Początek roku trudny dla polskiego rolnictwa. Jest perspektywa poprawy

W I kw. 2023 r. dekoniunktura w polskim rolnictwie pogłębiła się, co jest zgodne z rytmem sezonowych zmian produkcji rolnej - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Sprzyjające czynniki sezonowe i poprawa w otoczeniu makrogospodarczym powinny jednak przynieść polepszenie koniunktury w II kw.

"W pierwszym kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżyła się - w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. - o 2,3 pkt., do wysokości -23,1 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest zgodne z rytmem sezonowych zmian produkcji rolnej, uwarunkowanym porami roku, pogłębia jednak trwającą już blisko 2 lata dekoniunkturę w polskim rolnictwie. Spadek wartości IRGAGR jest skutkiem pogarszającej się sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, wynikającej ze spadku wielkości produkcji i cen skupu głównych produktów rolnych. Rolnicy nie przewidują poprawy swojej sytuacji finansowej w kolejnym kwartale" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy raportu zaznaczają jednak, że w wynikach styczniowego i lutowego badania widać pewne oznaki zakończenia dekoniunktury.

"Zmiana rok do roku wartości wskaźnika jest dodatnia po raz pierwszy od III kwartału 2021 r. Wzrosły również - w porównaniu z IV kwartałem ub.r., a w niektórych przypadkach także w porównaniu z poziomami sprzed roku - wartości sald dot. zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych" - napisano.

Reklama

Symptomy poprawy na horyzoncie

"Symptomy wyczekiwanego przełamania tendencji spadkowej widoczne są jednak przede wszystkim w poprawie nastrojów rolników. Mierzący je wskaźnik zaufania zwiększył swoją wartość o 9,9 pkt. Takiego wzrostu nie obserwowaliśmy od III kwartału 2020 r., który przyniósł odprężenie polskiej gospodarce, również rolnej, po kryzysie covidowym" - dodano.

IRG SGH wskazuje, że II kw. jest zazwyczaj okresem sezonowego ożywienia w rolnictwie. "Sprzyjające czynniki sezonowe i sygnalizowana przez niektóre wskaźniki wyprzedzające poprawa w otoczeniu makrogospodarczym powinny przynieść polepszenie koniunktury rolnej w kolejnym kwartale" - napisano.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »