PE żąda zakazu uprawiania kukurydzy GMO 1507

Parlament Europejski wezwał w czwartek państwa UE, by nie zezwalały na uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507. Zdaniem europosłów KE nie powinna występować o zatwierdzenie nowych odmian GMO oraz odnawiać zezwoleń, do czasu poprawy metod oceny ryzyka.

"Apelujemy do rządów państw UE, by wzięły pod uwagę głosowanie eurodeputowanych, którzy opowiedzieli się (...) za ochroną terytorium europejskiego przed uprawą kukurydzy GMO" - oświadczył francuski europoseł Zielonych Jose Bove. Rezolucję w tej sprawie poparło w czwartek 358 eurodeputowanych, 201 było przeciwko, a 35 wstrzymało się od głosu.

Czwartkowe głosowanie w PE było reakcją na wniosek Komisji Europejskiej, która w listopadzie ub. roku wystąpiła do państw UE o zezwolenie na uprawę kukurydzy genetycznie modyfikowanej 1507. Kukurydza ta, odporna na larwy ćmy, np. larwy omacnicy prosowianki, jest obecnie dopuszczona w UE do stosowania w żywności i paszy, ale nie do uprawy.

Reklama

O autoryzację upraw tej kukurydzy producent firma Pioneer wystąpiła już 12 lat temu, a w 2007 i 2010 r. złożył do Sądu UE skargi przeciwko Komisji, zarzucając jej bezczynność w sprawie wniosku o autoryzację. Ostatecznie Pioneer wygrał spór, co zmusiło Komisję do przedłożenia krajom UE prośby o zezwolenie na uprawę kukurydzy 1507.

Jeśli w Radzie nie będzie kwalifikowanej większości ani za przyznaniem zezwolenia ani przeciwko, to Komisja automatycznie będzie zobowiązana takie zezwolenie wydać. Decyzja krajów członkowskich powinna być znana do połowy lutego.

W latach 2005-2012 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przedłożył sześć pozytywnych opinii na temat wniosku o autoryzację kukurydzy GMO 1507. Jednak zdaniem organizacji Greenpeace wytwarzana przez kukurydzę 1507 toksyna o nazwie Bt może mieć szkodliwy wpływ na niektóre owady, jak motyle i ćmy. Kukurydza jest też odporna na intensywne spryskiwanie herbicydem glufosynat amonowy, który do 2017 r. ma zostać wyeliminowany w UE.

Teraz na skalę komercyjną w UE można uprawiać tylko modyfikowaną kukurydzę MON 810 oraz ziemniak Amflora. Żywność, pasze i uprawy GMO wymagają w UE zatwierdzenia, a żywność z GMO musi być oznakowana. Obowiązek ten nie dotyczy mięsa i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt karmionych paszą z GMO.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GMO | kukurydza | Parlament Europejski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »