Mieszkania w kamienicach coraz popularniejsze

Polacy coraz częściej interesują się mieszkaniami w kamienicach - wynika z danych serwisu ogłoszeniowego Homla.pl. Lokale mieszkalne w zabytkowych budynkach przyciągają kupujących i najemców licznymi zaletami, przede wszystkim lokalizacją, metrażem i ceną. Kamienice są także atrakcyjne dla inwestorów, deweloperów i przedsiębiorców.

Mieszkania w kamienicy: większe, tańsze, lepiej położone

Wzrost zainteresowania mieszkaniami w kamienicach obserwuje się od kilku lat we wszystkich większych miastach Polski. Kupują i wynajmują je zarówno zwykli lokatorzy, jak i przedsiębiorcy szukający miejsca pod biuro.

Popularność tego sektora rynku wtórnego może zaskakiwać w czasach, gdy na rynku pierwotnym deweloperzy biją kolejne rekordy budowlane i sprzedażowe. Klienci dostrzegają jednak liczne zalety kamienic w porównaniu z nowym budownictwem.

Największą przewagą kamienic nad nowymi osiedlami jest ich lokalizacja. Budynki te położone są z reguły w centrum lub jego bezpośredniej bliskości, w okolicy z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Reklama

W epoce coraz dłuższych dojazdów do pracy oraz problemów z korkami i smogiem takie lokalizacje bardzo zyskują w oczach klientów. Możliwość posiadania stosunkowo niedrogiego biura w centrum miasta jest też ogromną korzyścią dla przedsiębiorców. Dodatkową zaletą jest historyczny charakter i wyjątkowa architektura kamienic - dodają one firmie cennego prestiżu.

Dla zwykłego Kowalskiego dużo cenniejszą zaletą kamienic jest metraż i cena mieszkań. Za koszt zakupu niedużego mieszkania z rynku pierwotnego można kupić rozkładowy, 3-pokojowy lokal w kamienicy o znacznie większym metrażu. Co więcej, pomieszczenia są zwykle sporo wyższe (3-4 metry lub więcej) niż w nowych budynkach, co pozwala wykorzystać dodatkową przestrzeń dzięki półkom, antresolom i pawlaczom. Również rozkład pomieszczeń jest często ciekawszy niż ustandaryzowany wygląd mieszkań z rynku pierwotnego.

Do zalet kamienic warto też zaliczyć grubsze mury. W przeciwieństwie do cienkich ścian nowoczesnego budownictwa dość skutecznie tłumią one hałas uliczny i z sąsiednich mieszkań. Do tego ułatwiają one utrzymanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury, szczególnie latem. Tu jednak trzeba uważać - gorzej ocieplone budynki mogą generować zwiększone koszty ogrzewania zimą.

Kamienice: Nie tylko zalety

Przed zakupem mieszkania w kamienicy warto też jednak mieć na uwadze wady takiego lokalu. Największą z nich jest zazwyczaj stan techniczny budynku. Wiek nieruchomości oznacza często nie tylko brak współczesnych udogodnień (np. windy), ale też konieczność przeprowadzania kosztownych remontów. Mieszkania w kamienicach, szczególnie tych od dawna nieodnawianych, wymagają nieraz wymiany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Do wymiany są też zwykle okna, które w przypadku kamienic często mają nietypowe wymiary i kształty - a to oczywiście oznacza drogie okna robione na zamówienie. Nawet jeśli taki lokal nie wymaga remontu w momencie zakupu, można mieć pewność, że w ciągu kilku lat taka konieczność się pojawi.

Kamienice, jak wspomniano, często są też słabo ocieplone lub w ogóle nie mają izolacji termicznej. Oznacza to droższe ogrzewanie i trudność z utrzymaniem komfortowej temperatury w sezonie grzewczym. W rezultacie wiele kamienic boryka się też z problemem gromadzącej się wilgoci. Sprawę dodatkowo pogarsza fakt, że wiele mieszkań w kamienicach jest zacienionych - gęsta otaczająca zabudowa blokuje dostęp promieniom słonecznym. Latem w kamienicach utrzymuje się z kolei przyjemny chłód. Jest to jednak niewielka pociecha dla marznących zimą lokatorów.

Dużą niedogodnością w przypadku wielu kamienic jest też otoczenie budynku. Brakuje w nim zwykle nie tylko zieleni, przestrzeni do spacerów i placów zabaw, ale też miejsc parkingowych. Kierowcy muszą walczyć o każdy skrawek chodnika, na którym można zaparkować samochód. Położenie w centrum miasta pozwala co prawda łatwo i szybko wszędzie dotrzeć, jednak niedogodność pozostaje. Okolice kamienic i same budynki często bywają też zaniedbane, a sąsiedzi nieraz odmawiają złożenia się na niezbędne naprawy i renowacje.

Inwestor i deweloper walczą o kamienice

W obliczu zwiększonego zainteresowania mieszkaniami w kamienicach budynkami tymi zainteresowali się również inwestorzy. Mieszkania na wynajem są obecnie jedną z najpopularniejszych form inwestycji kapitału w Polsce, trudno więc się dziwić, że ci, którzy posiadają odpowiednie fundusze, masowo kupują dziś kamienice. Inwestorów kusi przede wszystkim możliwość wynajmowania lokali przedsiębiorcom szukającym biur w prestiżowych lokalizacjach. Rentowność takich inwestycji to aż 5-8 procent rocznie. Kamienice w centrach miast, szczególnie te zrewitalizowane, to dla inwestora niemały wydatek, jednak przy takiej stopie zwrotu pozostaje on bardzo opłacalny.

Inwestorom indywidualnym depczą jednak po piętach deweloperzy. Od kilku lat narasta w Polsce problem z dostępnością gruntów pod zabudowę w dużych miastach. W centrach miast praktycznie brak już wolnych działek, a te, które pozostały, osiągają zawrotne ceny lub są niedostępne z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej.

W tej sytuacji deweloperzy zwrócili się ku kamienicom jako opłacalnej alternatywie. Kupując i rewitalizując historyczny budynek, deweloper może szybko wejść na rynek z atrakcyjną nieruchomością w dobrej lokalizacji. Przedwojenne budynki adaptowane są z reguły na nowoczesne lofty w wysokim standardzie, luksusowe hotele lub lokale biurowe. Jest to dla tych budynków często jedyna szansa na gruntowny remont - miasta nie posiadają dostatecznych funduszy.

Mieszkania w kamienicach - zestawienie cen

Zastanawiając się nad opłacalnością kupna mieszkania w kamienicy, trzeba w każdym przypadku wziąć pod uwagę stosunek ceny mieszkania do kosztów niezbędnych remontów. Na rynku wtórnym można trafić na wiele ciekawych nieruchomości w kamienicach, jednak przeważająca większość z nich wymaga dalszych prac remontowych. Poniżej zebrano przykładowe oferty dotyczące mieszkań w kamienicach w największych miastach Polski (dane serwisu Homla.pl). Wszystkie budynki pochodzą z lat 1904-1950 i położone są blisko centrum miasta.

Jak łatwo zauważyć, ceny lokali mieszkalnych w kamienicach są całkiem atrakcyjne, jednak większość mieszkań wymaga przynajmniej odświeżenia. Znajduje to odbicie również w niewielkim zróżnicowaniu cen pomiędzy miastami - koszt samej nieruchomości może być niski, bo to dla klienta dopiero początek wydatków. W serwisach ogłoszeniowych takich jak Homla.pl można jednak znaleźć również prawdziwe perełki, opłaca się więc uważnie przeglądać oferty. Mieszkanie do generalnego remontu może nie być warte swojej ceny, ale już lokal w kamienicy do lekkiego odświeżenia - jak najbardziej.

Pobierz za darmo program PIT 2017

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | kamienice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »