Kredyt gotówkowy ze stałą ratą – kiedy warto go rozważyć?

Kredyt gotówkowy z ratą stałą czy zmienną? To jedno z najważniejszych pytań, które warto sobie zadać, jeśli przymierzasz się do wzięcia kredytu w banku. Dowiedz się, co to oznacza i o jakim typie kredytu warto pomyśleć! Kiedy rozważyć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowanie

Wybierając się do banku po kredyt, musimy podjąć szereg decyzji. Jedną z nich jest to, czy to ma być rata zmienna, czy stała. Kredyt gotówkowy ze stałą ratą staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dzieje się tak ze względu na niepewną sytuację na rynku. Od mniej więcej dwóch lat doświadczamy ciągłego wzrostu stóp procentowych, więc kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem wydaje się bardziej atrakcyjną opcją. Jego największą zaletą jest to, że nie musisz martwić się o wzrost kosztów kredytu i nie musisz obawiać się, że twoje raty wzrosną z dnia na dzień i będziesz musiał przemeblować swój budżet.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to produkt bankowy, który gwarantuje ci taki sam wskaźnik oprocentowania przez cały okres trwania kredytu. Nie mają na niego wpływu zawirowania na rynku finansowym ani zmieniające się wskaźniki WIBOR. Po prostu możesz mieć pewność, że przez cały okres kredytowania masz dokładnie taką samą ratę w każdym miesiącu. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest ustalane w momencie podpisania umowy i jest ciągle takie samo.

Stałe oprocentowanie kredytu - wady i zalety

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem ma bardzo wiele zalet. Dzięki niemu masz pewność, że nie będziesz musiał nagle płacić więcej, bo wzrośnie twoja rata. To większa stabilność finansów i możliwość robienia planów na przyszłość. Wiesz, jakich kosztów możesz się spodziewać, i niezależnie od czynników zewnętrznych zawsze płacisz tyle samo. Kredyt gotówkowy nierzadko bierze się na 5 czy 10 lat, więc dobrze jest czuć, że twoje finanse są stabilne.

Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim kredyt gotówkowy ze stałą ratą może być droższy, to znaczy, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) na początku może być wyższa niż w ofercie ze stopami malejącymi. Jest to jednak niewielka różnica, a w perspektywie czasu może być odwrotnie - to kredyt ze stałym oprocentowaniem okaże się tańszy. Ponadto banki czasami wymagają wyższej zdolności kredytowej ze względu na to, że całkowity koszt kredytu jest nieco wyższy. Na dodatek jeśli stopy procentowe zaczną spadać, a historia zna i takie przypadki, kredyt z ratą zmienną może okazać się po prostu znacznie tańszy.

Raty stałe czy zmienne: co wybrać?

Co zatem wybrać: kredyt ze stałą ratą czy zmienną? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc rozmowa z doradcą kredytowym, który znajdzie najlepsze rozwiązania i dopasuje kredyt do twojej sytuacji rodzinnej i finansowej. Warto jednak zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy: na poczuciu bezpieczeństwa i stabilności czy hipotetycznie niższym koszcie kredytu?

Kredyt gotówkowy ze stałą ratą jest bardziej przewidywalny. Może zagwarantować, że na przestrzeni najbliższych kilku lat będziesz dokładnie wiedzieć, jakie koszty przyjdzie ci ponieść. W przypadku kredytu z ratami zmiennymi wzrost raty może być bardzo duży i zaskakujący. Czasami okazuje się, że spłata kredytu z miesiąca na miesiąc staje się coraz trudniejsza, a obciążenie jest nie do udźwignięcia przez budżet domowy. Trudno także cokolwiek zaplanować. Prognozy także nie wyglądają najlepiej - obecna sytuacja na świecie, kryzys gospodarczy z powodu pandemii oraz wojna na Ukrainie generują trend ciągłego wzrastania oprocentowania zmiennego. Do tego dochodzi inflacja, która sprawia, że oszczędności zaczynają topnieć, a codzienne zakupy są coraz droższe. Wydaje się, że w takiej perspektywie stała rata jest najlepszym możliwym wyborem - będziesz miał większą elastyczność finansową i łatwiej będzie robić jakiekolwiek plany na przyszłość.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu
https://ceo.com.pl/kredyt-gotowkowy-ze-stala-rata-co-warto-wiedziec-61679

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »