Jak szybko i wygodnie zrobić rozliczenie PIT 2024?

Podatki kojarzą się z wieloma rzeczami, ale jeszcze parę lat temu były to skojarzenia niemal wyłącznie negatywne. Ostatnio, gdy na rynku pojawiły się narzędzia ułatwiające rozliczenie, nastawienie do PIT-ów się zmienia. Już wiele osób wie, że coroczne rozliczenie można zrobić w 10 minut, nie ruszając się z fotela. I skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg, żeby zwrot podatku był maksymalnie duży.

U progu sezonu rozliczeń podatnik ma trzy możliwości. Może zwlekać na ostatnią chwilę i liczyć na to, że litościwie rozliczy go znajomy księgowy. Drugą opcją jest skorzystanie z rozwiązań państwowych - systemu Twój e-PIT, wysyłki druku Pocztą Polską lub własnoręczne dostarczenie formularza (np. najpopularniejszego PIT 37) do właściwego urzędu skarbowego. Trzecie rozwiązanie to darmowy program, dzięki któremu wygodnie rozlicza się podatek dochodowy.

Rozlicz się przez Internet

Na wstępie warto powiedzieć jedno - PIT elektroniczny, rozliczany przez Internet, to obecnie zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Można to zrobić bezpiecznie i uzyskać oficjalne UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru deklaracji. Inne zalety są oczywiste - oszczędność czasu, wygoda to tylko najważniejsze z nich.

A jeśli już stawiamy na sieć, mamy dwie opcje. Po pierwsze rządowy system Twój e-PIT. Bezpieczny, ale niepozbawiony wad. Zdarza się, że system nie jest dostępny, szczególnie w czasie nadmiernego obciążenia. Historia pokazuje także, że system czasem popełnia błędy. Jednak największa wada polega na tym, że jest to rozwiązanie wyposażone jedynie w podstawowe opcje. Nie podsuwa podatnikowi najkorzystniejszych rozwiązań, nie sugeruje ulg i nie rekomenduje sprawdzonych organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1,5% podatku.

Tego rodzaju funkcje posiadają z kolei darmowe programy do rozliczania podatku PIT 2024. Na rynku dostępnych jest kilka godnych uwagi propozycji. Na przykład PITax.pl, który już od 12 lat pomaga rozliczać podatnikom PITy. Warto wspomnieć, że użytkownikom PITax.pl urzędy skarbowe wypłaciły już ponad 1,3 mld zł zwrotów. To najlepiej pokazuje skalę działania i skuteczność darmowych programów do rozliczeń.

Nie staraj się zapamiętać terminów i limitów

Darmowe narzędzie zdejmuje z użytkownika wiele obowiązków. Nie trzeba pamiętać o limitach i wielu terminach. Owszem, należy wiedzieć, że w tym sezonie podatkowym trzeba się rozliczyć najpóźniej 30 kwietnia 2024 roku. Ale PITax.pl i tak przypomina o tym - i o wielu innych istotnych rzeczach - swoim użytkownikom w mailingach. A sam system sprawdza, czy w mijającym roku podatkowym zostały zachowane wszystkie ważne terminy i limity.

Terminów i limitów nie trzeba zapamiętywać, ale warto wiedzieć, gdzie można je w razie potrzeby sprawdzić. Takim miejscem jest strona PITax.pl, na której znajduje się obszerna, aktualizowana na bieżąco baza wiedzy. Dobrze czasem do niej zajrzeć, by przynajmniej orientować się w wymaganiach, których spełnienie umożliwia skorzystanie z ulg i odliczeń.

Nie przejmuj się błędami

Pomyłki to ludzka rzecz - zdarzają się najlepszym. Jednak w niektórych sytuacjach - np. podczas prywatnej rozmowie na czacie, nie mają konsekwencji - a w innych wypadkach wręcz przeciwnie. Rozliczenie podatkowe należy do tego drugiej kategorii sytuacji.

Eksperci z PITax.pl Łatwe podatki dobrze wiedzą, w których miejscach podatnicy popełniają najwięcej błędów. Taką wiedzę zdobywa się po 12 latach pracy przy rozliczeniach. Dlatego samo narzędzie do rozliczania podatków zaprojektowali w taki sposób, by zminimalizować ryzyko błędów. 

Podatnicy robią literówki, źle zaokrąglają, mylą numery, nie podają ważnych danych itd. PITax.pl jest w stanie wyłapać wiele takich błędów, a obliczenia wykonuje samodzielnie, by zlikwidować możliwość pomyłki. Jednak nie można stwierdzić, że wpisze się cokolwiek, a system to poprawi. Staranność w kwestiach podatkowych obowiązuje w każdych okolicznościach i przy dowolnej formie rozliczenia. 

Nie ucz się na pamięć ulg

System ulg podatkowych to labirynt, w którym łatwo się zgubić. Wielu podatników nawet nie wie, że przysługują im ulgi i płaci większe podatki niż powinni. Dotyczy to np. użytkowników rządowego systemu Twój e-PIT, którzy rozliczają się zupełnie samodzielnie. System nie podpowiada ulg, a podatnik ma większą dopłatę lub mniejszy zwrot.

Podatnicy korzystający z PITax.pl uwzględniają w rozliczeniach wszystkie przysługujące im ulgi. Algorytm prowadzący użytkowników przez rozliczenie jest skonstruowany w taki sposób, by podpowiadać im najkorzystniejsze rozwiązania. Nawet jeśli użytkownik nie wie np. o uldze termomodernizacyjnej, program na pewno będzie o tym pamiętał. System został wyposażony w informacje o wszystkich możliwych ulgach i odliczeniach.

Nie czekaj z rozliczeniem

Skoro dostępne jest rozwiązanie, które łatwo i szybko rozlicza podatki, nie warto czekać. Czekanie na ostatnią chwilę może się zemścić. Przecież zawsze może się zdarzyć awaria Internetu lub inny wypadek losowy. A tak, rozliczając się szybciej, spełniamy podatkowy obowiązek i mamy czas na ewentualne korekty. Wcześniej też uzyskamy zwrot (przy rozliczeniu online urząd skarbowy ma 45 dni na wypłatę), a jeśli konieczna będzie dopłata, to możemy z nią spokojnie poczekać aż do 30 kwietnia. W przypadku rozliczania PIT za 2023 czekanie zupełnie się nie opłaca.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »