Bank centralny Szwajcarii chce osłabić franka

Bank centralny Szwajcarii (SNB) nie wykorzystał jeszcze wszystkich opcji w swojej polityce monetarnej i nie zawaha się podjąć niekonwencjonalnych działań w sytuacji nadal znacząco przewartościowanego szwajcarskiego franka - poinformował w piątek prezes SNB Thomas Jordan.

Główna stopa procentowa SNB pozostaje na rekordowo niskim poziomie minus 0,75 proc. od ponad roku, a ekonomiści spekulują, że może być dalsze jej cięcie w odpowiedzi na łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro.

- Chociaż poszliśmy już daleko z ujemnymi stopami procentowymi i naszą gotowością do dalszej interwencji na rynku, to nadal istnieje pole manewru w polityce monetarnej SNB - powiedział Jordan podczas walnego zgromadzenia banku centralnego w Bernie.

Jordan stwierdził, że wszelkie dalsze działania SNB muszą być poddane wnikliwej analizie, jeśli chodzi o ich potencjalne zagrożenia.

Reklama

- (...) Każde działanie, jakie podejmujemy, zawsze nastąpi po dokładnym rozważeniu korzyści i kosztów w długiej i krótkiej perspektywie - podkreślił.

Chociaż kurs franka osłabił się wobec euro w tym roku, obecnie to 1,09644 za euro, to nadal jest mocniejszy niż 1,20 za euro, poziom, którego SNB bronił od 2011 r. do stycznia 2015 r.

Silny kurs szwajcarskiego franka wpłynął na spowolnienie wzrostu gospodarczego Szwajcarii, a ceny konsumpcyjne spadły. Według Jordana wpływ mocnego franka na inflację nie potrwa długo.

- Poziom inflacji powinien ponownie być na plusie w 2017 r. - ocenił Jordan.

Zdaniem analityków , obecnie kurs EUR/CHF pozostaje pod wpływem działań EBC. Gdyby osłabienie wzrostu PKB w gospodarkach wschodzących zaczęło przekładać się silniej na wzrost w strefie euro i na zwiększenie QE w wykonaniu EBC, mogłoby to doprowadzić do nasilenia presji na aprecjację CHF i do wznowienia obniżek stóp w Szwajcarii.

Z drugiej strony bieżące wskaźniki koniunktury w Szwajcarii sugerują, że tempo wzrostu PKB powinno się ustabilizować w okolicach 1%. Zatem tolerancja SNB na aprecjację CHF może być większa, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp procentowych. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że stopy procentowe w Szwajcarii pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2016 r.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

PAP
Dowiedz się więcej na temat: frank szwajcarski | forex | Szwajcaria | waluty | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »