Budownictwo mieszkaniowe do czerwca 2010 r.

Według wstępnych danych, w I półroczu br. oddano do użytkowania 63 993 mieszkania, tj. o 16,0% mniej niż w 2009 r. i o 7,6% mniej w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2008 r.

Według wstępnych danych, w I półroczu br. oddano do użytkowania 63 993 mieszkania, tj. o 16,0% mniej niż w 2009 r. i o 7,6% mniej w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2008 r.

Na ożywienie na rynku budowlanym wskazuje wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W okresie sześciu miesięcy br. rozpoczęto budowę 81 068 mieszkań, tj. o 19,5% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (mimo spadku w samym czerwcu o 4,7%). Natomiast liczba mieszkań,na których budowę wydano pozwolenia wyniosła w tym okresie 82 081 mieszkań, tj. o 9,0%mniej niż przed rokiem. Spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia obserwowany jest od listopada 2008 r., ale jego skala zmniejsza się od początku 2010 r.

Udane półrocze w budownictwie mieszkaniowym

Po czterech miesiącach bardzo silnego wzrostu, czerwiec przyniósł spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych. W całym półroczu było ich jednak aż o 19,5% więcej niż przed rokiem. Wysokie tempo powinno się utrzymać w trzecim kwartale.

Reklama

W czerwcu rozpoczęto budowę 14,5 tys. mieszkań, o 4,7% mniej niż przed rokiem. W przypadku inwestycji deweloperskich spadek był jeszcze większy i wyniósł 5%. Dane za ubiegły miesiąc odbiegają od obrazu całego półrocza, które w zakresie nowych inwestycji mieszkaniowych było wyjątkowo dobre. Rozpoczęto budowę o jedną piątą więcej mieszkań niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli w pierwszym półroczu aż o 67% więcej projektów niż przed rokiem. W samym drugim kwartale wzrost całego rynku wyniósł 22% rok do roku.

W III kwartale powinno utrzymać się wysokie tempo inwestycji

Z analizy odsezonowanych danych dotyczących liczby nowych inwestycji wynika, że znajdują się one w trendzie wzrostowym od 2004 r., od kiedy rozpoczęto badanie. Dane te wskazują, że drugi i trzeci kwartał są historycznie najlepszymi okresami dla budownictwa mieszkaniowego. Home Broker szacuje, że w trzecim kwartale może utrzymać się dwucyfrowe tempo wzrostu.

Czerwiec przyniósł nieznaczną poprawę w zakresie pozwoleń na budowę. W tym czasie wydano zezwolenia na realizację 15,6 tys. mieszkań, o 1,3% więcej niż przed rokiem. Dane za całe półrocze nie napawają jednak optymizmem z uwagi na 9-proc. spadek rok do roku (wydano pozwolenia na budowę 82,1 tys. lokali). Pozytywnym sygnałem może być jednak znaczne wyhamowanie tendencji spadkowej w drugim kwartale oraz to, że liczba mieszkań, na budowę których wydano zezwolenie w pierwszym półroczu o 28% przewyższa liczbę lokali oddanych w tym czasie do użytkowania, a nawet jest minimalnie większa od liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych.

Mieszkania oddane - drugi kwartał historycznie najsłabszy

W przypadku mieszkań oddanych do użytku czerwiec, ze spadkiem rzędu 7,7% rok do roku, wpisuje się trend obserwowany w pierwszym półroczu. W tym czasie oddano 64 tys. mieszkań, o 16% mniej niż przed rokiem. Liczba oddanych gotowych mieszkań skurczyła się o blisko jedną trzecią.

Analiza danych odsezonowanych wskazuje, że drugi kwartał jest historycznie najsłabszym okresem w roku jeśli chodzi o mieszkania oddawane do użytku. Najkorzystniejszy jest w tym zakresie czwarty kwartał.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek, Home Broker

Zgodnie z oczekiwaniami liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszym półroczu 2010 jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku w Polsce zostanie oddane ok. 130-140 tys. jednostek mieszkalnych, a zatem wciąż więcej od długoterminowej średniej z ostatnich kilkunastu lat. Podkreślić jednak trzeba, że na tę liczbę składają się efekty decyzji inwestycyjnych firm z lat 2007-2008, oraz inwestorów indywidualnych z dużo dłuższego okresu, którego początki sięgają zapewne jeszcze roku 2004.

Najciekawsze są statystyki dotyczące mieszkań rozpoczętych - łącznie w pierwszej połowie 2010 rozpoczęto budowę ok. 81 tys. jednostek mieszkalnych, czyli o 19,5% więcej niż w pierwszej połowie 2009 roku. To jeszcze nie jest nic zaskakującego, ale spójrzmy na liczby w grupach inwestorów. Inwestorzy indywidualni zaczęli budowę ponad 45 tys. jednostek, głównie domów jednorodzinnych. Liczba ta wynosi nieomal tyle samo, co w I połowie 2009 - dla inwestorów indywidualnych cykle na rynku nieruchomości wydają się być mało istotnymi zawirowaniami. Pamiętać jednak trzeba , że w tym sektorze zgłoszenie rozpoczęcia budowy nie musi oznaczać nic konkretnego: jak nie będzie pieniędzy i kredytu, to rozpoczętą budowę domu zawsze można na jakiś czas zatrzymać.

Deweloperzy rozpoczęli budowę 31,5 tysiąca mieszkań, czyli o nieco ponad 67% więcej niż w ubiegłym roku. Tak wysoka dynamika wynika przede wszystkim ze wstrzymania nowych budów w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Ale liczba ta jest jednocześnie świadectwem wysokiego poziomu optymizmu polskich deweloperów, raczej nieuzasadnionego wynikami sprzedaży.

Z punktu widzenia firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych jest to dobra wiadomość ? portfel zleceń powinien się wypełniać. Podobnie, z punktu widzenia klientów: oferta mieszkań rośnie i będzie z czego wybierać. Ale ponieważ skala kredytowania deweloperów istotnie nie wzrosła, to część z nich będzie oczekiwała od klientów wpłat ratalnych pozwalających na finansowanie inwestycji w okresie budowy.

I ostatnie spostrzeżenie: liczba lokali, na których budowę deweloperzy otrzymali w tym okresie pozwolenia wyniosła tylko 28,5 tysiąca, czyli ok. 91% liczby rozpoczętych w tym okresie jednostek. W skali całego kraju mieszkań na pozwoleniach dla deweloperów było mniej o ok. 3 tysiące. Dlaczego? Proces wydawania pozwoleń też ma swoją cykliczną dynamikę: dziś, zwłaszcza deweloperom na duże i skomplikowane inwestycje, wydawane są prawomocne pozwolenia na podstawie wniosków składanych w pierwszej połowie ubiegłego roku, a więc w okresie kryzysu. W drugim półroczu relacja pomiędzy rozpoczynanymi a pozwoleniami powinna się poprawić.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | budownictwo mieszkaniowe | deweloper | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »