Zwrot VAT przy budowie, ale nie przy remoncie

Osoby remontujące własne mieszkania i domy nie będą mogły ubiegać się o zwrot VAT po podwyższeniu jego stawki z 7 do 22 proc. na materiały i usługi budowlane.

Osoby remontujące własne mieszkania i domy nie będą mogły ubiegać się o zwrot VAT po podwyższeniu jego stawki z 7 do 22 proc. na materiały i usługi budowlane.

Jak powiedziano PG w resorcie finansów, rozwiązania planowane w nowelizacji ustawy o tym podatku przewidziane są dla budownictwa mieszkaniowego i nie było powodu obejmować nimi remontów, a osoby je przeprowadzające mogą korzystać z ulgi remontowej przewidzianej w ustawie o PIT.

Zwrot VAT będzie przysługiwał w związku z nabywaniem mieszkań, budową domów, ich rozbudową na cele mieszkalne oraz otrzymaniem przydziału na lokal spółdzielczy. Indywidualni inwestorzy mają odzyskać część podatku zawartego w cenie materiałów i robót budowlanych lub kupowanych mieszkań i domów. Szczegółowe zasady zwrotu będą wynikały z nowelizacji ustawy o VAT.

Reklama

Zarówno wcześniejsze doniesienia, jak i wyjaśnienia nam przedstawione wskazują, że ta nowela nie zrekompensuje podwyżki podatku osobom przeprowadzającym remonty, choć nikt jednoznacznie tego nie powiedział. W rozmowie z PG stwierdzono jedynie, że projektowane zmiany odnoszą się do budownictwa mieszkaniowego. Czy to miałoby oznaczać, że VAT byłby wyższy tylko przy nabywaniu materiałów i usług potrzebnych do budowy domu? Trudno jednak przypuszczać, aby w praktyce można było kupić cegły na remont z 7-proc. i nie podlegającym zwrotowi podatkiem, a z kolei cegły na budowę z 22-proc. i odzyskiwanym w części VAT-em. Celem zmian jest przecież ? jak mówiono - m.in. ujednolicenie stawki w budownictwie.

Według informacji PG, resort finansów chciałby, żeby nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać z początkiem 2002 r. Nie wiadomo jednak, czy prace legislacyjne uda się sfinalizować do końca br. Zmiany w VAT można wprowadzać w trakcie roku podatkowego. Jak dowiedzieliśmy się, nowe regulacje miałyby jednak wejść w życie z zachowaniem odpowiedniego vacatio legis. Można z tego wnioskować, że po 14 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw, czyli najprawdopodobniej już na początku przyszłego roku.

Na razie trwają prace nad projektem, który jednocześnie wywołuje protesty. Przedstawiciele organizacji zrzeszających firmy budowlane zwrócili się do przewodniczących klubów parlamentarnych i komisji sejmowych o podjęcie działań w celu przeciwstawienia się wprowadzeniu 22-proc. VAT. Zdaniem przedsiębiorców, wysoka stawka podniesie ceny mieszkań o około 10-15 proc. i spowoduje bankructwa małych i średnich firm budowlanych.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: budowlane | zwrot | stawki | VAT | mieszkanie | zwrot VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »