Jak rozliczyć PIT 2024 przez Internet?

Internet ułatwia życie i przyspiesza załatwianie prostych codziennych spraw, także tych urzędowych oraz finansowych. Podatki nie są tu wyjątkiem. Już miliony Polaków przekonały się, że rozliczanie PIT-u online to najlepsze rozwiązanie. Cała sztuka polega jednak na wyborze konkretnego narzędzia, które da najwięcej korzyści.

Podatnicy wciąż reagują z niepokojem, gdy słyszą o procesie rozliczania PIT-ów. W pamięci wielu osób jest to czynność związana z kolejkami, problemami z liczeniem i pomyłkami, których konsekwencje mogą być bolesne. Tymczasem w przeciągu ostatnich lat przeszliśmy rewolucję informatyczną. Coraz więcej kwestii można załatwić zdalnie. Ta zmiana nie ominęła obszaru podatkowego, a podatnicy dostali do dyspozycji wiele różnych opcji. Warto się przyjrzeć tym najbardziej popularnym, aby nie pytać więcej na internetowych forach, jak rozliczyć PIT 11 przez Internet.

Czy warto postawić na rządowe narzędzie?

15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT. To rządowy system, który służy do wypełniania i przesyłania PIT-ów przez Internet. Czy warto z niego korzystać? To zależy. Jeśli jest się pewnym, że nie można skorzystać z ulg podatkowych, to na pewno jest to rozwiązanie, które można rozważyć. Zwykle działa sprawnie, a błędy w obliczeniach - choć się zdarzają - nie są na tyle częste, by była to większa wada. Użytkownicy tej usługi mogą przesłać PIT do urzędu skarbowego i otrzymują Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

W tym miejscu warto też jednak powiedzieć o wadach. Usługa rządowa służy do w miarę szybkiego spełnienia obowiązku wobec urzędu skarbowego i nie daje podatnikowi wiele więcej. Twórcy tego rozwiązania nie zadbali o kontekstowe podpowiedzi i nie zależało im, aby prowadzić podatnika w kierunku jak największego zwrotu podatku. Trudno się dziwić - dlaczego rozwiązanie rządowe miałoby dbać o to, żeby budżet państwa otrzymał jak najmniej środków z tytułu podatku dochodowego milionów Polaków?

Wybierz darmowy program PITax.pl

Na drugim biegunie dostępnych narzędzi, umożliwiających rozliczenie PIT 2024, znajdują się darmowe programy do wypełniania i wysyłania formularzy ePIT 2023. Dobrym przykładem jest PITax.pl - dostępny zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i w wersji przeznaczonej do instalacji na dysku użytkownika. Jest to rozwiązanie, które posiada wszystkie zalety usługi Twój e-PIT, czyli umożliwia wypełnienie i wysyłkę deklaracji do urzędu skarbowego. Podatnik otrzymuje także oficjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Jednak to nie wszystko. PITax.pl został stworzony przez zespół, któremu przyświecał bardzo ważny cel. A było nim zapewnienie podatnikom narzędzia, dzięki któremu szybko i poprawnie rozliczą PIT, otrzymując maksymalny możliwy zwrot podatku. 

Kwestia wysokości zwrotu nie jest bowiem taka oczywista. Ustawodawca przerzucił na podatnika obowiązek zgłaszania ulg, które mu przysługują. To oczywiście rozsądne rozwiązanie. Chyba nikt nie chciałby, żeby administracja skarbowa dysponowała wszystkimi informacjami na jego temat, na podstawie których można podjąć decyzję o zastosowaniu ulgi.

Jednak konieczność "zgłoszenia się po ulgę" rodzi ryzyko, że preferencja podatkowa nie zostanie zastosowana. Podatnik może przecież zapomnieć o danej uldze lub o niej nie wiedzieć. A nawet jeśli zdaje sobie sprawę z możliwości odliczenia, może nie zakładać, że ta ulga go dotyczy w danym roku. Przepisy są skomplikowane, a reformy nazywane Polskim Ładem tylko utrudniły sytuację. Ciężko jest się zorientować, co komu przysługuje i czy powinno się to uwzględnić w deklaracji.

Bez błędów i strat

Darmowy program PITax.pl podpowiada użytkownikowi ulgi. Aplikacja jest zaprojektowane w taki sposób, by wyłapać i zasugerować możliwe odliczenia. Podatnik otrzymuje precyzyjnie sformułowane pytania i w każdej chwili może skorzystać z bazy wiedzy. W trakcie rozliczenie widzi linki do omówień zagadnień, których dotyczy wypełniany fragment deklaracji.

Kolejną rzeczą jest kwestia błędów. Specjaliście z PITax.pl, którzy od 12 lat rozwijają i aktualizują swoje narzędzie do rozliczania podatków, dobrze wiedzą, w których momentach zdarza się najwięcej pomyłek. Są wyczuleni na literówki, błędy w obliczeniach i inne proste błędy, które mogą sprowadzić na podatnika kłopoty. Program zapamiętuje też dane użytkownika i stosuje je w kolejnych latach.

Najważniejsze jest to, że program prowadzi użytkownika w taki sposób, by ten skorzystał ze wszystkich przysługujących mu preferencji. Nawet tych mniej znanych, jak ulga termomodernizacyjna, z której skorzystać mogą właściciele i współwłaściciele wolnostojących domków jednorodzinnych. Ulga obejmuje wydatki na ulepszenie parametrów energetycznych budynku. To zaskakujące jak wiele osób o niej nie wie lub nie ma świadomości, że może z niej skorzystać, gdy rozlicza PITy w 2024. 

Wybór jest prosty

Decyzja należy do podatnika. Jeśli nie zależy mu na wysokim zwrocie podatku lub nie ma problemu z tym, by zapłacić państwu więcej niż powinien, może z powodzeniem postawić na rozwiązanie rządowe. Jeśli uzyskuje przychód jedynie z pracy, może nawet nie robić nic. Efekt będzie takie sam - jego deklaracja zostanie wysłana w terminie, ale być może nie uzyska maksymalnego możliwego zwrotu podatku.

Do kiedy można rozliczyć PIT 2024? Odpowiedź jest prosta - do 30 kwietnia 2024 roku. Termin ten dotyczy między innymi osób, które wypełniają najbardziej popularny formularz PIT-37. Ale lepiej nie zadawać sobie w myślach bez końca pytania "do kiedy rozliczyć PIT 2024?" - najlepiej to zrobić po prostu jak najszybciej. Dlaczego? W przypadku rozliczeń elektronicznych urząd skarbowy musi wypłacić podatnikowi zwrot podatku w ciągu maksymalnie 45 dni. Im szybciej się rozliczamy, tym szybciej z tego korzystamy. Oczywiście pod warunkiem, że - między innymi dzięki ulgom - przysługuje nam zwrot podatku. 

Trzeba jednak pamiętać, że ulgi dotyczą naprawdę sporej grupy osób. Ulga na Internet, prorodzinna czy rehabilitacyjna to tylko te najpopularniejsze - oprócz nich jest wiele innych. Naprawdę warto sprawdzić, czy nie kwalifikuje się do którejś z nich. Najłatwiej to zrobić za pomocą darmowego programu PITax.pl, który prowadzi użytkowników za rękę, krok po kroku - prosto do największego możliwego zwrotu.


Artykuł sponsorowany

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »