Czy uzdatnianie sprężonego powietrza jest ważne?

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywanym medium roboczym w przemyśle i usługach. Jest jednocześnie gazem, który zawiera wiele zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Czy warto oczyszczać sprężone powietrze? Jak przebiega proces uzdatniania medium?

Co to jest uzdatnianie sprężonego powietrza?

Uzdatnianie sprężonego powietrza polega na przetwarzaniu i oczyszczaniu sprężonego powietrza w celu spełnienia określonych standardów jakości lub wymagań aplikacyjnych. Jest to istotny proces w przypadku wielu zastosowań, w których jakość powietrza jest krytyczna, takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny, elektronika czy medycyna. Głównymi celami uzdatniania sprężonego powietrza są usuwanie zanieczyszczeń, w tym wilgoci, oleju i innych substancji, które mogą negatywnie wpływać na procesy lub urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Jakie procesy powinno uwzględniać uzdatnianie sprężonego powietrza?

Usuwanie wilgoci

Wilgoć jest powszechnie występującym zanieczyszczeniem w medium roboczym. Pochodzi z powietrza atmosferycznego zasysanego przez kompresor w celu sprężania. Jej eliminacja jest kluczowa dla uzyskania medium o wyższej klasie czystości. Co więcej, zawarta w sprężonym powietrzu wilgoć może negatywnie wpływać na cały układ, w tym na uszkodzenia urządzeń, na jakość produktów oraz przyspieszając procesy korozyjne. 

Eliminacja zanieczyszczeń olejowych i stałych

W sprężonym powietrzu powszechne są również zanieczyszczenia stałe pochodzące z powietrza atmosferycznego oraz zanieczyszczenia powstałe w procesie kompresji gazu. Jeśli proces odbywał się w kompresorach olejowych, to dodatkowo w sprężonym powietrzu występują cząsteczki oleju. Medium robocze zanieczyszczone olejem i zanieczyszczeniami stałymi ma negatywny wpływ na jakość produktu końcowego. Może być także przyczyną uszkodzeń urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. 

Jak przeprowadza się proces uzdatniania sprężonego powietrza?

Oczyszczenie medium roboczego może odbywać się na kilku poziomach. Pierwszym jest osuszenie sprężonego powietrza realizowane przez separatory cyklonowe. Te proste, ale bardzo skuteczne maszyny pozwalają na usunięcie do 99% cząsteczek wody z medium. Co ważne, wraz z wilgocią eliminują również część zanieczyszczeń olejowych i stałych. Separatory cyklonowe są pierwszym elementem procesu oczyszczania medium zapewniającym mu podstawowe uzdatnienie. 

W sprężarkach powietrza powszechnie stosuje się również filtry powietrza, które pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń stałych i olejowych. Warto podkreślić, że filtry powietrza mają zróżnicowaną skuteczność i w zależności od modelu pozwalają na mniej lub bardziej skuteczną eliminację zanieczyszczeń. W efekcie rodzaj filtrów dobiera się tak, aby uzyskać oczekiwaną klasę czystości sprężonego powietrza. 

W procesach, gdzie wymagana jest wysoka klasa czystości medium, stosuje się także osuszacze. Najpopularniejsze na rynku są osuszacze chłodnicze i osuszacze adsorpcyjne. Te ostatnie umożliwiają uzyskanie sprężonego powietrza o klasie czystości 0.   

Jakie są zalety z korzystania z uzdatnionego sprężonego powietrza?

Korzystanie z uzdatnionego sprężonego powietrza zapewnia wiele korzyści zarówno w zakresie zapewnienia niezawodności procesów przemysłowych czy ochrony urządzeń, jak i jakości produktów wytworzonych przy jego udziale. Oczyszczone medium gwarantuje zwiększoną niezawodność urządzeń oraz zmniejsza ryzyko awarii maszyn, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją parku, jak i minimalizuje ryzyko przestojów w produkcji. Co więcej, usuwanie wilgoci i innych zanieczyszczeń z powietrza pozwala na zwiększenie wydajności sprężarki i zmniejszenie zużycia energii. Wraz z eliminacją wilgoci obniża się ryzyko powstawania rdzy w całym układzie oraz nieszczelności i strat związanych ze spadkiem ciśnienia i przepływu, a co za tym idzie nieuzasadnionego zwiększenia poboru energii elektrycznej. 

Uzdatnione sprężone powietrze ma wpływ na jakość wytwarzanych produktów. Jest to szczególnie istotne w przypadku branż, gdzie kontakt z zanieczyszczeniami może powodować uszkodzenia czy niezdatność produktu do spożycia lub użytku. Dotyczy to przede wszystkim branży spożywczej, farmaceutycznej, medycznej, elektronicznej czy optycznej.

Źródło: Czemar.pl

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »