Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej odwołała prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego

Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) odwołała w środę ze stanowiska prezesa spółki Krzysztofa Sędzikowskiego - podało biuro prasowe Ministerstwa Energii. Przez najbliższe trzy miesiące obowiązki prezesa tej największej spółki będzie pełnił członek jej rady nadzorczej Tomasz Rogala.

W komunikacie nie podano przyczyn odwołania prezesa Kompanii. Jesienią ubiegłego roku złożył on dymisję i w końcu grudnia 2015 r. miał przestać kierować spółką. Ostatecznie jednak pozostał na stanowisku.

Tomasz Rogala, który czasowo ma kierować Kompanią, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak podano w komunikacie, ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wcześniej pełnił również funkcję wiceprezesa i członka zarządu Kompanii Węglowej.

Jak podało ministerstwo, prace przygotowawcze do powołania Polskiej Grupy Górniczej, która - według wcześniejszych informacji - do końca kwietnia ma przejąć 11 kopalń Kompanii, idą zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Reklama

Pełniący obowiązki prezesa KW Tomasz Rogala zadeklarował, że będzie kontynuował dialog ze stroną społeczną, a także uczestniczył w pozyskiwaniu inwestorów do nowej spółki (PGG), która powstanie w maju.

W środę miało dojść do spotkania związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe spotkanie odwołano bez podania przyczyn.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

- - - - - -

Odwołanie prezesa Kompanii Węglowej (KW) Krzysztofa Sędzikowskiego było spodziewane - oceniają związkowcy Związku Zawodowego Górników w Polsce i Sierpnia 80. Jak akcentują, prezes ostatnio mówił co innego niż przedstawiciele rządu, a związki czuły się niedoinformowane.

Rada Nadzorcza Kompanii odwołała Sędzikowskiego w środę - w komunikacie Ministerstwa Energii na ten temat nie podano przyczyn. Przez najbliższe trzy miesiące obowiązki prezesa tej największej węglowej spółki będzie pełnił członek jej Rady Nadzorczej Tomasz Rogala.

- Nic zaskakującego - ocenił lider "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek. - Myślę, że (prezes Sędzikowski - PAP) już dawno się pogubił. Jeśli ktoś trzy razy składa rezygnację, a potem ją cofa, mimo że nie ma żadnych nowych pomysłów, najwyraźniej nie ma dobrego pomysłu, co zrobić z Kompanią Węglową - uznał Ziętek.

- Widocznie tak musiało być - skomentował natomiast wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZG) Wacław Czerkawski.

- Skoro sobie nie radził, nie było praktycznie dialogu, strona społeczna była absolutnie nieinformowana o tym, co się dzieje; nie była informowana o planach, a jednocześnie sama załoga była wręcz straszona (...) o zagrożeniach wynikających ze złej kondycji finansowej, wręcz upadłością - powodowało to nienormalną atmosferę - zaznaczył Czerkawski.

- Tak się szamotały: związki niedoinformowane i załoga zastraszona - wyjaśnił wiceszef ZZG. - Tak dalej to nie mogło trwać, więc wcale się nie dziwię, że ktoś to przeciął - dodał.

Zdaniem Ziętka ostatnio "dochodziło do tak drastycznych rozbieżności między tym, co robił rząd, a zarząd, że to nie mogło dalej pojechać". Jego zdaniem jednak również rząd nie bardzo wie, co dalej robić. Oddelegowanie do sprawowania obowiązków prezesa nieznanego dotąd szerzej członka rady nadzorczej spółki lider Sierpnia 80 uznał za "tymczasowe".

- Nie podejrzewam, by osoba, która jest - najogólniej - mało znana w branży, mogła sobie poradzić z problemami, które stoją przed całym polskim górnictwem - podkreślił Ziętek. - Ale jest inny kontekst. Po tym, do czego doprowadził Sędzikowski, czyli całkowitego załamania dialogu, każdemu następnemu będzie łatwiej. Bo gorzej już być nie może - uznał.

Nawiązując do odwołanego w południe bez podania przyczyn środowego spotkania związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, Ziętek ocenił, że do takiej rozmowy z ministrem - mimo zmiany w zarządzie KW - powinno dojść. - Interesuje nas, na ile rząd podpisywał się pod tym, co słyszeliśmy z ust prezesa Kompanii Węglowej - wyjaśnił.

Według środowej informacji biura prasowego Ministerstwa Energii Tomasz Rogala, który czasowo ma kierować KW, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Mimo sformułowania w komunikacie, że Rogala "wcześniej pełnił również funkcję wiceprezesa i członka zarządu Kompanii Węglowej", Czerkawski i Ziętek nie słyszeli dotąd o nim. - Tu groźnie brzmi też ta restrukturyzacja, bo u nas restrukturyzację sprowadzono do likwidacji - to jest niebezpieczne. Ale trzeba gadać, obojętnie kto to będzie - zaznaczył wiceszef ZZG.

Odwołani przez PiS

20.11. Leszek Świętochowski odwołany z funkcji prezesa ANR. Prezesem Waldemar Humięcki.

27.11. Andrzej Gross odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. P.o. prezesa został Daniel Obajtek.

30.11. Jakub Karnowski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy PKP. 11.12. Bogusław Kowalski został nowym prezesem. 13.12. zrezygnował. Od 14.12. obowiązki prezesa pełni Mirosław Pawłowski.

3.12. Paweł Tamborski zrezygnował z prezesury GPW. 12.01. Nową prezes została Małgorzata Zaleska.

7.12. Andrzej Tersa odwołany z prezesury Energi. Prezesem został Dariusz Kaśków; funkcję zacznie pełnić 4 stycznia 2016 r. (decyzja z 29.12.)

7.12. Krzysztof Zamasz odwołany z prezesury Enei. Prezesem został Mirosław Kowalik; funkcję zacznie pełnić od 7 stycznia 2016 r. (decyzja z 30.12.)

8.12. Artur Brzóska odwołany z funkcji prezesa KRUS. W jego miejsce p.o. Janina Pszczółkowska.

8.12. Radosław Szatkowski odwołany z prezesury ARR. W jego miejsce pełniła obowiązki Anna Gut. 16.02.16 prezesem został Łukasz Hołubowski.

8 12. Andrzej Klesyk odszedł na prośbę ministra skarbu z prezesury PZU. Dariusz Krzewina p.o. prezesa.

8. 12. Jerzy Kurella odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Remigiusz Nowakowski prezesem.

11.12. Mariusz Zawisza odwołany z prezesury PGNiG. Piotr Woźniak p.o. prezesa. 10.2. Piotr Woźniak został prezesem spółki.

14.12. Adam Purwin zrezygnował z funkcji prezesa PKP Cargo. Maciej Libiszewski został nowym prezesem 19.01.

14.12. Andrzej Filip Wojciechowski złożył rezygnację z prezesury PKP PLK, 29.01 Antoni Jasiński został delegowany przez radę nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa zarządu.

16.12. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, złożył dymisję. Zastąpił go Jacek Szer.

16.12. Dariusz Jacek Krawiec odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen. Nowym szefem koncernu został Wojciech Jasiński.

31.12. Jan Chadam, prezes Gaz-System podał się do dymisji, nowym prezesem został Tomasz Stępień.

31.12. Odwołano Henryka Majchrzaka z PSE, nowym prezesem mianowano Eryka Kłossowskiego.

07.01.16 Odwołano Marcina Moskalewicza z funkcji prezesa PERN i powołało na to stanowisko Igora Wasilewskiego.

15.01.16 Michał Kaczmarzyk zrezygnował z funkcji dyrektora PPL i dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie. W to miejsce powołano Mariusza Szpikowskiego.

18.01.16 Bożena Lublińska-Kasprzak przestała być prezesem PARP.

19.01.16 Dariusz Krzewina przestał pełnić obowiązki prezesa PZU. Nowym prezesem mianowano Michała Krupińskiego.

19.01.16 Iwona Hickiewicz złożyła dymisję z funkcji Głównego Inspektora Pracy. 04.02.16 Roman Giedrojć został powołany na to stanowisko.

21.01.16 Adam Jasser odwołany z funkcji prezesa UOKiK. Będzie pełnić obowiązki do czasu wyboru nowego prezesa.

22.01.16 Kajetan d'Obyrn został odwołany z funkcji prezesa kopalni soli w Wieliczce.

26.01.16 Nikodem Bończa-Tomaszewski odwołany z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki.

26.01.16 Odwołano Jerzego Jóźkowiaka, prezesa Poczty Polskiej. W jego miejsce powołano Marka Chibowskiego.

03.02.16 Odwołano Herberta Wirtha, prezesa KGHM. W jego miejsce powołano Krzysztofa Skórę.

15.02.16 Tadeusz Kłos przestał kierować Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zastąpił go Andrzej Chodkowski.

16.02.16 Dariusz Daniluk został odwołany ze stanowiska prezesa Banku Ochrony Środowiska. Jego miejsce zajął Sławomir Zawadzki.

19.02.16 Paweł Jarczewski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Azoty. W jego miejsce powołano Mariusza Bobera.

24.02.16 Krzysztof Sędzikowski odwołany z funkcji prezesa Kompanii Węglowej. Na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa spółki przejął członek rady nadzorczej Tomasz Rogala.

(INTERIA)

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tomasz | górnictwo | Kompania Węglowa SA | Krzysztof Sędzikowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »