Czeka nas kolejna duża podwyżka stóp procentowych w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami podjęła w tym tygodniu kolejną decyzję o podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,50 proc. do 1,25 proc.. Skala podwyżki stóp była wyższa od rynkowych oczekiwań, co oznacza kolejną - po październikowej decyzji RPP o zaostrzeniu polityki pieniężnej - niespodziankę. W komunikacie po posiedzeniu Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą główną przyczyną podwyższonej inflacji są niezależne od polityki pieniężnej czynniki podażowe. Podobnie jak w październiku Rada odnotowała dodatkowy czynnik proinflacyjny w postaci trwającego ożywienia gospodarczego, w tym wzrostu dochodów gospodarstw domowych. Analitycy Credit Agricole wskazują, że RPP obawia się o mocny wzrost cen surowców energetycznych i produktów rolnych.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rada podtrzymała sformułowaną przed miesiącem ocenę, że oczekiwane dalsze ożywienie krajowej aktywności gospodarczej i korzystna sytuacja na rynku pracy będą sprzyjać utrwaleniu się podwyższonej inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Taka ocena wskazuje, że Rada - podobnie jak w październiku - obawia się wtórnych impulsów inflacyjnych wywołanych przez silny wzrost cen surowców energetycznych i rolnych. W konsekwencji, Rada zdecydowała się na dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej, którego celem jest obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie.

Reklama

Wyniki listopadowej projekcji inflacji kluczowym argumentem za podwyżką stóp

Zgodnie z listopadową projekcją NBP - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP - inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,8-4,9 proc. w 2021 r. (wobec 3,8-4,4 proc. w projekcji z lipca 2021 r.), 5,1-6,5 proc. w 2022 r. (wobec 2,5-4,1 proc.) oraz 2,7-4,6 proc. w 2023 r. (2,4-4,3 proc.). Oznacza to, że zgodnie z projekcją średnioroczna inflacja ukształtuje się w latach 2021-2023 najprawdopodobniej wyraźnie powyżej celu inflacyjnego RPP (2,5 proc.), a w 2023 r. będzie zbliżona do górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu (3,5 proc.).

Biorąc pod uwagę wyniki badań nad mechanizmem transmisji w polityce pieniężnej można przyjąć, że po uwzględnieniu dzisiejszej podwyżki stóp procentowych oczekiwana w projekcji inflacja w 2023 r. byłaby niższa i w II poł. 2023 r. najprawdopodobniej spadłaby poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego RPP (3,5 proc.). Z kolei oczekiwane w projekcji tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,9-5,8 proc. w 2021 r. (wobec 4,1-5,8 proc. w lipcowej projekcji), 3,8-5,9 proc. W 2022 r. (wobec 4,2-6,5 proc.) oraz 3,8-6,1 proc. w 2023 r. (4,1-6,5 proc.).

Taki kształt projekcji sugeruje, że w latach 2021-2023 tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do 5 proc., co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Listopadowa projekcja kreśli zatem scenariusz makroekonomiczny, w którym podwyższonej inflacji towarzyszy umiarkowanie szybkie i stabilne tempo wzrostu gospodarczego.

Scenariusz zarysowany w projekcji, w szczególności brak powrotu inflacji do poziomu wyraźnie niższego od górnej granicy odchyleń od celu RPP w 2023 r., był w naszej ocenie głównym argumentem, który skłonił Radę do silnego zaostrzenia polityki pieniężnej.

Cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany

Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP A. Glapiński zadeklarował, że RPP "zrobi wszystko co w jej zakresie żeby sprowadzić inflację do celu" i nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych. Podtrzymał on również przedstawianą wcześniej interpretację celu inflacyjnego jako pasma (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).

Wskazał on również, że zgodnie z listopadową projekcją inflacja nieznacznie przekroczy 7 proc. w styczniu 2022 r. i w kolejnych miesiącach zacznie się obniżać. Zarysowany przez prezesa NBP krótkookresowy scenariusz inflacyjny jest zgodny z naszą prognozą, jednak po piątkowej publikacji wstępnego wskaźnika październikowej inflacji dostrzegamy znaczące ryzyko w górę dla tego scenariusza. W konsekwencji, oczekujemy, że w najbliższych miesiącach nastąpi dalsza normalizacja polityki pieniężnej i cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany. Nasz zrewidowany scenariusz dla polityki pieniężnej przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

Treść komunikatu po posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem pozytywna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski
Główny Ekonomista
Credit Agricole Bank Polska S.A.

"Rz": Polski Ład podbije inflację

Zdaniem części ekonomistów rząd powinien się pogodzić z Brukselą w kwestii praworządności, tak by udało się uruchomić unijny Fundusz Odbudowy". "Przypływ do Polski już teraz ok. 5 mld euro oraz perspektywa dopływu dalszych ok. 50 mld euro umocnią złotego, co zmniejszy szybko inflację zarówno producencką, jak i konsumencką, a przynajmniej zmniejszy ryzyko jej wzrostu" - powiedział Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

W artykule oceniono, że "rząd powinien też dołożyć wszelkich starań, by nie dolewać już oliwy do inflacyjnego ognia". "Nie powinien wprowadzać żadnych nowych transferów dla ludności czy obniżek podatków podnoszących dochody, bo to potęguje popyt konsumpcyjny" - napisano. 

"Ale kłóci się to z Polskim Ładem, który z jednej strony ma zwiększyć dochody netto osób gorzej uposażonych, a z drugiej zwiększyć obciążenie firm, co będzie kolejnym impulsem inflacyjnym" - ostrzega Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR.

"Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z Polskiego Ładu, a przynajmniej odłożenie go na dłuższy czas" - radzi.  Jak czytamy w gazecie, "ekonomiści podkreślają, że rząd powinien jednocześnie przygotować tarcze osłonowe dla osób, których najmocniej dotyka drożyzna".

EUR/PLN

4,3332 0,0040 0,09% akt.: 02.05.2024, 23:19
  • Kurs kupna 4,3314
  • Kurs sprzedaży 4,3349
  • Max 4,3361
  • Min 4,3217
  • Kurs średni 4,3332
  • Kurs odniesienia 4,3292
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN


Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »