Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Modowe wskazówki

Rozmowa o pracę to moment pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą lub rekruterem. Każdy chce odpowiednio zaprezentować się podczas takiego spotkania, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ubiór. Poznaj nasze praktyczne porady i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną!

Strój na rozmowę kwalifikacyjną dopasowany do branży

Każde środowisko rządzi się swoimi prawami - także w kwestii ubioru. Bardzo ważne jest więc to, aby dopasować ubiór do konkretnej branży. Zanim pójdziesz na rozmowę, zainteresuj się bliżej daną firmą i sprawdź jej stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych. Dzięki temu dowiesz się, jak ubierają się jej pracownicy i będziesz prezentować się profesjonalnie.

W miejscach takich jak korporacje, banki czy kancelarie prawne obowiązuje formalny dress code. Dress code to zbiór zasad dotyczących ubioru, który obowiązuje w danej firmie lub instytucji. W tym przypadku trafionym wyborem będzie elegancka koszula i garnitur dla mężczyzn, a dla kobiet schludna garsonka uszyta z tego samego materiału. Taki biznesowy outfit nie tylko robi dobre wrażenie, ale także świadczy o profesjonalizmie.

W mniej formalnych środowiskach - takich jak na przykład branża kreatywna - można pozwolić sobie na bardziej swobodny strój. Styl smart casual - sportowa elegancja, czyli sweter i krawat, a w przypadku kobiet koszula i spódnica, podkreśla profesjonalizm, jednocześnie pozwalając czuć się wygodnie.

W przypadku pracy fizycznej - takiej jak na przykład praca w sklepie odzieżowym - możesz postawić na bardziej praktyczny strój. Wybierz chinosy lub dobrze dopasowane dżinsy, a do tego koszulę lub polo. Zdecyduj się na obuwie, które zapewni ci komfort przez długi czas stania lub chodzenia. Pamiętaj jednak, aby ubiór na rozmowie rekrutacyjnej był schludny. Pokażesz w ten sposób swojemu przyszłemu pracodawcy, że zależy ci na tej pracy, a rozmowę traktujesz poważnie. 

Jak elegancko się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, a nie jesteś pewien, co będzie trafionym wyborem, to postaw na klasyczną elegancję. Odpowiednio dobranym strojem biznesowym dla kobiet może być na przykład garsonka składająca się z marynarki i spódnicy lub spodni. Dobierz do niej materiałową koszulę w jasnym kolorze, a także buty na niewysokim obcasie. Zdecyduj się na minimalistyczne dodatki, takie jak niewielkie kolczyki. 

W przypadku mężczyzn koniecznie zwróć uwagę na krój garnituru. Aby zrobić dobre wrażenie i wyglądać profesjonalnie, wybierz dobrze skrojony garnitur w stonowanym kolorze, a także białą koszulę. Nie przesadzaj z jaskrawymi kolorami, które za bardzo przyciągają uwagę. Do garnituru dobierz krawat, zegarek oraz spinki do mankietów. Możesz założyć także eleganckie pantofle - na przykład loafersy lub oksfordy.

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Warto też wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od konkretnej pory roku. Strój powinien przecież być dostosowany do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Bardzo ważne jest to, aby znaleźć równowagę między elegancją a komfortem w upalnych warunkach. 

Trafionym wyborem dla kobiet może być sukienka bawełniana na ramiączkach w połączeniu z marynarką wykonaną z cienkiej tkaniny. Do takiego zestawu dobierz rajstopy zbliżone kolorem do twojego ciała. Jeśli wolisz nosić spodnie, to połącz je z elegancką bluzką w jasnym kolorze. Warto postawić także na eleganckie buty - na przykład płaskie baleriny lub klasyczne sandały na lekkim obcasie. Uzupełnij strój delikatnymi dodatkami, takimi jak torebka oraz biżuteria.

Mężczyźni mogą zdecydować się na lżejsze alternatywy dla klasycznych ubrań. Zamiast pełnego garnituru możesz więc postawić na garnitur wykonany z cieńszej tkaniny, na przykład z lnu. Ważnym elementem eleganckiego stroju jest też koszula z długim rękawem, która latem może być wykonana z przewiewnego materiału. Dobierz do tego zestawu lekkie buty - na przykład mokasyny lub eleganckie skórzane półbuty. 

Odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną zimą

Jeśli aplikujesz o pracę zimą, to pamiętaj o tym, aby wyglądać elegancko - ale jednocześnie zadbać o swój komfort cieplny. Odpowiednia stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną do biura dla kobiet powinna składać się przede wszystkim z eleganckiego okrycia wierzchniego. Trafionym wyborem może więc być klasyczny, dobrze skrojony płaszcz w stonowanym kolorze. Dobierz do niego obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych. Mogą być to na przykład botki na niskim obcasie lub płaskie kozaki.

Ubierz się warstwowo, aby uniknąć przegrzania w pomieszczeniu i marznięcia na dworze. Możesz na przykład założyć marynarkę, a pod nią wybrać takie rozwiązanie jak sukienka z golfem. Inną opcją może być także elegancka suknia z długim rękawem lub zestaw składający się z koszuli i ołówkowej spódnicy. Nie zapominaj także o grubszych rajstopach. 

Odpowiedni strój na rozmowę o pracę dla mężczyzn w porze zimowej powinien składać się z eleganckiego płaszcza oraz klasycznego garnituru wykonanego z ciepłego materiału - na przykład z wełny. Dobierz do tego zestawu koszulę i krawat, a także obuwie - takie jak klasyczne buty zimowe w kolorze pasującym do reszty stroju. Dodatki, takie jak skórzane rękawiczki, wełniany szalik i dopasowana czapka, nie tylko ochronią przed zimnem, ale także dopełnią profesjonalny wizerunek.

Dress code w stylu smart casual

Prawidłowo dobrany ubiór świadczy o profesjonalizmie kandydata. W trakcie rozmowy ważne jest jednak to, aby móc się skupić na rozmowie z pracodawcą i czuć się przy tym swobodnie. W miejscach, w których pełen biznesowy dress code w pracy nie jest wymagany, dopuszczalny jest tak zwany styl smart casual, który łączy elegancję z wygodą. Pozwala on na balansowanie między formalnym, a codziennym wyglądem. Dzięki niemu można wyglądać profesjonalnie i czuć się komfortowo.

Smart casual, nazywany też sportową elegancją, akceptowany jest w wielu nowoczesnych branżach, w których kontakt z klientem jest dość rzadki. Najczęściej są to firmy z takich dziedzin jak:

  • marketing i reklama,
  • IT i nowoczesne technologie,
  • media i dziennikarstwo,
  • edukacja i szkolenia,
  • e-commerce i sprzedaż online,
  • grafika, fotografia, architektura.

Odpowiedni strój damski w stylu sportowej elegancji może składać się z koszuli, bluzki lub eleganckiego topu, najlepiej w stonowanych kolorach. W zależności od pogody możesz do tego dobrać marynarkę, kardigan lub sweter, a także spodnie lub spódnicę. Wybieraj buty na niskim lub średnim obcasie, w których będziesz się czuć komfortowo przez cały dzień pracy biurowej.

W przypadku męskiego stroju na rozmowę w firmie z takim dress code, trafionym wyborem będzie koszula w jednolitym kolorze połączona z marynarką lub swetrem. Zobacz też, jaki rodzaj spodni będzie pasował do tego typu stylizacji. Najczęściej wybierane są chinosy lub spodnie w stylu eleganckim.

Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną - czego unikać?

Pamiętaj o tym, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Tym sposobem unikniesz wpadek związanych z ubiorem. Strój podkreśla profesjonalizm - zbyt swobodny ubiór może okazać się więc poważnym faux pas. Niezależnie od tego, czy starasz się o posadę w korporacji czy w startupie, zadbaj o to, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Unikaj więc nieformalnych ubrań, takich jak t-shirty z nadrukami, dżinsy z dziurami, dresy czy też szorty. 

Postaraj się zrezygnować też z ubrań w jaskrawych kolorach, które przyciągają zbyt dużą uwagę. Kolory takie jak czerwień, róż, czy neonowe odcienie innych barw mogą być postrzegane jako agresywne lub zwyczajnie nieodpowiednie do sytuacji. W takim przypadku warto postawić na stonowane kolory, takie jak granat, czerń, szarość, beż i biel. Nietrafione będą także zbyt odważne wzory, które mogą odciągać uwagę od treści rozmowy i dawać poczucie braku profesjonalizmu.

Modne akcesoria mogą być oryginalnym dodatkiem, który podkreśli twoją osobowość, ale pamiętaj o tym, aby zachować umiar. Nadmiar biżuterii lub ekstrawaganckich dodatków może odwrócić uwagę od twojej osoby i sprawić, że zostaniesz zapamiętany przede wszystkim z powodu wyglądu, a nie kompetencji. Dobrze dobrana elegancka biżuteria - na przykład zegarek i spinki do mankietów - będzie wystarczająca. 

Obuwie jest bardzo istotnym elementem stroju podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie od branży należy postawić na wygodne i czyste buty. Źle dobrane obuwie może świadczyć o braku dbałości o szczegóły, co w kontekście rozmowy rekrutacyjnej jest niepożądane. Niewskazane jest  przyjście na rozmowę rekrutacyjną w obuwiu sportowym lub w klapkach. Jeśli jesteś kobietą, to zrezygnuj także ze zbyt wysokich obcasów, w których możesz czuć się niekomfortowo.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »