Jak wygląda katowicki rynek nieruchomości? Miasto z potencjałem!

Katowice mogą poszczycić się jednym z najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w Polsce. Eksperci zwracają uwagę na korzystną relację cen mieszkań i potencjału inwestycyjnego stolicy Górnego Śląska. Mieszkańcy doceniają bogatą infrastrukturę i niskie koszty życia.

Katowice są siedzibą władz województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Według danych GUS (stan na  grudzień 2023 r.) aglomeracja liczy 2 miliony mieszkańców, a samo miasto o wielkości 164,73 km2 zamieszkiwane jest przez 280 190 osób. Miasto zostało podzielone na 22 jednostki pomocniczych zorganizowanych w 5 zespołach dzielnic. Są to dzielnice śródmiejskie, dzielnice północne, dzielnice południowe, dzielnice zachodzenie i dzielnice wschodnie. Jak wygląda lokalny rynek nieruchomości i jakie mieszkania najczęściej kupują Katowiczanie?

Katowicki rynek nieruchomości - charakterystyka

Katowice należą do 7 największych rynków mieszkaniowych w Polsce. W porównaniu do innych wojewódzkich miast o podobnej wielkości wyróżniają się wysoką podażą mieszkań z rynku wtórnego. Ma to związek ze sporą różnicą w cenach lokali. Jak wynika z danych portalu gethome.pl, są one znacznie niższe w przypadku mieszkań z tzw. drugiej ręki, a tendencja jest zauważalna zwłaszcza w przypadku lokali o większej powierzchni. Średnia cena za metr kwadratowy 3 lub 4-pokojowego mieszkania wynosi 11 tys. zł. Stosunkowo niskie ceny gruntów sprawiają, że Katowice są atrakcyjnym terenem dla deweloperów. Stopniowo rośnie oferta i wielkość sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego. Według portalu rynekpierwotny.pl średnia cena mieszkań Katowice to 12 317 zł/m², a na jej wysokość wpływa lokalizacja, metraż i standard danej inwestycji.

Rynek pierwotny i wtórny

W dzielnicach śródmiejskich powstają nowe biurowce i obiekty użyteczności publicznej, ale jednocześnie wciąż jest tu znacznie mniej inwestycji mieszkaniowych niż w innych miastach. Ma to związek z położeniem geograficznym centrum Katowic, które znajduje się w północnej części miasta i graniczy z dzielnicami, które w przeszłości były ściśle związane z przemysłem m.in. Bogucice, Załęże, Dąb czy Zawodzie. Są to rejony, w których również powstawały osiedla robotnicze, stąd większa dostępność lokali z rynku wtórnego, jak mieszkania w Katowicach na gethome.pl.

Nowe inwestycje deweloperskie powstają głównie poza ścisłym obrębem centrum, w nieco tańszych dzielnicach miasta. Ma to jednak swoje korzyści. Inwestorzy chętnie stawiają na mniej zurbanizowane tereny, oferując przyszłym mieszkańcom dostęp do zieleni i ciekawych terenów rekreacyjnych. Doskonała komunikacja wewnątrz miasta i całej aglomeracji ułatwia łatwy i szybki dojazd w dowolnie wybrane miejsce. Mieszkania w Katowicach na rynekpierwotny.pl obejmują oferty 49 inwestycji z Zespołu Dzielnic Śródmiejskich, Północnych, Południowych i Zachodnich w odległości od 1,2 do 5 km od centrum. Wśród najważniejszych znajdują się Park Moniuszki, Dobrynów, Francuska Park czy ATAL Olimpijska

Miasto z potencjałem

Czynnikiem, który w znacznym stopniu stymuluje popyt na mieszkania, jest wysoki poziom przeciętnego wynagrodzenia, niskie koszty życia i nowe inwestycje, które sprawiają, że mieszkańcy Katowic oceniają swoje miasto jako przyjazne do życia. Ostatnie lata to okres szczególnie dużych przemian w stolicy Górnego Śląska. Wśród największy projektów można wymienić m.in. rewitalizację i przebudowę rynku, otwarcie nowej siedziby NOSPR-u i nowoczesnego muzeum Górnego Śląska. Przy alei W. Roździeńskiego powstał kompleks biurowy Biurowce.KTW, który jest siedzibą wielu zachodnich korporacji i stanowi atrakcyjne miejsce pracy.

Przez Katowice przebiegają drogi krajowe, ekspresowe i dwie autostrady - A1 i A4. Miasto jest także świetnie skomunikowane z innymi miejscowościami regionu za pomocą Drogi Krajowej Średnicowej tzw. TDŚ, która stanowi ważny szlak komunikacyjny między Katowicami i Gliwicami. Miasto posiada połączenia kolejowe z Krakowem, Wrocławiem, Berlinem i Wiedniem. Zaledwie 30 km od granic stolicy Górnego Śląska znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice, a 60 km od miast lotnisko Kraków-Balice.

Jakie mieszkania kupują Katowiczanie?

Katowicki rynek nieruchomości oferuje zróżnicowany standard i powierzchnię mieszkań. Badania preferencji klientów na rynku mieszkaniowych wykazują, że Katowiczanie najczęściej szukają 2-3 pokojowych lokali o powierzchni około 40-60 mkw. Większość z nich wciąż decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, do czego zachęca większa dostępność tych lokali i bliskość centrum.  Warto jednak zwrócić uwagę na rosnący udział sprzedaży lokali w nowych inwestycjach. Nowe osiedla zachęcają atrakcyjną architekturą i zielonym otoczeniem. Mieszkańcy mogą wybierać między niewielkimi lokalami typu kawalerka lub przestronnymi apartamentami o wielkości ponad 100 m. Największa część ofert dotyczy jednak mieszkań o średniej wielkości, co odpowiada preferencjom mieszkańców miasta. Nowe inwestycje wraz z widoczną rewitalizację obrzeżnych dzielnic sprawiają, że miasto wciąż się rozwija, zyskując rangę jednej z czołowych metropolii w Polsce.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »