Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Nowe warunki przechodzenia na emeryturę

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat powinni mieć prawo do emerytury, niezależnie od wieku - uważa OPZZ. Wczoraj jego przewodniczący Jan Guz poinformował, że związek złożył w Sejmie projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie.

Czy zbierać na emeryturę w ZUS i OFE ?
Czy zbierać na emeryturę w ZUS i OFE ? /AFP

Pod projektem nowelizacji ustawy o wypłacie świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, będącym obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, podpisało się ponad 270 tys. osób. Jak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej Guz, "do związku wpływają kolejne podpisy, a zainteresowanie projektem jest ogromne".

Projekt przewiduje inne niż dotychczas warunki przechodzenia na emeryturę. Nie w każdym przypadku decydowałby o tym wiek osoby kończącej pracę zawodową. OPZZ chce, by niezależnie od wieku, na emeryturę mogły przechodzić kobiety, które przepracowały minimum 35 lat; mężczyźni - 40 lat.

"Przez ok. 40 lat pracy każdy odłoży sobie ok. 80 tys. na przyszłą emeryturę. Powinien wówczas skorzystać z tych pieniędzy. Chodzi jednak tylko o prawo, nie o obowiązek. Nie chcemy nikogo zmuszać do odchodzenia na emeryturę, a jedynie dać taką możliwość tym, którzy w starszym wieku stracili pracę, nie mają zdrowia, czy po prostu czują się zawodowo wypaleni" - powiedział Guz.

W ustawie pozostałyby jednak również dotychczasowe rozwiązania, zgodnie z którymi kobieta może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, zaś mężczyzna - 65. Warunek to przepracowane odpowiednio co najmniej 20 lub 25 lat. Miałoby to jednak zastosowanie tylko do osób, które do ukończenia 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) nie przepracowały odpowiednio 35 lub 40 lat. W takim wypadku, by uzyskać prawo do emerytury, kobieta musiałaby mieć 20 lat pracy, a mężczyzna 25 lat.

czytaj dalej

  • Zniesienie obowiązku oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych i umożliwienie Polakom przeniesienia kapitału do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest rozwiązaniem szkodliwym dla naszego kraju i przyszłych emerytów - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. więcej »

"Składając nasz projekt chcemy też oddalić - proponowane przez niektórych ekspertów - wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Odwołują się oni do niektórych państw zachodniej Europy, gdzie pracuje się dłużej niż u nas. Pomijają jednak fakt, że w Polsce 65-letni mężczyzna przechodzący na emeryturę pobiera ją średnio przez 5 lat; na Zachodzie - 14-15 lat" - powiedział PAP Guz.

czytaj

Zaznaczył, że związek chce promować długą, bo aż 40-letnią pracę, a jednocześnie w ten sposób pomóc w niełatwej sytuacji finansowej ZUS, "któremu znaczna część Polaków ufa bardziej niż Otwartym Funduszom Emerytalnym, do których obecnie musi oddawać 1/3 swojej składki emerytalnej".

Zgodnie z zasadami obowiązującego od 1999 r. tzw. kapitałowego systemu emerytalnego, pracujący, którzy należą do OFE (obowiązkowo - urodzeni po 1968 r.; z wyboru - urodzeni w latach 1948-68), odprowadzają do ZUS 12,2 proc. swojej pensji, zaś do OFE 7,3 proc. Pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach ubezpieczonego w OFE i ZUS. Po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, każdy dostanie emeryturę złożoną z dwóch części - jedną z ZUS, drugą z OFE.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
emerytura,
opzz,
Jan Guz,
ZUS,
OFE,
40 lat,
5 lat,
na
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (96)

Dodaj komentarz

~kobieta -

byla dobra ustawa emerytalna to ja zmienili a bylo tak ze po 40 latach pracy kazdy mial prawo odejsc jak kobieta tak mezczyzna uwazam ze tym rocznikom ktore maja dlugi staz do dolozyli za kare jeszcze 5 lat dluzej sama jestem kobieta i mam czystej pracy 38 lat czy to malao a jeszcze musze do 6 lat a czy ja dozyje bo i umieralnosc w naszym krakju kobiet i mezczyzn jest duza kiedy ktos zablokuje ustawe zeby nikt juz po 15 latach nie przechodzil na emeryture jak to jest w naszym panstwiea pomyslal o tych ludziach ktorzy wlasnie maja dlugi staz pracy i resztkami sil pracuja zeby inni mogli tak szybko odchodzic

~Andrzej87654 -

40 lat pracy okresy składkowe i nieskładkowe bez względu na wiek i emerytura. Czas skończyć z wysyłaniem młodych ludzi z małym stażem na emerytury. Każdy winien odpracować swoje - solidarnie dla KRAJU.

~BOLEK -

EUTANAZJA!!!!

~mama trojki -

Ciekawe dlaczego wiek emerytalny kobiety to 60 lat (nie 65) ? Pewnie dlatego ze politycy przewiduja ze kobieta wtedy bedzie dzieci rodzic.

~ja -

miło, że powstał projekt marki OPPZ ale to rozwiązanie było postulowane przez ludzi z długim stażem pracy już 2-3 lata temu:)

~PL to Idiotystan -

Mam 36 lat,od 11 lat pracuję i zawsze zarabiałam powyżej średniej krajowej-aktualnie ok. 7000 Brutto!Ci złodzieje napisali mi,że hipotetycznie,to moja emerytura wyniesie z ZUS 859.30 PLN!!!Do tego dochodzi jeszcze OFE,alo to też grosze i jak tu żyć?!Jak człowiek by sam te pieniądze inwestował w nieruchomości,akcje,ubezpieczenia,czy też nawet na procent wpłacał,to miałby naprawdę dużo na starość!Tak to normalnie w szoku jestem i chyba zacznę jakoś kombinować,bo uczciwie dużo zarabiać się nie opłaca,wszędzie cię okradają,a w zamian nic! ZUS to jedno,o NFZ nawet pisać mi sięnie chce,bo tak wnwerwiające!

~zwolennik -

Brawo OPZZ popieram waszą inicjatywę wreszcie ktoś przypomniał sobie o pracujących uczciwie bez zaliczeń fikcyjnych zatrudnień. Kto udowodni przepracowany okres pracy, o którym mowa powinien mieć prawo do emerytury i sam decydować kiedy z niej będzie korzystał.

~anna -

Przepracowalam uczciwie w jednej firmie 37 lat. PO ostatniej podwyzce sw przedemeryt to 721zl,w grudniu 2009 mialam operacje kregoslupa,do dzis mam problem z normalnym funkcjonowaniem. Pytam, jak mam zyc za takie pieniadze? leki rehabilitacja, dojazdy bez ulgi. gdzie sa moje pieniadze odprowadzone do ZUS-u? moze wrescie jakis polityk tym sie zajmie, nie jestem odosobnionym przypadkiem.

~Krakowianka -

Propozycję,uważam za słuszną.W Polsce kobieta w przeciwienstwie do kobiet pracujących w krajach unijnych pracuje,wychowuje dzieci,robi zakupy,sprząta i matwi się czy jej wystarczy od wypłaty do wypłaty itd.Tak nasze posłanki,które proponują przedłużenie wieku emerytalnego jak i kobiety unii zarabiają tyle,że stać ją na niańke do dziecka,panią do sprzątania itd.Te kobiety żyją tylką pracą.Nie mam nic przeciw temu,żeby one pracowały nawet do 100-tki.Uważam jednak,że tak kobieta po 35 latach pracy,a mężczyzna po 40 powinien mić możliwość odejścia na emeryture.Nikt mi nie powie,że 60 letni pracownik jest wydajny.Pomyślmy o naszych dzieciach,które są wykształcone,bystre,pełene pomysłów i musiały niejednokrotnie wyjechać za chlebem.Proszę policzyć ile wynosiłoby w Polsce bezrobocie jakby wszyscy dzisiaj wrócili.Tu ich ojczyzna, tu ich matka ziemia i tu powinni mieć pracę.Krakowianka.

~jurand -

bo jak inaczej to nazwać,jeśli składki są tak duże obecnie to każdy pracodawca szuka pracowników na pół czy jednączwarta etatu by obniżyć koszty lub jeszcze ciekawiej,każe założyć własną działalność gospodarczą.Jeśli pracuje ponad 30 lat i bym odkładał te pieniądze na książeczke to prawdopodobnie posiadał bym teraz taki kapitał że jałmużna z ZUS-u byłaby mi niepotrzebna.Z czym my się chcemy równać jeśłi na zachodzie ludzie zarabiają a nie dostają z pracy zasiłek socjalny.??A kogo stać na większe stawki,,oczywiście polityków i prezesów spółek skarbu państwa, bo tam wiedzą ile powinni zarabiać.