Jak rozwiązania chmurowe wspierają firmy?

Cloud computing jest już niemal standardem w biznesie. Firmy coraz częściej rezygnują z własnych serwerowni na rzecz chmury. Co przyczyniło się do upowszechnienia tego rozwiązania i z jakich powodów firmy decydują się na chmurę? W jaki sposób chronione są cyfrowe zasoby? Wyjaśniamy wątpliwości związane z chmurą obliczeniową i tłumaczymy, dlaczego biznes interesuje się tym oprogramowaniem.

Na czym polega przewaga chmury nad firmowymi serwerowniami?

Utrzymanie własnej serwerowni wyposażonej w równie nowoczesny sprzęt co wyspecjalizowane obiekty data center to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Już sam zakup serwerów i niezbędnego do ich obsługi oprogramowania jest sporą inwestycją. Do tego należy doliczyć koszty energii elektrycznej (ogromną ilość prądu pobierają nie tylko serwery, ale także systemy chłodzące) oraz wynagrodzenie specjalistów dbających o utrzymanie infrastruktury.

Nie dziwi więc rosnąca popularność rozwiązań chmurowych, które umożliwiają wynajem wirtualnej przestrzeni dyskowej w zewnętrznym data center. W takim scenariuszu to dostawca chmury zajmuje się konserwacją i utrzymaniem serwerów. Firma jedynie cyklicznie opłaca usługę, której cena zależy od ilości wykorzystywanych zasobów.

Korzyści wynikające z migracji zasobów IT do chmury nie ograniczają się jednak wyłącznie do wygody i oszczędności finansowych. Oto trzy kolejne nie mniej ważne zalety tego rozwiązania:

Przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa

W pandemii największe straty poniosły firmy, które nie inwestowały wcześniej w cyfryzację swoich produktów i usług. Żyjemy w świecie, w którym jest to po prostu konieczne. Nawet jeśli firma działa przede wszystkim offline, wskazane jest, aby dążyła do przenoszenia niektórych procesów do sieci. Chmury obliczeniowe umożliwiają dostęp do danych i aplikacji z każdego miejsca z dostępem do internetu. Pracownicy mogą bezproblemowo współpracować, korzystając z tych samych narzędzi i informacji, niezależnie od miejsca pobytu.

Co ważne, rozwiązania chmurowe można swobodnie rozbudowywać. Jeśli okaże się, że moc obliczeniowa, pamięć czy przestrzeń dyskowa są zbyt małe, wystarczy podpisać odpowiedni aneks do umowy. Nie trzeba chyba wspominać, że znacząco ułatwia to rozwój zarówno firmy, jak i oferowanych przez nią narzędzi i aplikacji.

Cyberbezpieczeństwo

Cyfryzacja niestety niesie za sobą pewne zagrożenia. Z perspektywy firm szczególnie groźne są ataki hakerskie i ewentualne wycieki danych. Liczba tego rodzaju sytuacji znacząco wzrosła po tym, gdy doszło do wojny w Ukrainie, dlatego czujność jest jak najbardziej wskazana.

Zabezpieczenie infrastruktury IT we własnym zakresie ponownie wiąże się z dużymi kosztami. Z tego powodu wiele firm woli powierzyć tę odpowiedzialność dostawcom chmury. Są oni w stanie zapewnić nieporównywalnie większy poziom zabezpieczeń i redundancji. Cyberochrona zazwyczaj wliczona jest w cenę usługi, a jej zakres zależy od potrzeb klienta. Najpopularniejsze dostępne rozwiązania to DDoS Protection (ochrona przed cyberatakami), ochrona poczty oraz backupy (kopie zapasowe najbardziej wrażliwych danych).

Przewagą centrów danych nad firmowymi serwerowniami są również różnego rodzaju fizyczne zabezpieczenia. Data center to bardzo nowoczesne obiekty, do których wstęp ma dość wąskie grono osób. Zazwyczaj cały teren jest objęty monitoringiem, systemem alarmowym i kontrolą fizyczną. Do tego dochodzą zaawansowane systemy przeciwpożarowe, zasilanie awaryjne i precyzyjna klimatyzacja, która utrzymuje optymalną temperaturę i wilgotność w miejscach, gdzie przechowywane są serwery.

Troska o środowisko

Przy okazji technologii stosowanych w obiektach data center warto wspomnieć również o sposobie ich zasilania. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu energię odnawialną. Przykładem może być centrum danych Netii w Jawczycach, które czerpie energię z farm wiatrowych Innogy Polska. Również zasilanie awaryjne korzysta z alternatywnych źródeł energii, konkretniej DRUPS-ów czyli UPS-ów dynamicznych, które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej. Takie rozwiązanie nie tylko pozytywnie wpływa na bilans energetyczny budynku, ale także ogranicza produkcję odpadów.

Jakie ma to jednak znaczenie dla biznesów korzystających z chmury? Kolosalne, zwłaszcza jeśli firma dąży do neutralności klimatycznej i tym samym stara się zmniejszać koszty środowiskowe swojej działalności. Migracja infrastruktury cyfrowej do data center zasilanego zieloną energią to sprawdzony sposób na obniżenie szkodliwych emisji.

Rozwiązania chmurowe od Netii

Na rynku działa wiele dostawców technologii chmurowych. Rozwiązania Netii pod wieloma względami się jednak wyróżniają i nie chodzi wyłącznie o zielone i nowoczesne centra danych.

Nowoczesna infrastruktura to ważny, ale niejedyny atut Netii. Klienci doceniają nas również za ekspercką wiedzę i stałe wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. Eksperci czuwają zarówno nad stanem technicznym serwerów, jak i bezpieczeństwem danych. Co ważne, w ostatnim z wymienionych obszarów Netia nie korzysta z zewnętrznych konsultantów. Za systemy bezpieczeństwa odpowiedzialny jest stały zespół specjalistów. Niektórzy mogą się pochwalić nawet kilkunastoletnim doświadczeniem w branży.

Dlatego, jeśli zależy Ci na bezpiecznej, skalowalnej i zielonej chmurze, koniecznie rozważ rozwiązania chmurowe oferowane przez Netię. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach ewentualnej współpracy.


Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »