3 ulgi dla firm, dzięki którym zaoszczędzisz nawet 1 mln złotych w 2024 roku
Uregulowania administracyjne i podatkowe to jeden z najczęściej wymienianych przez właścicieli firm czynników hamujących rozwój. Jednym ze sposobów na zniwelowanie negatywnych skutków obciążeń fiskalnych są ulgi podatkowe dla firm. Dzięki ich optymalnemu wykorzystaniu wiele firm rozwinęło swój potencjał i wygenerowało większe dochody. Czy w 2024 roku także obowiązują ulgi od podatku? Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert z TLhub.
Polski ustawodawca oferuje ulgi podatkowe dla firm jednoosobowych, nowych działalności oraz dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, aczkolwiek przedsiębiorstwa usługowe również znajdą coś dla siebie. W niniejszym artykule skupimy się na trzech wybranych instrumentach wsparcia dla firm - uldze B+R, IP BOX oraz Polskiej Strefie Inwestycji.
PSI to program rządowy, który zastąpił reżim Specjalnych Stef Ekonomicznych. Ustanowienie Polskiej Strefy Inwestycji całkowicie zmieniło reguły dla inwestorów z sektora MŚP, umożliwiając realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Obecnie firmy mogą liczyć na pomoc publiczną, zyskując przy tym możliwość zwolnienia z podatku dochodowego w wysokości do 70% wartości planowanej inwestycji - wyjaśnia Mateusz Chłosta z kancelarii TLhub.
W ostatnim czasie rząd Donalda Tuska złagodził część zapisów dotyczących wsparcia dla firm, które zostały wprowadzone w 2023 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem strefowym decyzje o wsparciu dla przedsiębiorstw są wydawane na wydłużony okres, tj.
- 12 lat - inwestycje zlokalizowane w województwach dolnośląskim i wielkopolskim oraz gminach podwarszawskich,
- 14 lat - inwestycje w regionach o intensywności pomocy publicznej na poziomie 30-40%.
B+R to kolejna ulga podatkowa, która pozwala odzyskać 100% (a w pewnych przypadkach nawet 200%) poniesionych kosztów kwalifikowanych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Warto przy tym zaznaczyć, że skorzystanie z ulgi nie wymaga prowadzenia działalności naukowej. Firma nie musi opracowywać produktów i procesów innowacyjnych w skali kraju - wystarczy projektowanie i implementacja rozwiązań nowatorskich dla przedsiębiorstwa. Z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, których nie dotyczy rozliczenie przez CIT estoński.
Nawet jeżeli wydatki są zaliczane jako koszty uzyskania przychodów, można je potraktować jako poniesione koszty, które uprawniają do skorzystania z preferencji. W praktyce oznacza to, że ulga badawczo-rozwojowa daje możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania, a tym samym - obniżenia kwoty podatku. Każdy 1 mln złotych wydany na rozwój może wygenerować nawet 380 tys. zł oszczędności.
Kolejną preferencją dla firm jest IP BOX. Dla kogo przewidziano tę ulgę? IP box to rozwiązanie związane z promocją oraz komercjalizacją praw własności intelektualnej, które stanowi uzupełnienie ulgi B+R. Wprowadzenie tego rozwiązania miało zachęcić inwestorów do prowadzenia działalności, która nosi znamiona innowacyjności. Dzięki uldze podatnicy zyskują możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki 5% w stosunku do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - wyjaśnia ekspert.
To jednak nie wszystkie ulgi podatkowe dla firm. W niniejszej tabeli przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące aktualnych preferencji dla przedsiębiorców.
Ulgi dla firm 2024 - zestawienie:
Nie wiesz, czy jesteś uprawniony do skorzystania z konkretnej ulgi? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z pomocy https://tlhub.pl. Eksperci zapewniają efektywne doradztwo podatkowe dla klientów z sektora MŚP, firm zagranicznych oraz dużych przedsiębiorstw.
Artykuł sponsorowany