Magnesy przemysłowe – najważniejsze zastosowania we współczesnym przemyśle

Niewiele osób ma świadomość tego, że magnesy, mimo ich powszechności wśród prywatnych konsumentów, są szeroko wykorzystane także w przemyśle. I to nie w jednej czy w kilku aplikacjach – wykorzystuje się je dosłownie wszędzie, czasami jako zamiennik dla śrub, a niekiedy jako komponent różnych maszyn i urządzeń elektrycznych/elektronicznych. W artykule przedstawimy najciekawsze zastosowania magnesów przemysłowych – poznaj je wszystkie!

Magnesy przemysłowe - ogólna charakterystyka

Magnesy przemysłowe - ferrytowe i neodymowe - są fundamentalnymi elementami składowymi wielu urządzeń i maszyn używanych przede wszystkim w przemyśle. 

Magnesy ferrytowe, wykonane z ceramicznych materiałów magnetycznych o właściwościach ferromagnetycznych, charakteryzują się dobrą odpornością na korozję i mogą pracować w wysokich temperaturach. Nie są nadmiernie mocne, choć są niezwykle tanie i ponadprzeciętnie trwałe. Te korzyści czynią je popularnym wyborem w wielu aplikacjach. 

Z kolei magnesy neodymowe, wykonane w całości z połączenia żelaza, boru i neodymu, są znacznie silniejsze, mają wyjątkową zdolność do utrzymania siły magnetycznej, ale są podatne na korozję i wymagają specjalnych powłok ochronnych.

Co to oznacza? Tyle że magnesy przemysłowe są różne również pod kątem konstrukcji, nie tylko zastosowań. O tych jednak w kolejnym akapicie.

Jakie zastosowania mają magnesy przemysłowe?

Zastosowania magnesów przemysłowych są różnorodne i znajdują zastosowanie w licznych sektorach przemysłu. Wręcz trudno o znalezienie gałęzi, w której nie występują pod żadną postacią. Magnesy te są niezbędne w nowoczesnych technologiach oraz w codziennym życiu - część z nich opisaliśmy poniżej.

  • Energetyka

W sektorze energetycznym magnesy są nieodłączną częścią silników, generatorów oraz transformatorów. Dzięki swoim właściwościom magnesy znacznie zwiększają efektywność tych urządzeń, redukując jednocześnie ich rozmiary i idącą za tym wagę. To natomiast ma wpływ np. na spalanie bądź, zależnie od paliwa, zużycie energii elektrycznej.

  • Medycyna

W medycynie magnesy przemysłowe są powszechne w wielu urządzeniach, w tym także diagnostycznych, takich jak skanery rezonansu magnetycznego, które są istotne dla diagnostyki obrazowej. Ponadto szeroko wykorzystuje się je także w terapiach magnetycznych, które pomagają łagodzić ból i poprawiać krążenie krwi, jako ich główny element "wykonawczy".  

  • Separatory 

Magnesy przemysłowe są nieocenione w procesach separacji różnorodnych materiałów i tworzyw, gdzie służą do oddzielania metalowych zanieczyszczeń od innych surowców. Odciągnięcie ich za pomocą mocnych magnesów neodymowych jest z reguły najtańszym i najmniej angażującym sposobem segregacji odpadów produkcyjnych. Używa się ich także w procesach galwanizacji do oddzielania opiłków metalowych od roztworów.

  • Sprzęt AV

W sprzęcie audiowizualnym magnesy neodymowe umożliwiają miniaturyzację głośników i mikrofonów przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości dźwięku i sprawności energetycznej, co jest istotne dla nowoczesnych urządzeń multimedialnych.

  • Mocowanie

W przemyśle magnesy są wykorzystywane także do wewnątrzzakładowego unoszenia i transportowania ciężkich elementów metalowych, co znacznie ułatwia prace montażowe i logistyczne w wielu branżach. Rozwiązanie to jest mniej czasochłonne i bezpieczniejsze niż montaż różnych produktów np. na pasach w celu zmiany ich pozycji.

  • Sprzęt czyszczący

Magnesy pomagają również w utrzymaniu czystości w zakładach produkcyjnych. Wykorzystywane są tam głównie do zbierania metalowych opiłków i innych drobnych metalowych przedmiotów na podjazdach i placach, dlatego uczestniczą w ten sposób nawet w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Jak zatem widać, magnesy przemysłowe są powszechnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle na szeroką skalę.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »