Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

"FT": MFW i ECB mogą się wspólnie zaangażować we Włoszech

MFW i EBC mogą wspólnie interweniować dla rozwiązania trudności Włoch, choć na obecnym etapie nie wiadomo, jak miałby wyglądać podział ról między nimi i w jakiej formie miałoby to nastąpić - sugeruje piątkowy "Financial Times".

MFW i EBC mogą wspólnie interweniować dla rozwiązania trudności Włoch, choć na obecnym etapie nie wiadomo, jak miałby wyglądać podział ról między nimi i w jakiej formie miałoby to nastąpić - sugeruje piątkowy "Financial Times".

Gazeta sugeruje, że współpraca obu instytucji mogłaby polegać na przekazaniu przez EBC środków finansowych do MFW, który następnie udostępniłby je Włochom. Dzięki temu Fundusz wziąłby na siebie ryzyko kredytowe i ustalałby warunki na mocy, których Włochy miałyby dostęp do pieniędzy.

"FT" twierdzi, że statut EBC dopuszcza, by bank pożyczał międzynarodowym instytucjom takim, jak MFW, choć nie wiadomo, jaki byłby prawny status ewentualnej pożyczki banku, ponieważ nie jest on członkiem Funduszu. Nie wiadomo też w jakiej formie EBC miałby przekazać MFW środki na pomoc Włoch: bezpośrednio do ogólnej puli, czy np. na specjalny fundusz powierniczy utworzony z myślą o wsparciu gospodarki włoskiej.

Reklama

W odróżnieniu od innych banków centralnych EBC nie jest bankiem tzw. ostatniej szansy (ang. lender of the last resort), dlatego nie będzie bezpośrednio finansował pomocy ratunkowej dla Włoch (choć w przeszłości skupywał włoskie obligacje - PAP). "W miarę jak Włochy będą sprawiać wrażenie kraju zmierzającego w stronę spirali śmierci, to niewykluczone, iż czerwone linie ustanowione przez polityków eurostrefy zaczną ustępować, tak jak cofały się w przeszłości" - napisał "FT".

"Zaangażowanie MFW nie tyle z myślą o zwiększeniu środków na pomoc dla Włoch, co po to, by nadać ewentualnej pomocy większej wiarygodności, mogłoby skłonić EBC do przełamania silnych oporów przed stworzeniem wrażenia, iż zaangażowany jest w akcję ratunkową" - wyjaśnia gazeta. MFW już teraz zaangażowany jest w tzw. "intensywny monitoring" włoskich finansów, co robi także wobec innych państw, choć w przypadku Włoch częściej i bardziej szczegółowo.

"FT" sugeruje, iż taka opcja mogłaby wchodzić w grę, gdyby miało się okazać, że nie uda się powiększyć środków funduszu stabilizacyjnego eurostrefy EFSF. Jedno z rozważanych rozwiązań wzmocnienia tzw. dźwigni EFSF przewiduje, że kraje eurostrefy stworzyłyby wspólną pulę międzynarodowej waluty SDR-ów (Special Drawing Rights), która wsparłaby EFSF - wskazuje "FT".

_ _ _ _ _

Włoski Senat zatwierdził w piątek stawę o stabilizacji finansów publicznych, zawierającą pakiet kroków antykryzysowych oczekiwanych przez Unię Europejską w związku z bardzo wysokim zadłużeniem włoskich finansów publicznych.

Za projektem głosowało 156 włoskich senatorów, 12 było przeciw. Po uchwaleniu ustawy przez izbę wyższą włoskiego parlamentu trafi ona teraz Izby Deputowanych, gdzie ma być przedmiotem obrad oraz głosowania w sobotę.

Wcześniej premier Silvio Berlusconi zapowiedział, że poda się do dymisji zaraz po uchwaleniu ustawy przez parlament. Szef rządu odejdzie, bo jego koalicja utraciła większość w Izbie Deputowanych. Rentowności włoskich obligacji 10-letnich spadają w piątek drugi dzień z rzędu i po informacji zatwierdzeniu ustawy oszcżednościowej znalazły się poniżej poziomu 6,7 proc.

W środę na fali obaw o wypłacalność Włoch, oprocentowanie włoskich obligacji przekroczyło 7 proc., a więc poziom przy którym wcześniej Grecja, Irlandia i Portugalia prosiły o pomoc, kiedy stawało się jasne, że oprocentowanie obligacji tych krajów utrzyma się na tym poziomie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | Nie wiadomo | „Financial Times” | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »