Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania. Wystarczy oświadczenie

Ministerstwo i Rozwoju i Technologii zapowiedziało zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych na pierwsze mieszkanie kupowane na rynku wtórnym. Zaskakujący będzie tryb ustalania czy rzeczywiście jest to transakcja dotycząca pierwszego mieszkania. Prawdopodobnie będzie to tylko oświadczenie, a nie weryfikacja w księgach wieczystych.

Rząd spieszy się, żeby jak najszybciej wprowadzić tzw. Kredyt na 2 proc., ale zapowiedziane są też inne zmiany dotyczące kupna pierwszego mieszkania. Jednym z nich ma być likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, który wynosi 2 proc.

- Likwidujemy podatek od czynności cywilno-prawnej przy zakupie pierwszego mieszkania. Dla przykładu: kupno mieszkania o wartości 450 tys. zł to dodatkowo koszt podatku w wysokości 9 tys. zł - zapowiedział minister Waldemar Buda. 

Zwolnienie z podatku PCC na pierwsze mieszkanie. Co z weryfikacją?

Jak będzie weryfikowane czy dana transakcja dotyczy pierwszego mieszkania? 

Reklama

- Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym są obecnie w trakcie opracowywania we współpracy z Ministerstwem Finansów. Jednym z rozważanych sposobów weryfikacji jest składanie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej - odpowiada Ministerstwo Rozwoju na pytanie Interii.

Stan faktyczny jest w księgach wieczystych, które podlegają pod Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Składanie oświadczeń jest rozwiązaniem wygodnym dla wszystkich stron, ponieważ generuje niskie koszty, jest szybkie i ceduje odpowiedzialność na obywatela. Równocześnie jednak tego typu przepis rodzi ryzyko nadużyć, więc kluczowy będzie mechanizm weryfikacji prawdziwości oświadczeń. Jedyna baza danych, która to umożliwia to obecnie rejestr ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości. Pytanie, czy resort będzie chciał się tymi danymi podzielić do wyszukiwania informacji do weryfikacji oświadczeń - komentuje Adam Czerniak, ekspert rynku mieszkaniowego ze Szkoły Głównej Handlowej.

Resort rozwoju Waldemar Buda zapowiedział też, że od szóstego mieszkania kupowanego w jednej inwestycji będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc. 

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmuje się autopoprawkami do projektu ustawy o "kredycie na 2 proc." Z naszych informacji wynika, że chodzi o regulacje, które mają ograniczyć handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | kredyt 2 proc.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »