Rynki czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Środowe notowania na rynku walutowym będą zależeć głównie od decyzji i komunikatu Rady Polityki Pieniężnej.

O tym, że Rada obetnie w środę stopy ekonomiści są powszechnie przekonani. 18 z 21 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekuje redukcji stóp NBP o 25 pb. Zaskoczeniem dla rynku i tym samym impulsem do większych zmian w wycenach może być głębsza skala cięcia. Jedynie 3 ekonomistów oczekuje obniżki stóp o 50 pb.

Komunikat oraz konferencja po decyzji mogą zaś pomóc ocenić rynkom, jakie są dalsze plany RPP w kolejnych miesiącach i jaka może być łączna skala poluzowania polityki pieniężnej. Zgodnie z ankietą PAP nadchodzące "dostosowanie" poziomu stóp NBP wyniesie łącznie 50-75 pb. Zdaniem większości ekonomistów w tym roku RPP obniży stopy dwukrotnie, po 25 pb w październiku i listopadzie. Część ekonomistów uważa, że cykl będzie jeszcze kontynuowany w I kwartale 2015 roku. Wskazania Rady na inny scenariusz niż ten obecnie wyceniany przez rynek mogą być czynnikiem powodującym głębsze zmiany w notowaniach.

Reklama

- Generalnie dziś było bardzo spokojnie. Euro-złoty stoi w miejscu. Praktycznie nic się nie wydarzyło - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas. Dodał, że w ślad za ruchami na euro-dolarze nieco większa zmienność cechowała notowania złotego wobec dolara, choć i tu nie były to znaczące ruchy.

- Jutro kluczowa jest Rada i pytanie czy obniżka stóp wyniesie 25 czy 50 pb. To w krótkim terminie ustawi rynek. W przypadku obniżki o 50 pb możemy zobaczyć chwilowe osłabienie złotego, do 4,20 za euro. Wydaje się jednak, że długoterminowo to nie powinno mocno zaszkodzić złotemu. Później wiele będzie zależało od komentarzy RPP i ogólnego sentymentu, który jest obecnie raczej neutralny. Na pewno nie negatywny - powiedział Koprowski.

- Większy jest potencjał do umocnienia złotego po obniżce o 25 pb niż do osłabienia po 50 pb. Ogólnie obniżka o 50 pb nie przeraża rynku. Ona jest w cenach - jeśli nie teraz, to za miesiąc. Bo mało kto wierzy, że to się zakończy na jednym ruchu. Chyba, że jutro zobaczymy 50 pb i zapowiedź kolejnych obniżek. To może złotemu zaszkodzić - dodał.

DŁUG BLISKO REKORDÓW

Na rynku długu panuje pozytywny sentyment przed decyzją RPP, a poziomy rentowności są blisko rekordowych minimów.

- Mamy mocniejsze poziomy. Rynek czeka na Radę, obstawia cięcie stóp - może głębsze niż konsensus na poziomie 25 pb. Jesteśmy blisko rekordowych poziomów na wszystkich papierach. Sentyment jest bardzo pozytywny - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Popiel, diler SPW z PKO BP.

Diler zaznacza, że materializacja scenariusza głębszych od oczekiwań cięć może w środę jeszcze wzmocnić rynek.

- Do tego mamy jeszcze rynki zagraniczne. Na rynkach niemieckim, amerykańskim mamy do czynienia ze zdecydowanym umocnieniem. To wspiera także nasz rynek - dodał.

wtorek wtorek poniedz.
16.05 8.55 15.35
EUR/PLN 4,1822 4,1795 4,1860
USD/PLN 3,3102 3,3097 3,3370
EUR/USD 1,2634 1,2628 1,2545
OK0716 1,94 1,94 1,95
PS0719 2,25 2,29 2,32
DS0725 2,92 2,96 2,98
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »