Domy, których dotyczy promocja znajdują się w miasteczku domów szeregowych Le Village w Józefosławiu pod Warszawą.

Zespół Analiz

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: tempo | aktywność inwestorów | giełdy | Niemcy | niemiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »