5 polskich autorów, którzy sprzedają najwięcej książek
Dla prawdziwych czytelników i fanów konkretnego pisarza lub gatunku fakt, który z autorów sprzedaje najwięcej książek, nie jest aż tak istotny. Warto jednak bliżej przyjrzeć się rodzimemu rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu – to bowiem świetny sposób na to, by zarówno poznać zainteresowania innych czytelników, jak i móc ocenić kondycję społeczną i ogólne tematy wiodące prym w ostatnim czasie. Przy okazji można również przekonać się, jak naprawdę zarabia się w Polsce na pisaniu i wydawaniu książek. Gotowi? Przed Wami lista 5 polskich autorów/autorek, którzy sprzedają najwięcej książek!
Patrząc na światowych, popularnych autorów takich, jak Stephen King, Jo Nesbø, J.K. Rowling czy Ken Follett, każdy mógłby pomyśleć, że pisanie książek (i ich wydawanie) jest świetną metodą na życie w dostatku. Czy jednak w Polsce bycie autorem jest faktycznie aż tak dochodowym zajęciem?
Jest na pewno z każdym rokiem lepiej - i sporo w tym zasługi mediów społecznościowych, które promują czytelnictwo, polecają konkretnych autorów i tytuły, które często stają się wręcz viralowymi, a hasztagi je wyróżniające doskonale się klikają. Nadal jednak, przyglądając się warunkom finansowym w Polsce, krajowy pisarz musi się sporo natrudzić, by dobrze zarobić.
Zgodnie bowiem z danymi szacunkowymi, autor w Polsce otrzymuje wynagrodzenie mieszczące się w widełkach wynoszących od kilku do maksymalnie kilkunastu procent kwoty liczonej od ceny detalicznej za egzemplarz danego tytułu. Zarobienie większej kwoty wymaga zatem sprzedania dużej liczby książek. A w kraju, w którym czytelnictwo nadal nie stoi na oczekiwanym, wysokim poziomie, jest to po prostu wyjątkowo trudne.
Równie trudne jest także wskazanie tych nazwisk polskich autorów, które najlepiej się sprzedają. Wymagałoby to pozyskania danych statystycznych od przynajmniej połowy krajowych podmiotów księgarskich, w tym od tych największych, działających stacjonarnie i w sieci. Do tego konieczne byłoby zdobycie informacji od wiodących wydawnictw i zestawienie tego w nadal dość szacunkową całość. Co za tym idzie - możemy opierać się tylko na okrojonych informacjach udostępnianych publicznie, starając się zebrać faktycznie listę TOP 5 polskich autorów/autorek.
Tak na marginesie - jeśli nie należysz do grona Polaków, którzy nie czytają i lubisz regularnie uzupełniać swoją domową biblioteczkę, zastosuj nasz tip - wybieraj księgarnie internetowe, które oferują bezpłatną wysyłkę z odbiorem w dogodnej lokalizacji - zaoszczędzisz i czas, i pieniądze, a do tego przyczynisz się do podniesienia pozycji ulubionego autora w rankingu!
Nawet, jeżeli nie jesteś czytelnikiem prozy Remigiusza Mroza, to idziemy o zakład, że przynajmniej raz w życiu zdarzyło Ci się usłyszeć to nazwisko. Pisarz ten jest znany, przede wszystkim, jako autor powieści kryminalnych, jednak w jego dorobku znajdują się również książki z takich gatunków, jak thriller psychologiczny, powieść historyczna czy nawet science - fiction. W Polsce jest do tego uważany za najpłodniejszego autora - nie mając jeszcze 40 lat Remigiusz Mróz napisał i wydał ponad 40 tytułów. Od debiutu w 2013 roku trudno byłoby znaleźć rok, w którym nie pojawiła się na rynku jakakolwiek książka tego autora.
Z dostępnych danych jasno wynika, że Remigiusz Mróz wysunął się na czoło peletonu w wyścigu o największą liczbę sprzedanych książek. W oparciu o dane podawane przez kilka mediów, w tym Rynek Książki, w 2022 roku Mróz sprzedał niemal 900 tysięcy egzemplarzy. W oparciu o te szacunki możemy pokusić się o nazwanie go milionerem. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że tak poczytny autor nie mógł pozostać obojętny mediom wizualnym. Jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych bohaterek, Joanna Chyłka, doczekała się nawet własnego serialu!
Zapewne będzie to dla wielu sporą niespodzianką, że - pomimo iż to Mróz otwiera niniejszy przegląd - to nie on sprzedaje najwięcej książek! Nazwisko nieoczywistego lidera pozwoliliśmy sobie zostawić na sam koniec...
Na kolejnym miejscu po Remigiuszu Mrozie (wśród najlepiej sprzedających pisarzy i pisarek) znalazła się Marta Galewska - Kustra, autorka książek dla dzieci. W kraju, w którym 2/3 mieszkańców nie czyta w ciągu roku nawet jednej książki, rynek wydawnictw dla maluchów ma się zaskakująco dobrze. Marta Galewska - Kustra, a właściwie liczba sprzedanych egzemplarzy jej książek stanowi tego doskonałe potwierdzenie.
Jako pedagog, Marta Galewska - Kustra zasłynęła serią książeczek dla dzieci, których bohaterem jest sympatyczny Pucio. Jego przygody z zapartym tchem śledzą maluchy w całej Polsce. Ogromną zaletą tego bohatera jest bowiem możliwość łatwego utożsamienia się z nim - autorka sprytnie przemyca w historyjkach wiele problemów, z którymi dzieci stykają się w domu czy przedszkolu, pokazując jednocześnie możliwe ich rozwiązania. Ten model opowieści, czyli bajki terapeutyczne, to obecnie wyjątkowo ceniony rodzaj literatury dziecięcej.
Marta Galewska - Kustra uplasowała się na liście tuż za Remigiuszem Mrozem nie bez powodu - liczba sprzedanych książek jej autorstwa osiągnęła równie intrygujący wynik ponad 850 tysięcy egzemplarzy w 2022 roku.
Postaci Jadzi Pętelki nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać. Ta przesympatyczna dziewczynka, bohaterka stworzona przez Barbarę Supeł, doczekała się kilku tytułów książek ze swoim udziałem. W roku 2022 sprzedano ich niemal 400 tysięcy, co pozwala uplasować autorkę w czołówce polskich pisarzy mogących pochwalić się najlepszą sprzedażą.
Omawiając sukces Barbary Supeł, szacowane zarobki kształtują się przy tym nieco inaczej. W przypadku książek tej autorki należy brać pod uwagę niższe ceny detaliczne za egzemplarz (zazwyczaj jest tu mowa o kwocie 10 - 15 zł niższej, aniżeli w przypadku tytułów autorstwa, chociażby, Remigiusza Mroza).
Zagorzali fani fantasy kochają powieści Andrzeja Sapkowskiego bez względu na panujące trendy. Nie da się jednak ukryć, że na wzrost sprzedaży tytułów tego autora wpłynęło kilka ważnych elementów. Jednym z nich są gry komputerowe, w których gracz może wcielić się w Geralta z Rivii i jako wiedźmin przemierzać krainy znane z powieści.
Drugim jest bez wątpienia serial Netflixa. Chociaż nie został oceniony najlepiej przez krytykę, to doskonała obsada aktorska (Henry Cavill ma ten urok, prawda?) i efekty specjalne z całą pewnością zachęciły wiele osób do sięgnięcia po książki (których zakupiono prawie 315 tysięcy).
Kiedy na wstępie sygnalizowaliśmy, że Remigiusz Mróz nie jest, wbrew pozorom, polskim autorem sprzedającym najwięcej książek, niewiele osób mogło spodziewać się, że wyprzedza go autorka książek dla dzieci - Anita Głowińska.
Autorka powołała do życia postać uwielbianą w bardzo szerokim gronie młodych odbiorców, czyli Kici Kocię. Seria książeczek o tej uroczej bohaterce cieszy się uznaniem tak dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli. Historie, których główną postacią jest tytułowa Kici Kocia pozwalają bowiem poznawać świat z różnych jego stron, a do tego uczą, jak radzić sobie z codziennymi trudnościami. Piękne ilustracje oraz publikację wydawane także w języku angielskim stanowią dodatkowy atut całego cyklu.
Czas jednak podać wynik, dzięki któremu Anita Głowińska okazała się wręcz czarnym koniem tego wyścigu - w 2022 roku sprzedano ponad 2 miliony książek tej pisarki. I jest to, naszym zdaniem, wynik absolutnie godny fanfar i ogromnego pucharu!
Artykuł opracowany przez: Matfel.pl - księgarnia internetowa.
Artykuł sponsorowany