Jakie oprocentowanie kredytu wybrać na 2024 rok? Sprawdzamy na blogu kredytowym!

Przyszli kredytobiorcy muszą podjąć sporo ważnych decyzji. Jedna z najważniejszych dotyczy rodzaju oprocentowania. Na co zwrócić uwagę, aby idealnie dostosować zobowiązanie do rynkowych okazji i własnych potrzeb? Zapytaliśmy o to eksperta Bloga Kredytowego.

Oprocentowanie kredytu: co musisz o nim wiedzieć?

Zwykle, analizując oferty kredytów hipotecznych, skupiamy się na tym, aby znaleźć produkty z jak najniższym oprocentowaniem. Ale sama wysokość to niejedyny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę.

W kontekście kredytu hipotecznego spotykamy się z dwoma głównymi rodzajami oprocentowania, które mają bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznych rat oraz całkowity koszt, jaki w długiej perspektywie wygeneruje spłata. Są to:

  • Oprocentowanie zmienne - jego wysokość, jak wskazuje sama nazwa, jest zmienna i zależy od dwóch kluczowych czynników: stałej marży banku oraz zmiennej stawki WIBOR, która jest wskaźnikiem oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. WIBOR może przyjmować różne wartości w zależności od okresu, na jaki jest ustalany (np. WIBOR 3M, 6M), co oznacza, że wysokość rat kredytu może zmieniać się wraz ze zmianami stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). UWAGA! Aktualnie trwają prace nad zamianą WIBOR przez nowy wskaźnik, czyli WIRON.
  • Oprocentowanie stałe - w jego ramach oprocentowanie kredytu nie ulega zmianie przez ustalony okres, najczęściej jest to na naszym rynku 5 lub 10 lat. Pozwala to na większą przewidywalność i stabilność wysokości rat kredytowych w tym okresie, niezależnie od zmian stóp procentowych. Po upływie wskazanego w umowie czasu kredyt może przekształcić się w kredyt o oprocentowaniu zmiennym, istnieje także możliwość przedłużenia oprocentowania stałego na kolejny okres po jego rekalkulacji.

Jakie oprocentowanie kredytu wybrać? Pytamy eksperta Bloga Kredytowego

Jeszcze do niedawna na polskim rynku kredytowym wyraźnie dominowało oprocentowanie zmienne. Niewielu klientów decydowało się na oprocentowanie stałe, które wiązało się z nieco wyższymi kosztami w dobie rekordowo niskich stóp procentowych.

Obecnie trend uległ odwróceniu. - Jak wskazują raporty przygotowywane przez Związek Banków Polskich, obecnie to stałe oprocentowanie cieszy się największym zaufaniem kredytobiorców. Przykładowo w ostatnim kwartale ubiegłego roku 80% kredytów mieszkaniowych opierało się na stałej stopie - mówi Michał Dawidowicz, autor serwisu Blog Kredytowy.

- Ten trend nie jest jednak niczym nowym w kontekście europejskiego rynku, na którym od dawna standardem jest właśnie stała stopa. Najnowsze regulacje i polityka banków jednoznacznie stawiają na wzrost popularności tego modelu. Bez wątpienia ma również zalety z perspektywy kredytobiorcy, bo pozwala mu lepiej planować budżet i świadomiej zarządzać kredytem - dodaje.

Porównaj ze sobą oferty!

W każdym przypadku przed podjęciem decyzji należy postawić na wyliczenia. Możesz porównać ze sobą oprocentowanie oferowane przez poszczególne banki w przypadku analogicznych kredytów. Obecnie to właśnie produkty z oprocentowaniem stałym oznaczają najniższą ratę.

Musisz oczywiście wziąć pod uwagę możliwe zmiany stóp procentowych (wiele wskazuje na to, że maksymalne poziomy mamy już za sobą), a także wpływ nowego wskaźnika WIRON. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się do doświadczonego doradcy kredytowego. Wyjaśni wszystkie kwestie formalne i zagadnienia oraz zajmie się wypełnieniem i złożeniem wniosku.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »