Przestrzeń do obniżek stóp NBP nieznaczna

Przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce jest, ale nie jest ona znaczna. RPP w lutym utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Czynnikiem, który mógłby skłonić go do popierania działań zmierzających do łagodzenia polskiej polityki pieniężnej mógłby być na przykład ewentualny krach na giełdzie nowojorskiej

Przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce jest, ale nie jest ona znaczna. RPP w lutym utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Czynnikiem, który mógłby skłonić go do popierania działań zmierzających do łagodzenia polskiej polityki pieniężnej mógłby być na przykład ewentualny krach na giełdzie nowojorskiej

RPP uznała, że z decyzją w sprawie stóp należy poczekać, a czynniki deflacyjne leżą poza obszarem działania RPP - zapowiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

"Podczas ostatniej debaty wszyscy członkowie RPP stwierdzili, że w kwestii stóp procentowych nie warto się spieszyć z decyzją. Trzeba pamiętać, że czynniki deflacyjne leżą nieco poza obszarem, który podlega regulacji przez Radę" - powiedział.

_ _ _ _ _ _ _

Ewentualna obniżka stóp nie miałaby w obecnej sytuacji istotnego znaczenia dla procesów realnych w gospodarce - ocenia w wywiadzie dla PAP Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 1,50 proc. w skali rocznej.

- Przestrzeń do obniżek stóp procentowych w naszym kraju występuje, ale nie jest ona znaczna. Generalnie sądzę, że ewentualna obniżka stóp nie miałaby w obecnej sytuacji raczej istotnego znaczenia dla procesów realnych w naszej gospodarce. Oczywiście można ja rozważyć. Należy zachować jednak ostrożność - powiedział w wywiadzie dla PAP Łon, powołany 30 stycznia przez Sejm do Rady Polityki Pieniężnej. Jego kadencja w RPP rozpoczęła się 9 lutego.

Dodał, że rozważając charakter polityki pieniężnej warto uwzględniać też wahania kursów walutowych.

- Gdyby złoty silnie się umacniał, wówczas obniżenie stóp byłoby bardziej prawdopodobne niż w sytuacji osłabienia kursu naszej waluty. Generalnie warto podkreślić, że trwający od wielu miesięcy proces osłabienia kursu złotego ma swój pozytywny wpływ na rentowność polskiego eksportu. Jest to swoisty impuls proeksportowy - powiedział.

- Z jego występowaniem mamy do czynienia w dużym stopniu z uwagi na osłabianie kursów walut krajów wschodzących. W tym kontekście pragnę zachęcić do szczególnego obserwowania zachowania kursu dolara amerykańskiego w realach brazylijskich. Wydaje się bowiem, że sytuacja na rynku finansowym w Brazylii może silnie oddziaływać na sytuację na rynku finansowym w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji na polskim rynku walutowym i polskim rynku akcji - dodał.

- Chciałbym, aby polscy obywatele mieli pełne przekonanie, iż Rada Polityki Pieniężnej czuwa, a kierownictwo NBP uważnie obserwuje wszelkie uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne i gotowe jest podjąć różne działania - także niestandardowe - aczkolwiek obecnie ich stosowanie nie wydaje się być niezbędne - powiedział Łon.

Członek RPP wskazał, że czynnikiem, który mógłby skłonić go do popierania działań zmierzających do łagodzenia polskiej polityki pieniężnej mógłby być na przykład ewentualny krach na giełdzie nowojorskiej.

- Początek tego roku był stosunkowo kiepski dla dojrzałych rynków akcji, w tym dla amerykańskiego rynku akcji. Z moich badań wynika, że w wielu krajach świata występuje silny, trwały pozytywny związek między stopą zwrotu z indeksu giełdowego w danym roku, a realną zmianą PKB w danym kraju w roku następnym - powiedział.

- Gdyby na giełdzie nowojorskiej, a w konsekwencji także na innych dojrzałych i wschodzących rynkach akcji doszło w 2016 roku do silnej bessy, wówczas mogłoby to przełożyć się na obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego na rok 2017 na świecie, w tym także w Polsce. Obecnie szczególnie uważnie obserwuję więc m.in. sytuację na światowych rynkach akcji - dodał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »