Zamach na pieniądze w OFE

KE: w 2014 r. Co po reformie OFE?

Wahania polskiego deficytu w latach 2013-2015, spowodowane głównie planowaną reformą systemu emerytalnego, "to trochę jazda roller coasterem" - ocenił komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn, pytany o deficyt Polski przewidziany we wtorkowych prognozach KE.

Komisja Europejska w swoich jesiennych prognozach gospodarczych przewiduje, że polski deficyt wyniesie 4,8 proc. PKB w 2013 r. W 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie efektem planowanej reformy emerytalnej, jednak w 2015 r. znowu ma pojawić się deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB.

Rehn zaznaczył, że polski deficyt waha się ze względu na "wpływ strukturalnej reformy systemu emerytalnego". "To trochę jazda roller coasterem, jeśli spojrzy się na nominalne dane z minus pięciu do plus pięciu, potem do minus trzech" - ocenił komisarz. "Jest to spowodowane głównie planowanym transferem aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego, co stanowi ok. 8,5 proc. PKB pod względem ogólnej wartości" - powiedział. Zaznaczył, że zgodnie z unijnymi zasadami statystycznymi transfer ten stanowi przychód do budżetu.

Reklama

Rehn poinformował, że KE przyjęła do wiadomości ogłoszoną reformę systemu emerytalnego w Polsce, ale będzie mogła wyciągnąć wnioski co do jej zgodności z unijnymi zasadami dopiero, gdy zostanie przyjęte odpowiednie prawo.

W 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie efektem reformy emerytalnej - ocenia Komisja Europejska w opublikowanych we wtorek jesiennych prognozach gospodarczych.

Na 2015 r. KE prognozuje dla Polski deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB. "Strategia fiskalna na 2014 i 2015 rok jest w dużej mierze oparta na planowanej reformie emerytalnej. Prognozuje się, że w 2014 r. wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych będzie mieć nadwyżkę na poziomie 4,6 proc." - ocenia KE.

"Będzie to przede wszystkim efektem jednorazowego transferu aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego (8,5 proc. PKB), co - zgodnie z metodologią, obowiązującą do przyszłego roku (ESA-95) - jest traktowane jako dochód" - dodaje.

W 2015 roku Polska powróci do deficytu finansów publicznych na poziomie 3,3 proc. PKB; będzie on naliczany już według nowej unijnej metodologii ESA-2010.

Komisja prognozuje, że dług polskiego sektora finansów publicznych w relacji do PKB spadnie z prognozowanych 58,2 proc. w 2013 r. do 51 proc. w 2014 r., co również będzie konsekwencją planowanego transferu aktywów funduszy emerytalnych w wysokości 8,5 proc. PKB. W 2015 r. dług ma wynieść 52,5 proc. KE zaznacza, że prognozowany spadek relacji długu publicznego do PKB wynika "głównie z ogłoszonego przeniesienia aktywów OFE".

Autorzy prognozy zaznaczają, że prognozy poziomu długu obarczone są istotną niepewnością w związku z dużą zmiennością kursu walutowego.

Poniżej fiskalne prognozy Komisji Europejskiej (w proc. PKB).

	                               2013	2014	2015	 
Saldo sektora general government	-4,8	4,6	-3,3	 
Saldo sektora dostosowane cyklicznie	-4	5,4	-2,7	 
Deficyt strukturalny	4	3,2	2,7	 
Dług publiczny (general govt.) brutto	58,2	51	52,5	 

_ _ _ _ _

Za sprawą zmian w OFE w 2014 roku w sektorze finansów publicznych będzie nadwyżka w wysokości 4-5 proc. PKB - poinformował wcześniej w wywiadzie dla PAP Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

"Prognozujemy, że w 2014 roku, głównie za sprawą zmian w systemie emerytalnym, będziemy mieli nadwyżkę w sektorze finansów publicznych (general government) rzędu 4-5 proc. PKB" - powiedział PAP Kotecki. "Jej ostateczna wysokość będzie zależała od tego, w jakim kształcie wejdzie w życie ustawa o zmianach w OFE, od kiedy zacznie obowiązywać, jakie będą wybory ubezpieczonych w kwestii dobrowolności składek" - dodał.

W +Aktualizacji Programu Konwergencji 2013+ założono, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku obniży się do 3,5 proc. PKB z 3,9 proc. w 2012 roku. W 2014 roku spadnie do 3,3 proc., w 2015 roku do 2,7 proc. i w 2016 roku wyniesie 1,6 proc.

Program konwergencji nie zakładał zmian w systemie emerytalnym.

Przedstawiciel MF poinformował także, że w przyszłym roku należy spodziewać się nadwyżki w całym sektorze finansów publicznych, pomimo deficytu w budżecie centralnym.

"W przyszłym roku będziemy mieli deficyt budżetowy w maksymalnej wysokości 47,7 mld zł, wynik samorządów powinien być zbliżony do zera, w podsektorze ubezpieczeń społecznych będziemy mieli nadwyżkę, wynikającą ze zmian w OFE" - poinformował Kotecki.

"Efekt całoroczny zmian w OFE dla sektora finansów publiczny zobaczymy w 2015 roku, chociaż nie będzie tutaj już widać efektów umorzenia obligacji" - dodał.

Zmiany w systemie emerytalnym, zgodnie z projektem ustawy, mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez 2 lata.

Projekt wprowadza również okresową, porównawczą stopę zwrotu OFE, którą będzie stanowił wskaźnik złożony w 90 proc. z indeksu WIG i w 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR. Organ nadzoru ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2016 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze będą miały zakaz inwestowania w dług skarbowy oraz gwarantowany przez Skarb Państwa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | roller | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »