Jak zweryfikować wykonawcę na rynku budowlanym?

Majster, który podjął się remontu Twojego mieszkania, nagle zniknął z zaliczką? “Gwarantowana cena” na budowę obiektu właśnie ostro poszła w górę? Biegasz od miesięcy między producentem komponentów a wykonawcą, aby zrealizować naprawę ujętą w gwarancji? A może właśnie termin twojej budowy przesunął się o bliżej nieokreślony czas, ponieważ firma z której „będzie Pan zadowolony”, tłumacząc się innymi pilnymi zleceniami, właśnie wstrzymała swoje prace?

Takie i podobne sytuacje są wciąż zbyt częste na polskim rynku budowlanym, co powoduje nieufność w stosunku do firm z branży. Jak uniknąć nieuczciwych wykonawców i zapewnić bezpieczeństwo swojej inwestycji? Podpowiada dzisiaj Michał Krasowski — Dyrektor Zarządzający BORGA — znanego producenta hal stalowych.

Rynek budowlany jest pełen fachowców i firm, które kreują się na specjalistów w swojej dziedzinie. Jak wybrać odpowiedniego partnera do wykonania danej realizacji? Żeby nie żałować.

Michał Krasowski: Słowo klucz brzmi: weryfikacja. Wiem — większość z nas dostaje na dźwięk tego słowa gęsiej skórki. Bo to znaczy, że czeka nas praca. A najchętniej scedowalibyśmy wszystkie czynności związane z wykonaniem realizacji na kogoś innego. Mniej angażowania, mniej decyzyjności, mniej odpowiedzialności. Więcej czasu dla nas. Niestety — jeśli chcemy mieć pewność, że inwestycja jest w dobrych rękach, to musimy ją w tych rękach umieścić.

Brzmi jak spore wyzwanie. Załóżmy jednak, że jestem zdeterminowany, żeby znaleźć tego odpowiedniego wykonawcę. Jakie kroki podjąć? Od czego zacząć?

Michał Krasowski: Sposobów na weryfikację jest przynajmniej kilka. Już strona internetowa danej firmy, wiele nam powie o kandydacie. Na początek sprawdź, czy znajdziesz na niej dane o firmie, dane adresowe, kontaktowe oraz NIP. Zainteresuj się również zakładką z prezentacją dotychczasowych realizacji - nie zaszkodzi zerknąć, jak firma poradziła sobie z dotychczasowymi zleceniami.

Tylko nie mam gwarancji, że te dane są rzetelne. Przecież na swojej stronie firma może pokazać się w najkorzystniejszym świetle. Rzadko kiedy, mogę też sprawdzić, czy podane realizacje faktycznie miały miejsce.

Michał Krasowski: Zgadza się. Dlatego na tym nie poprzestawaj. Bardzo często nieuczciwego wykonawcę zdradza... siedziba jego firmy. Na stronie powinien znajdować się jej adres. Podejrzyj, jak w rzeczywistości wygląda budynek (możesz to zrobić na mapach Google). Sprawdź, czy faktycznie odzwierciedla to, co marka obiecuje na swojej stronie. Jeśli firma ma posiadać własną produkcję i chwali się zespołem specjalistów, a na zdjęciu siedziby widnieje blok mieszkalny lub garaż - lepiej poprosić przedstawiciela o wyjaśnienia, albo od razu wycofać się ze współpracy. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach, dobrze zrobiona strona internetowa może błędnie przedstawiać firmę jako eksperta i wprowadzać  potencjalnych klientów w błąd odnośnie do prawdziwych rozmiarów oraz dorobku firmy. Koszt takiej strony to zaledwie kilkanaście tysięcy a stworzone pozory bezcenne pod względem marketingowym. Upewnijmy się, że już na starcie, nie padamy ofiarą nieetycznych zagrywek biznesowych, które mają stworzyć pozory bezpieczeństwa i profesjonalizmu.

Dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałem? Faktycznie ma to sens.

Michał Krasowski: Bo nie myślisz jak nieuczciwy wykonawca! Tymczasem trzeba być bardzo uczulonym na nieetyczne zagrania w tym stylu. Do kompletu warto jeszcze sprawdzić wysokość kapitału zakładowego (w przypadku Sp. z o.o.) potencjalnego wykonawcy. Im wyższy kapitał, tym pewniejszy możesz być bezpieczeństwa swojej inwestycji. Co Cię powinno zaalarmować? Kiedy firma oferuje obiekty warte setki tysięcy, czy miliony złotych, a jej kapitał zakładowy wynosi tylko kilka lub kilkadziesiąt tysięcy. W praktyce kapitał zakładowy to majątek firmy, czyli to, co zabezpiecza Twoją inwestycję, gdyby coś poszło źle. Wybór poważnej firmy z dużym kapitałem zwiększy bezpieczeństwo Twojej inwestycji. Kapitał mniejszy niż kilka milionów złotych oznacza brak własnego zakładu produkcyjnego. Nie wspominając o firmach w teczkach z kilku- kilkudziesięciotysięcznym kapitałem, które w razie kłopotów mogą zniknąć szybciej, niż się pojawiły.

Jeżeli zignorujesz ryzyko i zdecydujesz się podjąć współpracę z tego typu firmą, koniecznie zadbaj o mechanizm zabezpieczający Twoje interesy.

Ok. Powiedzmy, że zweryfikowałem firmę i na ten moment wszystko wygląda dobrze. Czy jest coś jeszcze, co będzie miało wpływ na jakość wykonania i bezpieczeństwo inwestycji? Co mógłbym sprawdzić od razu?

Michał Krasowski: Na tym etapie często jeszcze nie myślimy o gwarancji ani o warunkach umowy. Tymczasem to może być ogromna wartość dodana lub... początek problemów. Zainteresuj się, jaki jest zakres odpowiedzialności wykonawcy, jaką daje gwarancję, jakie warunki umowy proponuje? Czy jest tylko sprzedawcą, czy również producentem komponentów i montażystą? Będzie to miało znaczenie przy omawianiu gwarancji np. na halę - u producenta możesz liczyć na szerszy zakres i dłuższy okres gwarancyjny. 

To samo tyczy się warunków umowy, a co za tym idzie, terminów i gwarancji ceny. Firmy o ugruntowanej pozycji patrzą długoterminowo. Ich warunki są transparentne a wszystkie zapisy wyjaśniane na wczesnym etapie przed podpisaniem umowy. Chodzi o to, żeby każda ze stron była w pełni świadoma i czuła się z umową komfortowo. Często oznacza to też dodatkowe zabezpieczenia dla klientów. Firmy mniej rzetelne często kuszą niską ceną, a umowę przedstawiają dopiero na końcu. Liczą na to, że klient, który już raz zdecydował, nie wycofa się. Daje to pole do stosowania różnego rodzaju tricków i mechanizmów, które mogą w dalszym okresie podnieść początkowo niską cenę, albo dać pole do bardzo elastycznego rozciągania terminów realizacji.

Rzeczywiście. O umowie i gwarancji  myślimy zazwyczaj, jak coś złego zacznie się dziać.

Michał Krasowski: To zdecydowanie za późno! W BORGA staramy się uczulać naszych klientów, że warto poświęcić czas na wstępną weryfikację wykonawcy, aby uniknąć później długotrwałych i kosztownych problemów. Stawiamy na zaufanie. Dlatego wszystkie warunki umowy są transparentne. Żadnych ukrytych gwiazdek i zapisów małym druczkiem. Pokazujemy z dumą nasze realizacje, których od 50 lat naszej działalności nazbierało się całkiem sporo. Tak samo, jak zadowolonych i wracających klientów.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Niezależnie od tego, na jakim etapie inwestycyjnym jesteś. Bardzo chętnie zabierzemy Cię też na wizytę referencyjną na jeden z naszych ukończonych obiektów lub wycieczkę po fabryce, żebyś mógł zobaczyć w jak zaawansowanym i precyzyjnym procesie powstają nasze konstrukcje. Sprawdź nas: Producent Hal Stalowych BORGA.

Na pewno sprawdzę! Tymczasem pozwól, że podsumuję dzisiejszą rozmowę:

Weryfikacja potencjalnego wykonawcy, którą możemy wykonać za pomocą danych znalezionych w internecie, powinna obejmować:

  • stronę internetową: wygląd, dane o firmie, informacje, realizacje
  • siedzibę firmy: czy wygląd budzi zaufanie, czy odzwierciedla przeznaczenie obiektu
  • wysokość kapitału zakładowego: zbyt niska powinna budzić czujność
  • umowę oraz warunki gwarancji, czy wykonawca jest również producentem

Dziękuję Ci za wyczerpujące odpowiedzi. Taka weryfikacja to zdecydowany krok w stronę dokonania dobrego wyboru. Jako inwestor spałbym spokojniej.

Michał Krasowski: I o to nam właśnie chodzi. O spokój i bezpieczeństwo inwestycji naszych klientów. Dziękuję.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »